שתף קטע נבחר

התוכנית של שר הרווחה המיועד: מענק לזוגות חד-מיניים בהליך פונדקאות בחו"ל

איציק שמולי הכניס בהסכם הקואליציוני תוכנית של משרד הרווחה שלפיה יינתן סיוע כספי לזוגות חד-מיניים על-פי קריטריונים שייקבעו בהמשך. כחול לבן הסכימה, החרדים צפויים להתנגד. שמולי: "בצד התיקון לחוק הפונדקאות עליו הורה בג"ץ, חייב לבוא פתרון מעשי"

 

 

מדינת ישראל תעניק סיוע כלכלי לזוגות חד-מיניים שיעברו הליך פונדקאות בחו"ל. כך עולה מההסכם הקואליציוני שנחתם הלילה בין כחול לבן למפלגת העבודה. מדובר ביוזמה של שר הרווחה המיועד ח"כ איציק שמולי שהכין תוכנית סיוע לזוגות חד-מיניים שירצו לממש את זכותם להורות.

 

עמיר פרץ חתם עם גנץ על כניסה לממשלה

 

מדובר בסעיף היסטורי בהסכמים קואליציוניים והוא צפוי לעורר התנגדות חריפה בקרב המפלגות החרדיות. על-פי התכנית, שאינה דורשת חקיקה אלא תהיה חלק מהמדיניות החדשה של משרד הרווחה, המשרד יוביל תוכנית מימון וסיוע כלכלי לזוגות חד-מיניים שנמצאים בהליך פונדקאות בחו"ל. כל הליך כזה עולה בין 100 ל-140 אלף דולר, כאשר המדינה אינה מאפשרת לזוגות כאלה לעבור הליך פונדקאות בישראל וגם לא עוזרות במימון חלק מההוצאות של פונדקאות בחו"ל.

 

במהלך המו"מ הקואליציוני דרש ח"כ שמולי כי יהיה סעיף ברור בהסכם הקואליציוני על תוכנית הסיוע של משרד הרווחה. "הזוגות החד-מיניים, בעיקר הגברים, מופלים לרעה כי הם לא רשאים להיעזר בחוק הפונדקאות כדי לבצע הליך פונדקאות בארץ", טען שמולי במהלך שיחות המו"מ. כחול לבן השיבה בחיוב ואמרה כי הסיעה תתמוך בתכנית כזו.

מחאת הקהילה הגאה באר שבע (צילום: רויטרס)
מחאת הקהילה הגאה באר שבע בנושא פונדקאות(צילום: רויטרס)
 

לפני כמה חודשים פסק בג"ץ כי המדינה חייבת לתקן את החוק הפונדקאות ולאפשר גם לזוגות חד-מיניים לקיים הליך כזה בישראל. שמולי טוען כי התוכנית אינה באה במקום החלטת בג"ץ. "עדיין יהיה צורך בפתרון הזה בגלל הביקוש הגדול בקהילה הגאה לממש את החלום להורות", הסביר שמולי בשיחות המו"מ. "זה לא בא במקום תיקון חוק הפונדקאות שחייב שינוי חקיקה, אלא פתרון מעשי למצוקה של זוגות להט"בים".

 

על פי התוכנית, המדינה תעמיד תקציב משמעותי בכל שנה שיינתן לחלק מהזוגות החד-מיניים שייצאו לחול ויבצעו את תהליך הפונדקאות בחו"ל. המענק יהיה על פי קריטריונים שייקבעו בהמשך ולא באופן אוטומטי. משרד הרווחה יבחן גם אפשרות להגיע להסדרים עם חלק מהמרפאות והסוכנויות בארה"ב ובקנדה כדי לפשט את הליך הפונדקאות עבור זוגות חד-מיניים, ולהגיע להסכם אחיד ומקסימלי לאותם זוגות.

 

שר הרווחה המיועד איציק שמולי, שעבר בעצמו הליך פונדקאות בארה"ב, אמר היום ל-ynet: "הזכות להורות היא זכות טבעית ואנושית שלכולם צריכה להיות היכולת לממשה. אני מכיר גם את דרך הייסורים הארוכה והיקרה של פונדקאות חו"ל, אבל גם את האושר שיש בסופה ורוצה שכמה שיותר יוכלו לחוותו. בצד התיקון לחוק הפונדקאות עליו הורה בג"ץ, חייב לבוא פתרון מעשי אמיתי שיסייע להתמודד עם החסם הכלכלי האדיר ויאפשר לרבים מקהילת הלהט"ב להיות הורים".

 

"הפתרון הצודק - תיקון חוק הפונדקאות"

בארגוני קהילת הלהט"ב בירכו את התוכנית של ח"כ שמולי, אולם הביעו חשש כי היא לא תצא אל הפועל.

 

יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הילה פאר, אמרה כי מענקים לבד אינם הפתרון לאפליה של הקהילה הגאה בישראל. "כל יוזמה שמסייעת במניעת ההפליה כנגד אלפי חברי וחברות הקהילה הגאה היא מבורכת ואנו מברכים את ח"כ איציק שמולי שמעלה שוב לסדר היום את המאבק לזכויות הקהילה הגאה על רקע הקמת הממשלה החדשה", אמרה פאר. "כפי שיודע, מענקים לפונדקאות בחו"ל אינו הפתרון לבעיית האפליה אלא סיוע זמני בלבד. הפתרון הישיר, הצודק וההגיוני לסוגיית האפליה בפונדקאות, כפי שגם מתחייב בהחלטת בג"ץ, הוא לתקן את חוק הפונדקאות ולאפשר לגברים יחידניים וזוגות מאותו המין לבצע הליך פונדקאות בארץ".

 

איתי פנקס ארד, חבר מועצת העיר תל אביב ומי שהוביל את בג"ץ הפונדקאות מתחילתו ועד הפסיקה ההיסטורית, בירך על היוזמה ואמר ל-ynet כי "היא יכולה ליצור פתרון ממשי לאלפי זוגות שרוצים להיות הורים. לצד זה, אני מצפה מהמדינה לכבד ולמלא את פסיקת בג"ץ לשוויון בפונדקאות בישראל ככתבה וכלשונה, בהקדם האפשרי. אחרי ההכרעה של הרשות השופטת בתום עשור של ציפייה גדולה, זו שעתן של הכנסת והממשלה לפעול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים