שתף קטע נבחר

רוצים ילדים עצמאיים יותר? הנה הפתרון

הכי קל לעשות עבורם הכול ולסיים כמה שיותר מהר, אבל כדי לגדל ילדים עצמאיים צריך לתת להם להתנסות וללמוד דברים חדשים. הנה כמה רעיונות ששווה להתחיל ליישם ולהכניס לשגרת הבית

בשגרת החיים של כל אחד ואחת מאתנו, אנו עמוסים במטלות יומיומיות, הן בבית והן מחוצה לו. כאשר הדבר נוגע לילדנו, לרוב אנו עושים הכול עבורם ומגישים להם את הדברים על "מצע של כסף", כלומר דואגים ו"מפנקים" אותם, לעתים יתר על המידה.

 

לדוגמה, כאשר הילד מבקש מעדן, לרוב נפתח לו את המכסה ונגיש לו את המעדן עם הכפית בפנים. זו טעות נפוצה של רובנו בכך שאנו לא מאפשרים לילדנו להתנסות בפעולה שגרתית בסיסית.

 

כשהורים ישלבו את ילדיהם במטלות הבית, לא רק שהם יעצימו את ילדיהם ויאפשרו להם עצמאות והנאה, הם גם יספקו להם פעילות ויאפשרו לעצמם להתמקד בדברים אחרים או יבצעו את מטלות הבית יחד עם הילדים.

 

עד מתי הם "קטנים מדי"? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עד מתי הם "קטנים מדי"?(צילום: shutterstock)

הילדים שלנו יכולים להתנסות וליהנות מכל כך הרבה פעילויות שבדרך כלל אנחנו מונעים מהם אותם בטענה ש"הם עוד קטנים מדי", "זה יהיה קשה עבורם" ," זה לא יעניין אותם". הנחה זו שגויה לחלוטין - ילדים צעירים נהנים מאוד לקחת חלק במטלות הבית. פעילויות אלו גורמות להם להרגיש בוגרים ואחראים יותר, ובדרך זו גם משפרים את מיומנויות המוטוריקה העדינה והגסה שלהם.

 

קראו עוד:

מתוך השעמום - אמא ובת בפרויקט יצירתי

המדריך להורה הלא יצירתי בימי קורונה

איך הבידוד משפיע על אוצר המילים של הפעוטות?

 

בימים אלה בפרט, כשהילדים נמצאים רוב שעות היום בבתיהם, על אחת כמה וכמה שיכולים לעזור ולהשתתף במטלות הבית. להלן מספר פעולות שניתן לבצע איתם באווירה חיובית ונעימה:

 

1. קילוף פירות

תנו לילדכם לקלף בעצמו את הפרי, בין אם מדובר בבננה או קלמנטינה. התנסות עצמאית זו תעצים את ילדכם ותגרום לו להרגיש בוגר ובעל מסוגלות גבוהה יותר. פעולות אלה מסייעות לתרגול עבודה ידנית הדורשת תיאום בין יד ימין ושמאל, תרגול אחיזות עדינות וחיזוק האצבעות.

 

2. חיתוך חסה לסלט

הציעו לילדכם לחתוך את החסה באצבעותיו לחתיכות קטנות. לאחר מכן תנו לו להתנסות בסחיטה של הלימון לתיבול. לבסוף, איכלו יחד את הסלט, החמיאו לו והדגישו את שותפותו בהכנה. פעולה זו תתרום לחיזוק האצבעות ושכלול אחיזות עדינות.

 

מדיח (צילום: shutterstock)
תנו להם להתנסות בכמה שיותר פעולות(צילום: shutterstock)

3. ניקוי אבק משולחנות ומדפים נמוכים

 תנו לילדכם מטלית לחה או מגבון ובקשו את עזרתו בניגוב האבק והלכלוך מרהיטים, כמו שולחנות, מדפים נמוכים, כסאות. בקשו שיקרא לכם בסיום הניקיון של כל רהיט והתפעלו מהניקיון. פעולה זו כאמור תורמת לחיזוק חגורת הכתפיים.

 

4. כביסה

בקשו מהילדים להכניס ולהוציא כביסה מהמכונה ומהמייבש, לתלות גרביים על חוט נמוך בתוך הבית תוך שימוש באטבי כביסה. בעת הקיפול בקשו מהילדים לסייע לכם באיתור זוגות גרביים או במיון הבגדים לפי צבע או בן משפחה. פעולות אלה יתרמו לחיזוק חגורת הכתפיים, חיזוק האצבעות ושיפור מרכיבי תפיסה חזותית.

ערימה של כביסה בסל כביסה (צילום: shutterstock)
אפשר לעזור בכביסה מגיל צעיר(צילום: shutterstock)

5. סידור קניות

תנו לילדכם להתכופף אל שקיות הקניות, להוציא מהן בכל פעם מצרך אחד ולהגיש לכם אותו לסידור במקרר או בארון. אמרו לילד תודה על הגשת המצרכים ועל הנכונות שלו לעזור ולהקל עליכם. פעולה זו תורמת לחיזוק שרירי הגב, חגורת הכתפיים והגפה העליונה.

 

אפשרו לילדכם לקחת חלק בפעולות בסיסיות ובביצוע מטלות הבית- דבר שיעצים אותם, ימלא אותם בתחושת סיפוק ומנגד, יעזור לכם להתמודד טוב יותר עם יתר המטלות. כמו כן אפשרו להם להתנסות כמה שיותר, גם אם לעתים נראה לכם שהם עדיין קטנים מדי. לא רק שתתפלאו מהתגובות החיוביות שלהם אלא גם תסייעו להם בשיפור המוטוריקה העדינה והגסה שלהם".

 

הכותבת היא מרפאה בעיסוק במכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי הלל יפה

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sutterstock
אל תעשו כל דבר עבורם
צילום: sutterstock
מומלצים