שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל הזהירה פעילי חיזבאללה לפני תקיפות בסוריה

לפי "ניו יורק טיימס", פעילי ארגון הטרור קיבלו שיחות טלפון "מפתיעות" ונקראו לצאת מבסיסים לפני שהותקפו. המטרה, לפי הדיווח: להימנע ממלחמה כוללת עם חיזבאללה. כך גם "פוספס" חיסול הפעילים בג'יפ בשבוע שעבר. ראש המוסד, כך נטען, מתנגד למדיניות הזו: "להרוג טרוריסטים בלי לפחד"

 

 

בניסיון למנוע עימות חזיתי מול חיזבאללה, פעילים של הארגון אשר מוצבים בסוריה קיבלו שיחות טלפון "מפתיעות" מישראל, שבהן היא הזהירה אותם שהיא מתכוונת להפציץ את הבסיסים שלהם וקראה להם להתפנות. כך מדווח היום (ה') "ניו יורק טיימס", על בסיס גורמי ממשל בהווה ובעבר בישראל וגורמים אחרים במזרח התיכון.

 

צה"ל וחיזבאללה מחליפים מסרים מאיימים בימי קורונה / רון בן ישי

 

לפי הדיווח של בן הובארד ושל עיתונאי "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן ב"ניו יורק טיימס", מדיניות האזהרות הזו של ישראל לפני הפצצות בסוריה מעידה על החשש הרב שלה מפני ארסנל הטילים העצום של חיזבאללה, חשש שבעקבותיו מתאמצת ישראל להימנע מהרג פעילי הארגון לא רק בלבנון אלא גם בסוריה. מצד שני, ציינו בעיתון, ישראל ממשיכה בפעולותיה למניעת התחזקות הארגון וסיכול ניסיונותיו להשיג טילים מדויקים, נשק שאותו היא רואה כאיום אסטרטגי.

3082 ()
נוהל "הקש ברכב". הג'יפ של חיזבאללה שהותקף בשבוע שעבר

50 ()

3082 ()

הדיווח של "ניו יורק טיימס" מגיע כשבוע בלבד לאחר התקרית בגבול בין סוריה ללבנון, שבה לפי דיווחים שוגרו שני טילים ממל"ט לעבר ג'יפ של חיזבאללה, ובו בכיר בארגון. הטיל הראשון לא פגע ברכב, אך עד לשיגור של הטיל השני – שכן פגע בו – עבר זמן לא מועט, זמן שאפשר לפעילים לברוח ואף לחזור כמה פעמים לרכב על מנת לקחת ממנו את חפציהם.

 

כפי שכבר דיווח פרשננו רון בן ישי, גם בניו יורק טיימס מדווחים כעת שהטיל הראשון פספס בכוונת תחילה את אותו ג'יפ, במסגרת המזכירה את נוהל "הקש בגג" שבו משתמשת ישראל ברצועת עזה, על מנת להבריח דיירים ממבנים שאותם היא עומדת להפציץ. גורם מודיעין בכיר באחת ממדינות המזרח התיכון אמר לעיתון האמריקני כי ישראל ניסתה במתקפה ביום רביעי בשבוע שעבר להעביר מסר מאיים לחיזבאללה: "אנחנו יכולים לראות אתכם, אפילו אם אנחנו לא הורגים אתכם".

 

לפי העיתון, התוכנית לכאורה נכשלה משום שנוסעי הרכב חזרו לאסוף את הציוד לפני פגיעת הטיל בו. גורם המודיעין הביע תסכול מפני הצלחתם של הפעילים לאסוף את חפציהם מהג'יפ. בהתייחסו לתיעוד ממצלמת אבטחה שתיעדה את התקרית, הוא אמר: "נראה שאחד מהם נזכר בקניות של החלב והביצים שאשתו אמרה לו להביא והוא אפילו חוזר בשבילם". הגורם תמה: "האם זו היכולת של המעצמה החזקה במזרח התיכון?".

ניסיון חיסול בסוריה ()
הרכב לאחר הפגיעה. איסוף החפצים - "כישלון"

גורם פרו-איראני ובכיר מזרח תיכוני אחר אמרו לעיתון כי בג'יפ שהותקף, זמן קצר לאחר שעבר מלבנון אל סוריה במעבר הגבול ג'דידת יבוס, ישב בכיר בחיזבאללה בשם אימאד קראיימי. הבכיר הזה, לפי הדיווח, פעיל ביחידה האחראית על הברחה של כלי נשק מתוחכמים. ברכב, יצוין, היו עוד שני בני אדם מלבדו, שכאמור גם הם לא נפגעו.

 

לפי הניו יורק טיימס, סביב המדיניות הזו – של אזהרת פעילי חיזבאללה לפני תקיפות בסוריה – יש מחלוקת בין הפיקוד הבכיר בצה"ל, שתומך בכך, לבין המוסד שמתנגד. "שמירה על הכללים הלא-כתובים הללו אפשרה לנו להכות בחיזבאללה שוב ושוב, לצד מלחמה נגד מטרות אחרות ברחבי המזרח התיכון, מבלי להיגרר למלחמה כוללת", אמר לעיתון בכיר צבאי לשעבר.

 

עם זאת, לפי הידיעה בעיתון האמריקני, ראש המוסד יוסי כהן סבור כי אל לישראל לנסות וליצור "מאזן הרתעה" מול מיליציה שהן ישראל והן ארה"ב רואים בה רשמית לא יותר מארגון טרור. לפי הדיווח, כהן טען כי יש להרוג טרוריסטים על בסיס צרכים מבצעיים ומבלי לפחד מתגובה. בשיחה עם מפקדיו הבכירים של צה"ל שצוטטה בעיתון, אמר כהן כי המסר היחיד שיש להעביר למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הוא שאסור לו "לנסות" את ישראל. "זה לא משנה כלל אם הוא יירה לעבר ישראל טילים ארוכי-טווח, או רקטות M-600 או כל דבר אחר – ברגע שבו זה יקרה, הוא וכל הארגון שלו יימחקו".

3082 ()
"להרוג טרוריסטים בלי לפחד". לפי הדיווח ראש המוסד מתנגד למדיניות האזהרות

בכל מקרה, מציינים בעיתון, נראה שכעת עמדתם של בכירי צה"ל היא זו שעל העליונה, ברוב המקרים – ישראל כן חיסלה שני פעילים של חיזבאללה באוגוסט אשתקד, במסגרת סיכול פיגוע רחפני טרור מסוריה.

 

יומיים לאחר ירי הטילים לעבר הג'יפ של חיזבאללה, נזכיר, פעיליו חיבלו בבת אחת בשלוש נקודות בגדר הגבול בין ישראל ללבנון. לפי כל ההערכות, מדובר בתגובה שלו לאותה מתקפה ישראלית לכאורה. אמין חותייט, גנרל לשעבר בצבא לבנון שמקורב לחיזבאללה, אמר לניו יורק טיימס שכיוון שבמתקפה נגד הג'יפ לא היו נפגעים, כך גם לא היו נפגעים בפעולת התגובה של חיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגיעה בג'יפ של חיזבאללה, הפעילים ברחו
מומלצים