שתף קטע נבחר

נשיא בורסת היהלומים: "מחכים שאנשים יתאבדו? אין מפקדים במדינה"

יורם דבש מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית במשבר הקורונה. "לעלות פעם בשבוע בטלוויזיה, להסביר חמש דקות וללכת, זה לא ניהול משבר. מדינת ישראל הצליחה ברמה בינ"ל בזכות הנשמה שלנו". צפו באולפן ynet

 

 

בין הענפים שנפגעו בעקבות משבר הקורונה, נמצאת גם תעשיית היהלומים - שספגה מכה קשה בתקופה האחרונה. הבוקר (חמישי) התארח באולפן ynet נשיא בורסת היהלומים הישראלית והבינלאומית, יורם דבש, והתריע על המצוקה בה מצויים היהלומנים.

 

בצל המשבר: יהלומים בהנחה של 6%-8%

80 מיליארד שקל זו לא תוכנית. זה הרבה יחסי ציבור

קוקה קולה ישראל מוציאה לחל"ת מאות עובדים

 

"אנחנו חייבים לשים דגל אדום", אמר דבש שאחראי על עסק בשווי 4 מיליארד דולר. "אני חושב שמדינת ישראל התנהלה בצורה מדהימה בנושא הבריאות, אבל בנושא הכלכלי יש פשוט בלגן אדיר. יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה. משק צריך מכונת הנשמה ונותנים לנו כדור אקמול וגם הוא בכלל לא מגיע למטה".

 

יורם דבש (מתוך אולפן ynet)
יורם דבש. "בנושא הכלכלי יש פשוט בלגן אדיר"(מתוך אולפן ynet)
 

דבש ביקר את התנהלות משרד האוצר: "הם הבטיחו הלוואות טובות ואני מצדיע להם על זה. יש בבורסה 230 איש שמחכים להלוואה, וכרגע קיבלו אותה רק ארבעה או חמישה אנשים וגם זה רק חמישה שבועות לאחר מכן. כרגע לא נכנס בכלל כסף. הלקוחות באמריקה מפוחדים ואי אפשר לבקש מהם כסף. הודו, סינגפור ומדינות אחרות לא מאפשרות להעביר כספים החוצה. היהלומנים עושים מאמץ ועוזרים אחד לשני, אבל בסופו של דבר הבטחתם הלוואות. אנחנו עומדים בתנאים, נתנו את הניירת, אז תשחררו את ההלוואות".

  

נשיא גם הבורסה קרא להתערבות של ראש הממשלה בנושא הכלכלי: "הנושא הזה דורש מנהיגות. אי אפשר להגיד הפקיד ההוא והמנכ"ל ההוא, יש בעל הבית במדינה ועזוב את ענייני הבחירות בצד. הגיע הזמן שבעל הבית הזה יעשה סדר ושהכסף יגיע למטה. למה מחכים? שאנשים יתאבדו? שאנשים יפשטו רגל? זה יגיע ואני לא מדבר על ענף היהלומים. לעלות פעם בשבוע בטלוויזיה להסביר חמש דקות וללכת, זה לא ניהול משבר.

 

יהלומים (צילום: הבורסה ליהלומים)
ענף במשבר. יהלומים(צילום: הבורסה ליהלומים)

  

"יהלומים הוא ענף של יהודים"

צריך לתת לעיתונאים לשאול שאלות, צריך להסביר, צריך להיות אמפתי. כשהיינו בלבנון, תמיד ידעתי שהמפקד שלי נמצא מטר לפניי, או מימיני או משמאלי. איפה המפקדים היום? הם נעלמו. אין מפקדים במדינה. אנחנו לא הונג קונג ולא סין ולא ניו יורק, אנחנו מדינת ישראל. הצלחנו ברמה בינלאומית בגלל הנשמה שלנו ואני חושב שהמנהיגים שלנו איבדו את הנשמה. גם הממשלה הזאת עם 36 שרים ו-18 סגני שר היא בושה".

 

על מחירי היהלומים בימים אלו: "בטוח שלא עולים, אבל גם לא יורדים. אין עסקאות. אפס עסקאות בעולם. אפס. אנחנו למודי משברים, עברנו את הסארס, את אסון התאומים, את 2008. נעבור גם את זה".

 

יורם דבש נבחר השבוע לנשיא הפדרציה הבינלאומית של הבורסות בעולם, אשר מאגדת עשרות אלפי חברי בורסה. "ענף היהלומים הוא בכלל ענף של יהודים", סיפר. ,"בראש השנה ופסח כל עולם היהלומים העולמי משותק, גם בשנחאי שאין הרבה יהודים משותק. גם בהודו יש פחות פעילות. זה ענף שהיהודים מאוד דומיננטיים בו. זו לא פעם ראשונה שישראלי נבחר לתפקיד, אבל זה עדיין כבוד גדול מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל לביא
יורם דבש, נשיא בורסת היהלומים
צילום: גיל לביא
מומלצים