שתף קטע נבחר

מחולה אחד ל-62 חולים בתוך שבוע: סגר ראשון ביישוב ערבי

בישיבת ממשלה טלפונית מיוחדת ביום שישי בערב הוכרזו דיר אל אסד ובענה שבצפון כאזור מוגבל - השלישי בארץ אחרי בני ברק ושכונות בירושלים. בדיר אל אסד טוענים: משגיח כשרות הוביל להדבקה ההמונית. בקלנסווה רופאים חילקו מסכות להגברת המודעות לנגיף. פוסק הלכה: "הימנעו ממפגשים ברמדאן"

 

 

בשבוע שעבר היה שם חולה אחד. לפני שלושה ימים נמנו תשעה חולים. שלשום המספר זינק ל-23 ואתמול (ו') בדיר אל אסד שליד כרמיאל כבר יש לא פחות מ-62 איש שנדבקו בנגיף הקורונה. בעקבות זאת, ועדת השרים אישרה בישיבה טלפונית מיוחדת ביום שישי בערב את ההכרזה על דיר אל אסד ועל בענה הסמוכה כאזור מוגבל שיוטל עליו סגר החל מהיום ב-8 בבוקר. אלו היישובים הראשונים במגזר הערבי שיוטלו עליהם סגר למניעת התפשטות הנגיף. עד כה הוטל סגר רק על בני ברק ועל שכונות בירושלים.

 

העלייה בשיעור הנדבקים בדיר אל אסד בשלושת הימים האחרונים היא של 589%, ועל היישובים יוטל סגר בשבעת הימים הבאים. בהודעה נכתב כי "משרד הביטחון באמצעות פיקוד העורף יבטיח אספקת מזון, מצרכים ושירותים קיומיים וסיוע לאוכלוסייה בתוך האזור". ראש המועצה עודכן בהמלצה של משרד הבריאות להטיל סגר ותמך בה. בבענה הסמוכה נמנו עד כה תשעה חולים בנגיף, וגם היא כאמור הוכרזה כאזור מוגבל.

 

 
  (צילום: AFP)
מחסומים בדיר אל אסד. מהלילה: סגר(צילום: AFP)
IDF soldiers offering civil aid in the Arab village of Deir al-Asad  (Photo: IDF Spokesperson's Unit)
פיקוד העורף יהיה האחראי על אספקה ליישוב(Photo: IDF Spokesperson's Unit)

כאמור, עד תחילת השבוע דיר אל אסד ובענה לא נחשבו למוקד של התפשטות הנגיף ולא נמנו ברשימת "היישובים המטרידים" במגזר הערבי שפורסמה בדו"ח שהפיץ משרד הבריאות. אבל הקפיצה במספר החולים בדיר אל אסד, יישוב שבו מתגוררים יותר מ-12 אלף איש, הובילה להחלטה על הסגר.

 

ביום רביעי, לאחר מבצעי בדיקות גדולים של קופת חולים כללית ומד"א בדיר את אסד, הודיע משרד הבריאות כי ביישוב רמת תחלואה "גבוהה מאוד" וביקש מתושביו ומתושבי היישובים הסמוכים נחף, בענה ומג'ד אל-כרום להישאר בבתים. חברת מועצה בדיר אל אסד אמרה כי "הסיפור התחיל ממשגיח כשרות בבית מטבחיים שהתגלה שהוא חולה מאומת. הוא היה בכפר ב-5 באפריל באחת מהמשחטות והדביק עובדים".

 

דיר אל אסד אמנם הוא היישוב הראשון במגזר שעליו הוטל סגר, אבל הוא אינו היישוב היחיד שמטריד את הרשויות. בהמשך הרשימה, לפי משרד הבריאות, נמצאים גם רהט (36 חולים בנגיף), אום אל פחם (58), כפר קאסם, בענה ופקיעין. גם בדבוריה (28 נדבקים), בג'ת (23) בקה אל גרבייה (21) מספר חולים רב יחסית.

תמונת מצב במגזר הערבי ()
דיר אל אסד: היישוב הכי מדאיג במגזר
 

רופאים מקלנסווה ()
מגבירים את המודעות לנגיף בקלנסווה

פארס קסאם ()
ד"ר פארס קסאם

רשא נאטור ()
ד"ר רשא נאטור

בממשלה קיימת דאגה גדולה מהתפשטות הקורונה ברמדאן ונבחנת אפשרות להטיל סגר במגזר הערבי במהלך עיד אל פיטר, כפי שהוטל סגר לפני ליל הסדר. בפיקוד העורף נערכים לפתוח היום בתוכנית הסברה במגזר, לקראת הרמדאן.   

 

בעיר קלנסווה הוקם ארגון רופאים למען מיגור הנגיף, ואתמול רופאים, אחים ואחיות יצאו לרחובות ושוחחו עם העוברים ושבים על חשיבות השמירה על התקנות. הם חילקו מסכות במטרה להגביר את המודעות. ד"ר פיראס קאסם מבית החולים מאיר, יו"ר החוג הרינולוגי בישראל, אמר: "הקמנו אגודה ויצאנו לשטח כדי להעלות את רמת המודעות למלחמה נגד הקורונה. הפתרון הוא להסביר לתושבים איך ולהילחם במגפה זו דרך הוראות של משרד הבריאות - להימנע מביקורים משפחתיים, ללבוש מסיכה וכפפות, לא להיות בקרבת קשישים ולשטוף ידיים".

 

 

על הרמדאן אמר: "זה חודש מאוד חברתי ואנחנו אומרים לאנשים שהפעם הרמדאן יהיה שונה. נצטרך לשנות את המנהגים ולהימנע מביקורי משפחות, ואם נצליח נוכל להוריד את אחוז התחלואה. גם במד"א צריכים להגביר את הבדיקות בחברה הערבית ולזרז את ההעברת התשובות שמתקבלות באיחור".

 

ד"ר רשא נאטור, תושבת העיר, אמרה: "יצאתי לשטח עם חברי הארגון כדי לדבר עם התושבים, כי רואים אנשים שמזלזלים וזה חמור מאוד. אני כעובדת בבית חולים מבינה מה זה קורונה. לכן תהיו בבתים".

 

ד"ר משהור פואז, ראש המועצה האיסלאמית לפסקי הלכה, קרא לציבור להימנע ממפגשים במהלך הרמדאן: "כל עוד המומחים אומרים לנו שאלו גורמים להדבקות חובתנו להישמע להם. אל תפגעו בעצמכם ובאחרים, את סעודות הרמדאן תאכלו רק במסגרת המשפחה".


פורסם לראשונה 17/04/2020 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים