שתף קטע נבחר

החרדים מחבקים את הנופלים: "זכרם מחיה אותנו"

"עצרת" ולא טקס, פרקי תהילים, שירי אמונה והורים שכולים שידברו על החיים בלי היקר להם מכל: מדובר במסורת קצרה, ממש טרייה. בפעם השנייה מתקיים אירוע הזיכרון הרשמי לחללי מערכות ישראל החרדים, אך באולם ריק. אביו של החייל יוסף כהן שנפל, ביקש: "הדליקו נר ושימו על החלון, הביטו בשלהבת והתגעגעו ליקיריכם שעדיין בחיים"

 

קהל אין בטקס, אבל לבותיהם של עשרות-אלפי חרדים פועמים בערב הזיכרון הייחודי לזכרם של חללי צה"ל והמסלולים החרדיים שהתקיים בערב יום הזיכרון זו השנה השנייה, באולם "היכל שלמה" שבירושלים, והועבר בשידור חי ב-ynet.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

"אחרי ההצלחה של השנה שעברה", אומר יוסי לוי, מנכ"ל עמותת "נצח יהודה", "שכרנו את בנייני האומה מתוך אמונה שהאולם יתמלא עד אפס מקום, אבל אילוצי הקורונה החזירו אותנו ל'היכל שלמה', לטקס מרגש לא פחות".

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

מדובר במסורת קצרה. ממש טרייה. בשנה שעברה נערך הטקס החרדי הראשון ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, באולם שהיה גדוש ב-1,200 חרדים, ובהם בני משפחות החללים וחיילי הגדוד החרדי המשרתים כיום.

 

"נאלצתי להחזיר שני אוטובוסים שהגיעו מתל אביב עם תושבי חו"ל מחוסר מקום", אומר לוי. "הבנו שהקהל החרדי רוצה את האירוע הזה, מוקיר אותו ומבין את החשיבות הגדולה שבו. אז קהל פיזי לא יהיה, אבל הטקס ישודר באתרי חדשות חרדיים".

 

אבות דומעים לצד מפקדים בכירים

האירוע נשא אופי ממלכתי, ומלבד קציני הצבא הבכירים כיבדו אותו גם הרב הראשי לירושלים, שלמה משה עמאר, הרב הראשי לישראל, דוד לאו - וראש העיר, משה ליאון. אבל מלבד האלמנטים הממלכתיים הקפידו מארגניו כי הוא יכוון באופן מדויק לקהל שעבורו נועד. כך מכונה האירוע "עצרת", ולא "טקס". את קטעי המלודיה והקראות השירים המוכרים כל כך מהטקסים הממלכתיים, החליף האמן ישי ריבו.

 

  (צילום: איציק בלניצקי, משרד הביטחון)
(צילום: איציק בלניצקי, משרד הביטחון)

 

"השנה לראשונה, תשתתף דמות פוליטית-חרדית בעצרת, שר הפנים אריה דרעי", אמרו המארגנים. "מבחינתנו - וגם מבחינתו, צריך לומר - זה לא דבר של מה בכך".

 

בטקס חרדי-צבאי מתקבלות תמונות כמעט סוריאליסטיות שמעלות בלי מאמץ רב דמעות בעיניים. בצפירת הזיכרון עומדים כולם, פרקי תהילים מוקראים בקול רועד, מתארים את זיכרונם של הנופלים. אימהות שכולות בשביס לצד מפקדים בכירים, אבות דומעים לצד אנשי תקשורת חרדים, חיילים צעירים ליד רבנים קשישים.

 

"האהבה ספוגה בדמנו והיא תנצח"

בעצרת השנה ייצג את ההורים השכולים החרדים הרב אליהו מירב, אביו של סמל יוסף כהן הי"ד שנרצח לפני מעט יותר משנה, בפיגוע ירי על יד גבעת אסף. בנאומו התייחס למצב הבלתי רגיל השורר בארץ: "אנו יודעים שהימים הללו אינם פשוטים, אלו ימים קשים אבל גדולים. בשבוע שעבר התייחדנו עם ששת מיליוני קדושי השואה, וכעת עם זכרם של הקדושים, של בנינו, אחינו ובשרינו שנפלו על משמרתם כאן בארץ הקדושה – ארץ ישראל.

 

הלווית יוסף כהן (צילום: אלכס קולומויסקי )
הלוויתו של החייל יוסף כהן(צילום: אלכס קולומויסקי )

 

"יום זיכרון זה שונה מקודמיו. הוא מתקיים ללא קהל מתוך שמירת מרחק, והמסך הדיגיטלי מתווך, מרחיק וגם מחבר. רבים מאתנו חשים חוסר וודאות, פחד וחשש, ולכן אני מבקש להשמיע מסר של תקווה, ואני סבור שדבריי נאמרים בשמם של כל ההורים השכולים.

 

"אנו, המשפחות שאיבדו את היקר מכל, יודעים שהחוסן הטבוע בנו עמוק בפנים, חזק מכל קושי ונצחי מכל אובדן. אנו שאיבדנו את הקרובים ביותר לליבנו, מצאנו שהאהבה איננה יכולה להתרחק. היא חצובה בליבנו וספוגה בדמנו. היא חלק בלתי נפקד ממי שהננו.

 

"אנו מאמינים שהאהבה תנצח. עם ישראל חי. אנחנו העם הנבחר ובעזרת ה' נעבור גם את זה ביחד. נתחשל יחד ונצא מכור ההיתוך הזה מלוטשים יותר, מאוחדים ואוהבים יותר. לפני כשנה איבדנו, רעייתי אדל ואני, את היקר לנו - את בננו יוסף ה' יקום דמו. מאז למדנו כל יום מחדש את המושג בדד, אבל הבדידות אינה הכול. היא מכילה אחדות מופלאה... חשבנו שעלינו להחיות את זכרם, אבל גילינו שיותר מכך - הם אלה שזכרם מחיה אותנו".

 

הוא ביקש בסיום נאומו: "אנא, ביום הזיכרון, הדליקו כל אחד נר הביטו בחלון. וכשתביטו בשלהבת העולה, זכרו את יקיריכם החיים; את אהוביכם. את הוריכם וילדיכם. התגעגעו אליהם בעודם בחיים".

 

"אלו הפנים היפות של עם ישראל"

גם הלוחמים החרדים בפלוגות "תומר" ו"חץ" של חטיבות גבעתי והצנחנים ציינו את כניסת את יום הזיכרון וערכו טקסים לזכר חללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. ביוזמת ארגון שח"ר, המלווה את החיילים, הוזכרו במיוחד באירועים שנערכו ביחידות שמותיהם של 413 הנופלים תושבי בני ברק, שבני משפחותיהם נמנעו מעלייה לקבריהם בשל התפשטות הקורונה.

 

 

אחד המפקדים ניצל את ההזדמנות להעלות על נס את הקשר המיוחד והלא שגרתי שנרקם בעיר החרדית בין התושבים לחיילי צה"ל שסייעו להם בעת הסגר שהוטל עליה בשבועות האחרונים. "דווקא ברגעי משבר אנו רואים את האמת יוצאת, את החיבור החזק בין הציבור החרדי שאוהב ומוקיר את חיילי צה"ל", אמר. "הלוחמים החרדים בחטיבות החי"ר מחד, והסיוע שהגיש צה"ל לציבור החרדי במשבר הקורונה יוצרים את קירוב הלבבות בין כל חלקי העם ומעידים על הרצון לחיים משותפים מתוך אהבת ישראל ואהבת המולדת".

 

 

  (באדיבות ארגון שח
(באדיבות ארגון שח"ר)

 

בארגון שח"ר אמרו: "יום הזיכרון הוא יום עצוב הנושא זיכרון קשה ושובר לב בכל שנה ושנה. בעת הזו הכאב גדול אף יותר כאשר אין יכולת לפקוד את קבריהם של הנספים ולציין כבכל שנה את זיכרון היקרים והקדושים לנו מכל. ההירתמות של הלוחמים ממסלולי שילוב חרדים בצה"ל, אשר מוסרים את נפשם יום-יום למען ביטחון עם ישראל ועושים הכול בשביל שלא נדע יותר צער ושכול, מראה את הפנים היפות של עם ישראל".

 

"איננו יכולים לעמוד במחיצתם בגן עדן"

בשנה שעברה כובד בדברים הרב המבוגר, יואל שוורץ, תלמיד חכם מפורסם שהקים את הנח"ל החרדי: "אמנם חלק מהחיילים האלה עמדתי והספדתי", אמר, "אבל בערב זה קשה לי לדבר. מי אני שאדבר. אומר לכם רק מה שאמר מורי ורבי, רבי חיים שמואלביץ זצ"ל, על החיילים האלה: איננו יכולים לעמוד במחיצתם בגן עדן, ואת זה אני אומר להורים השכולים".

 

  (באדיבות ארגון שח
(באדיבות ארגון שח"ר)

 

"אני פיקדתי על הגדוד בין השנים 1975-1963, שנים קשות שכללו שתי מלחמות", אמר בעצרת משה שיינפלד, יהודי חרדי בשנות ה-70 לחייו. "החיילים שלי שלא זכו להיות כאן, שנפלו תוך כדי שירותם, יש להם דין של קדושים. בשבוע שעבר קראנו על מותם שני בני אהרן, ומשה רבנו ניחם אותו: 'בקרוביי אקדש', אלו שנפלו הם הקדושים".


פורסם לראשונה 27/04/2020 14:33

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איציק בלניצקי, משרד הביטחון
אבות דומעים לצד מפקדים בכירים
צילום: איציק בלניצקי, משרד הביטחון
מומלצים