שתף קטע נבחר

שלח תוקף: "גנץ ואשכנזי התנגדו לסיפוח והתהפכו כמו חביתות"

ברקע הסיכום בין גנץ לנתניהו על החלת ריבונות טען הח"כ מיש עתיד-תל"ם כי בפגישת "הקוקפיט" של כחול לבן לפני פרסום תוכנית טראמפ, התנגדו גנץ ואשכנזי לסיפוח חד צדדי, ולאחר פרסום התוכנית שינו את דעתם: "אשכנזי אמר לי שצריך לנצח בבחירות"

ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תלם) תקף הערב (יום ג') את בני גנץ וגבי אשכנזי וטען כי למרות שסיפוח חד צדדי הינו נושא אידאולוגי מהותי, הם שינו את עמדתם לגביו תוך ארבעה ימים. לפי ההסכם שנחתם אמש בין הליכוד לכחול לבן להקמת ממשלה, החלת ריבונות חד צדדית לפי תוכנית טראמפ תתאפשר החל מה-1 ביולי, "בהידברות בינלאומית".

 

גבי אשכנזי  עפר שלח בני גנץ (צילום: אבי מועלם  יאיר שגיא)
גבי אשכנזי, עפר שלח ובני גנץ(צילום: אבי מועלם יאיר שגיא)

 

ההסכם המלא בין  הליכוד וכחול לבן

 

"יומיים לפני שהוצגה תכנית המאה בוושינגטון, התכנס הקוקפיט של כחול לבן, זכרו ממש לא לברכה, לדון בעניין", כתב שלח. ש"לושה אנשים בחדר היו נגד סיפוח חד צדדי: לפיד, גנץ ואשכנזי. בוגי יעלון היה בעד, ארבעה ימים אחר כך התכנס אותו פורום: יאיר נשאר נגד, בוגי נשאר בעד. ככה זה ביחס לנושא שבלב הוויכוח שלנו כבר 53 שנים. יש לך דעה שאתה לא משנה בארבעה ימים.

 

"אבל בני וגבי שלנו, שבעים שנה של ניסיון ביטחוני ועמוד שידרה של רמטכ״לים? התהפכו כמו חביתות. נסיעה אחת לוושינגטון וחשש שאיזה ציבור מדומיין שבקולותיו חשקו חושב אחרת, העיפו אותם 180 מעלות מאמונתם הבסיסית, שבאה לידי ביטוי בתמיכה במסמך המכון למחקרי ביטחון לאומי, ובעמדה שנקטו לפני פחות משבוע.

 

חתימה על ממשלת אחדות ()
יריב לוין המחויך על רקע החתימה

"היתה לי אז שיחה לא פשוטה עם אשכנזי. בשלב מסויים שאלתי אותו מה דעתו האמיתית בעניין. הרמטכ״ל לשעבר גימגם. לא פלא: שמונה שנים מסיום כהונתו, פעם ראשונה שמישהו דורש ממנו להביע דעה. בסוף אמר לי שצריך לנצח בבחירות".

 

שלח הוסיף: "אמרתי בכל מקום את עמדתי - התנגדות מוחלטת לכל צעד חד-צדדי. הבהרתי בתוך החדר מה אעשה אם הנושא יגיע להצבעה. לא הייתי לבד. מי שמכיר יודע, שאם הסיפוח היה מגיע להצבעה לפני הבחירות, כחול לבן לא היתה מגיעה אליהן בחתיכה אחת.

 

"מה בני גנץ עשה כדי להתמודד עם המצב הזה? מה שבני תמיד עושה. כלום. כרגיל, גם היה לו מזל: בסוף, ג'ארד קושנר והעולם הערבי גאלו אותנו. לא הייתה הצבעה על הסיפוח".

 

שלח התייחס לתמונתו המחויכת של יריב לוין, ראש צוות המו"מ של הליכוד, אמש: "לא פלא שיריב לוין הצטלם אתמול מחייך לרווחה: לא רק את בית המשפט אישרו לו אתמול שני הרמטכ״לים לשעבר לחסל, גם את סיכויי ההיפרדות מהפלסטינים. ללוין, אגב, אין לי שום טענה. זו אמונתו המוצהרת".

 

 

 

יש לציין כי גנץ הכניס סעיף להסכם לפיו בכל סוגיית הריבונות ותוכנית טראמפ "ראש הממשלה וראש הממשלה החלופי יפעלו בהסכמה מלאה של ארה"ב, לרבות לעניין המפות מול האמריקאית ובהידברות בינלאומית בנושא. כל זאת תוך חתירה לשמירה על האינטרסים הביטחוניים והאסטרטגיים של מדינת ישראל ובהם הצורך בשמירה על היציבות האזורית, שמירה על הסכמי השלום וחתירה להסכמי שלום עתידיים". 

 

מאמציו של נתניהו להחלת ריבונות על בקעת הירדן וההתנחלויות ביהודה ושומרון עוד לפני הבחירות נכשלו בשל התנגדות הבית הלבן שהתנה את הסיפוח בכך שוועדה משותפת תגיע להסכמה על המפות כדי לוודא שהיישובים שעליהם תחיל ישראל ריבונות לא יגזלו משטח המדינה הפלסטינית.

  

הוועדה המשותפת כבר החלה בעבודת המיפוי שלה אך עצרה בשל משבר הקורונה. ראשי מערכת הביטחון הזהירו שסיפוח בקעת הירדן עלול להביא לביטול הסכם השלום עם ירדן.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם  יאיר שגיא
אשכנזי שלח וגנץ
צילום: אבי מועלם יאיר שגיא
מומלצים