שתף קטע נבחר

צילום: AFP, מוטי קמחי

אפשר לבקר משפחה? מותר לקבל עיסוי? משרד הבריאות משיב לשאלות גולשי ynet

עו"ד אורי שוורץ, היועץ המשפטי של המשרד, השיב לשאלות רגע לפני כניסתן לתוקף של ההקלות החדשות. לסבא וסבתא אסור להגיע, פתיחת מכון קעקועים אינה מותרת, בני זוג דווקא יכולים להיפגש. השאלות והתשובות

  (צילום: בראל אפרים, תומר שונם, AP)
מה כן ומה לא. התשובות לשאלות הגולשים(צילום: בראל אפרים, תומר שונם, AP)

אתם שאלתם, משרד הבריאות עונה: על רקע הבלבול בקרב הציבור באשר להנחיות החדשות של משרד הבריאות, שנכנסו לתוקף בחצות (בין שבת לראשון), השיב עו"ד אורי שוורץ, היועץ המשפטי של המשרד, לשאלות גולשי ynet בנושא.

 

האם חובה למדוד חום בחנויות? חייבים לרשום כל לקוח שנכנס לחנות?

שוורץ: "לא חייבים למדוד חום ולא חייבים לרשום כל לקוח. יש לעטות מסכות בחנויות ולהקפיד על כללי ההיגיינה. צריך לשים ליד הקופות סימונים כך שמי שעומד בתור יעמוד במרחק שני מטרים זה מזה, ויש להציב מחיצה בקופה".

 

מה לגבי מעסים?

"עיסויים כרגע אינם אפשריים. יש איסור על טיפול לא רפואי בגוף האדם ומהאיסור הזה הוחרגו מספרות ומכוני קוסמטיקה בלבד".

 

האם יש אישור לפתיחת מכוני קעקועים?

"לא, הוחרגו כאמור רק מכוני יופי וקוסמטיקה, כולל הסרת שיער בלייזר, אך לא כולל קעקועים".

 

האם אפשרי לבקר משפחה וחברים?

"יציאה מהבית לצרכים הללו נחשבת ליציאה אסורה ומדובר בעבירה פלילית. אני ממליץ לא לעשות את זה. יש לציין כי הצד השני של כל ההקלות שאנחנו נותנים זו החמרה באכיפה. הרבה דברים יהיו מותרים ולצד זאת נגביר את האכיפה".

 

 

מה עם רופא שיניים?

"יצאה הנחייה של המשרד עוד בתחילת האירוע שרופאי שיניים יצומצמו למקרים דחופים בלבד".

 

אני ובת זוגי ב-13 השנים האחרונות מתגוררים בשני בתים בערים שונות ואני ללא ילדים. האם יש מניעה חוקית שבגינה איני יכול לנסוע אליה ולשהות במחיצתה?

"בני זוג יכולים להיפגש".

 

מה מותר ומה אסור למבוגרים מעל 65? האם בני 65 ומעלה אינם מורשים להגיע לעבודה?

"התקנות קובעות שאדם מעל לגיל 67 שלא עבד במהלך התקופה הזו - לא יחזור לעבודה. מי שכן עבד - יחזור לעבודה. אין שום מגבלה ספציפית נוספת על קבוצת הגיל הזו. האוכלוסייה המבוגרת, בוודאי עם מחלות רקע, לא נדבקת יותר אך המחלה מסוכנת יותר, ולכן היא צריכה להיזהר יותר ולשקול טוב יותר כל יציאה מהבית. אנחנו לא חושבים שזה נכון לנסח הנחיות מיוחדות לקבוצה הזו, אך יש לנקוט משנה זהירות".

 

האם סבא וסבתא יכולים יכולים ללכת לבקר את הנכדים שלהם, או שהנכדים שלהם יכולים לבוא אליהם? אם כן, האם יש התניית גיל של הסבא והסבתא?

