שתף קטע נבחר

צילום: תדמית

המבקר: הביקורת על מעונות נתניהו לא יושמה במלואה, מינויים בעייתיים ליועצי ש"ס

סמנכ"ל הנכסים במשרד רה"מ הוצא לחופשה בשל פרשת המעונות ומאז לא מונה לו מחליף קבוע. גם סמנכ"ל המנהל נותר ללא מינוי קבוע, והסמכויות של השניים הועברו למקורבת לשרה נתניהו. איחוד התפקידים פגע במנהל התקין. וגם: יועצים של ש"ס קיבלו משרות ברשות לפיתוח הגליל ולא הציגו הישגים

בדו"ח השני של מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הוא בחן את ענייני המנהל במשרד ראש הממשלה, שנחשבים רגישים ביותר בעקבות דו"חות עבר של מבקרי המדינה על ההוצאות הכספיות במעונות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מעון ראש הממשלה בירושלים. "נוהל הבקרה על המעונות לא יושם במלואו" (צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות") (צילום: גיא אסיאג
מעון ראש הממשלה בירושלים. "נוהל הבקרה על המעונות לא יושם במלואו"(צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות")

דו

הדו"ח הקודם של המבקר יוסף שפירא הבשיל לחקירת משטרה והסתיים בכתב אישום נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ומי שהיה סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד, עזרא סיידוף, שהיה מקורב לבני הזוג נתניהו ועושה דברם. סיידוף הואשם בתיק המעונות בכך שסייע לשרה נתניהו למצוא דרכים להוציא מהמדינה מימון עבור חשמלאי למעון הפרטי בקיסריה, מלצרים שבהם חפצה וארוחות במאות אלפי שקלים. הוא הורשע בקבלת דבר תוך ניצול מכוון של טעות הזולת ונגזרו עליו מאסר על תנאי, עבודות שירות וקנס.

 

אנגלמן מתח ביקורת על כך שמשרתו של סיידוף, שהושעה לפני שלוש שנים בשל החקירה, לא אוישה כל הזמן הזה, אפילו לא באופן זמני. אבל אנגלמן נמנע מלהפנות ביקורת כלשהי בדו"ח כלפי ראש הממשלה נתניהו ורעייתו, הוא גם לא התייחס לסיבה שבגינה משרתו של סיידוף לא אוישה.

 

 

בתקופת ההשעיה לא מינו ממלא מקום לסיידוף במשרד ראש הממשלה ואפילו החדר שלו המתין לחזרתו. הסיבה לכך היא שאיש לא רצה להרגיז את סיידוף ולמצוא לו תחליף מחשש שידבר בחקירות ראש הממשלה. עובדים במשרד ראש הממשלה סיפרו שסיידוף המשיך להיות מעורב בנושאים הקרושים למשרד בתקופת ההשעיה ועובדים נהגו להתייעץ איתו כיצד לנהוג בקשר לבקשות של רעיית ראש הממשלה.

גזר לדין לעזרא סיידוף (צילום: עמית שאבי)
סיידוף. אפילו החדר שלו המתין לחזרתו(צילום: עמית שאבי)

סיידוף הוא לא היחיד. גם משרתו של הסמנכ"ל למנהל במשרד ראש הממשלה לא הייתה מאוישת במשך שלוש שנים, לאחר שהסמנכ"ל הקודם, רן ישי, מונה למנכ"ל המשרד לענייני ירושלים ומורשת. ישי נחשב בער כמי שסר חינו בעייני רעיית ראש הממשלה לאחר שהתנגד לכמה מבקשותיה.

 

נציבות שירות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה הפצירו במשרד ראש הממשלה למנות מחליפים למשרות הלא מאוישות, אך המשרד התחמק. ביוני 2018 פנתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה למנכ"ל המשרד וציינו כי שלוש משרות בכירות אינן מאוישות במינוי קבע וכי הדבר גורם קשיים משמעותיים בעבודת המשרד ואף עלול לפגוע בתפקודו ובניהולו הרציף והתקין. משרד ראש הממשלה מסר בתשובתו כי סמכויות הסמנכ"ל למנהל פוצלו בין גורמים ניהוליים שונים במשרד כדי שהעבודה השוטפת תימשך כסדרה.

אסף יחזקאל ובנימין נתניהו  (צילום: חשבון הטוויטר של ישראל כהן)
אסף יחזקאל ונתניהו.מונה זמנית לסמנכ"ל הנכסים במשרד(צילום: חשבון הטוויטר של ישראל כהן)

בדצמבר 2018 מונה אסף יחזקאל לסמנכ"ל נכסים, אך העסקתו הייתה זמינות וממלא מקום מנכ"ל המשרד ביקש לסיים את העסקתו. בעקבות כך, יחזקאל פנה לבית הדין לעבודה.

 

"נוהל הבקרה במעונות לא יושם במלואו"

במשך שלוש שנים שבהן משרד ראש הממשלה לא אייש שתיים מהמשרות הבכירות ביותר, סמנכ"לי המנהל והנכסים, הנהלת המשרד הטילה את האחריות לתחום הרכש על מנהלת אגף התקציבים במשרד דרורית שטיינמץ, שהיקף תפקידיה גדול מהנהוג בעשרות משרדי הממשלה ויחידות הסמך.

 

שטיינמץ נחשבת מקורבת מאוד לרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו ולפי גורמים במשרד היא נכנסה לנעליו של סיידוף. היא גם מתלווה לנסיעות ראש הממשלה לחו"ל.