"זה עוד מוקדם לעשות ביקורי חברים ומשפחה, ובוודאי לאוכלוסייה המבוגרת. אנחנו שוקלים להתחיל בקרוב ביקורים מבוקרים בבתי אבות ומומלץ כרגע להיזהר. אף אחד מאיתנו לא ירצה להיות במצב שהוא הדביק קרוב שלו בקורונה ובסוף זה עניין של אחריות אישית. אם נפגשים, אז תוך שמירת מרחק, עם חבישת מסכות וללא העברת חפצים ודברי מזון בין אחד לשני".

 

האם ישנן הנחיות מיוחדות למי שיש לו מחלות רקע?

"אין הוראות מיוחדות אך ההמלצה הכללית עבורם היא שמה שמומלץ לכל האוכלוסייה מומלץ למי שפגיע יותר להקפיד במיוחד".

 

האם ניתן להעסיק עובד או עובדת משק בית?

"בשום שלב זה לא היה אסור. ניתן להעסיק עובד או עובדת משק בית".

אנשים עם מסכות בשדרות רוטשילד בשבת בבוקר (צילום: מוטי קמחי)
שדרות רוטשילד בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

אם אני נוסע במכונית שלי למרחק של יותר מ-500 מטרים זה נחשב עבירה?

"כרגע מותרת יציאה להתאווררות עד מאה מטר ממקום המגורים. יש עוד מטרות שבגללן אפשר לצאת והן לא מוגבלות במרחק, כמו למשל קבלת טיפול רפואי. לגבי נסיעה ברכב, היא מותרת כשהמטרה שלה היא מותרת. לגבי מספר אנשים ברכב ישנן שלוש אפשרויות: שני אנשים בלבד או יותר משני אנשים אם הם גרים באותו בית. האפשרות השלישית זה מקרה חירום".

 

מה עם טיולי ג'יפים במרחב הפתוח תוך שמירה על הנחיות המרחק בין המטיילים?

"כל תחום הפנאי עדיין לא נפתח ולכן זה בלתי אפשרי כרגע".

 

יש לי לקוחות שגרים מעל ל-100 מטרים מהעסק, האם אני יכול להגיע אליהם?

"נותני שירות ולקוחות יכולים לנוע במרחק של מעל למאה מטרים על מנת לפגוש זה את זה".

 

מה בנוגע לפעילות בתי המשפט?

מערכת המשפט ממשיכה לפעול, אך במתכונת מצומצמת כנהוג בתקופת הפגרה שלה - כל זאת בהתאם להנחיות משרד הבריאות ומתוך מטרה לשמור על שלומם ובריאותם של השופטים, עורכי הדין, העובדים והציבור הבא בשעריו של בתי המשפט. ישנם דיונים שמתקיימים ויש כאלו שלא. למשל מעצרים פליליים עדיין מתקיימים, אבל העציר בדרך כלל לא נוכח באולם. לעומת זאת שלב ההוכחות, שבו מעידים העדים, אינו מתקיים כרגע. למי שיש דיון מומלץ לבדוק קודם לכן אם הוא אכן מתקיים.

 

אורי שוורץ ()
אורי שוורץ

האם מותר לגלוש ולשחות בים?

כרגע לא, אך משרד הספורט הודיע הערב כי סיכם עם משרד הבריאות על כך שהספורט הימי היחידני, ישוב לפעילות באופן מיידי. מדובר על הספורט הכולל שחיה וגלישה, ובתנאי שלא תהיה שהיה בחוף שלא לצורך הכנת הציוד הנדרש לפעילות, תוך הקפדה על מרחק של שני מטר לפחות משאר הספורטאים. ההסכמה תועבר לאישור הממשלה כבר מחר.

 

שוורץ התייחס גם להקלות הבאות שנמצאות בדיון: "הדיון על פתיחת מערכת החינוך אמור להתקיים בתחילת השבוע. דובר גם על האפשרות של פנאי ודברים נוספים. למשל, צימרים שייפתחו בתקופה הקרובה, אך זהו רעיון במבחן. כרגע ישיבה במסעדות לא על הפרק. אנשים בסופו של דבר צריכים להפעיל שיקול דעת, ולא הכל זה שיקול של קנס או שוטר".


פורסם לראשונה 25/04/2020 22:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים, תומר שונם, AP
הקלות הקורונה
צילום: בראל אפרים, תומר שונם, AP
מומלצים