דרורית שטיינמץ (מתוך חשבון הפייסבוק של אייסף - הקרן הבינלאומית לחינוך)
שטיינמץ. "נכנסה לנעליים של סיידוף"(מתוך חשבון הפייסבוק של אייסף - הקרן הבינלאומית לחינוך)

אנגלמן מתח ביקורת על ריכוז האחריות הגדול אצל שטיינמץ. "הדבר מעורר שני קשיים – האחד צמצום משאבי ניהול בכיר בשעה שיש צורך לרכז מאמץ ניהולי להשגת השיפור הנדרש בתחום הרכש במשרד. והשני, היווצרות מצב שבו גורם אחד במשרד ממלא שני תפקידים – ניהול התקציבים וניהול הרכש שלא בהתאם להוראות נציב שירות המדינה".

 

הוא התייחס לתפקידיה הנוספים של שטיינמץ כמו ניהול הפרויקטים ותפקידה כיו"ר ועדת המכרזים המשרדים ומורשית חתימה: "הסמכויות רוכזו בידי מנהלת אגף תקציבים, בין היתר, בתקופות שבהן לא אוישו משרות סמנכ"לים. על רקע זה, נוהל הבקרה במעונות לא יושם במלואו".

 

כדוגמא להיעדר הבקרה ברקע ריכוז הסמכויות בתחום הרכש בידי שטיינץ אמר המבקר כי לא היה יישום מלא של "נוהל להסדרה ויישום מערך בקרה פנימית בפעילות בית ראש הממשלה". הנוהל נקבע ב-2013 כדי לשפר את הבקרה הפנימית על תהליכי הרכש עבור המעונות ובמסגרתו נקבעו שני גורמים שמעורבים בתהליך הרכש. סמנכ"ל הנכסים, באמצעות אב הבית, שדורש את הרכש, מבצע אותו ומאשר את החשבוניות, וסמנכ"ל המנהל שאחראי לאשר את הזמנות הרכש.

 

"נמצא כי בפועל נוהל הבקרה במעונות לא יושם במלואו", כתב המבקר. "מנהלת אגף תקציבים שימשה הן כגורם מתפעל, ישירות מול אב הבית, והן כגורם מאשר, בהיותה אחראית לתחום הרכש. כמו כן לא הוסדרה בקרה חליפית".

משרד ראש הממשלה  (צילום: גיל יוחנן )
משרד ראש הממשלה. צריך לאייש את המשרות הבכירות ולבחון דרכים חלופיות לביצוע בקרה(צילום: גיל יוחנן )

מבקר המדינה קבע כי על משרד ראש הממשלה לאייש את משרת סמנכ"ל המנהל ומנהל אגף הרכש, כפי שציין שיעשה. עד לאיוש, יש לבחון דרכים חלופיות לביצוע בקרה ולהפרדת התפקידים, בהתאם להחלטת נציב שירות המדינה. כמו כן, יש לפעול ליישום מלא של נוהל בקרת המעונות.

 

סגן החשב הכללי במשרד האוצר סבר בתגובתו למבקר המדינה כי ריכוז סמכויות הרכש והתקציב במשרד ראש הממשלה בידי גורם אחד הוא מצב שיש לפעול לשינויו. חשב משרד ראש הממשלה ציין כי ריכוז הרכש והתקציב בידי גורם אחד יוצר מצב של ניגוד עניינים, מונע בקרות מתחייבות ופוגע בכללי המנהל התקין.

 

גם היועצת המשפטית של המשרד השיבה שהפקדת סמכויות בתחום הרכש בידי מנהלת אגף תקציבים גרמה לניגוד עניינים מוסדי, לא אפשרה לבצע את הבקרות הנדרשות על תהליך הרכש ופגעה במנהל תקין.

 

משרד ראש הממשלה מסר בתשובתו למבקר כי בעת הזאת, לאחר שהוחלט להקים יחידת רכש נפרדת, אין מקום להעברת הטיפול באופן זמני לגורם אחר במשרד, שכן עקב זמן הלמידה הנדרש, העברה זו תפגע בעבודה השוטפת. המשרד התחייב לפרסם לאחר הרכבת הממשלה מכרז להעסקת המשרות הבכירות בלתי מאוישות.

 

שני יועצים של ש"ס קיבלו תפקיד ברשות לפיתוח הגליל

שני יועצים שעבדו עם מפלגת ש"ס קיבלו מינוי ברשות לפיתוח הגליל, שנמצאת בקשרי עבודה עם המשרד לפיתוח הנגב והגליל בראשות יו"ר ש"ס אריה דרעי. לפי המבקר, בשני המקרים לא הובהר הצורך בתפקידים החדשים ובחלק מהזמן שניהם קיבלו שכר על עבודה שלא ביצעו.

50 ()
דרעי. שני יועצים של ש"ס קיבלו תפקידים ברשות לפיתוח הגליל

לפי הדו"ח, ביוני 2015 פרסמה הרשות לפיתוח הגליל מכרז לתפקיד יועץ לקשרי ממשל מקצועיים וניהול ובקרה של מכרזים. מי שזכה במרכז, בהפרש קטן, היה מועמד שעד שלושה חודשים לפרסום המכרז עבד במטה ההסברה של ש"ס. מנכ"ל הרשות באותו הזמן אמר לאנשי המבקר כי ההחלטה לצאת למכרז, וכן ההחלטה על הכישורים שנדרשים מהמועמד, הוכתבו על ידי המשרד.

 

המבקר מצא עוד כי הרשות לא קבעה תוכנית עבודה מסודרת או יעדים מדידים עבור היועץ וכי הוא הצהיר על שעות עבודה גם בזמנים שבהם שהה בחו"ל. לגבי חלק מהפעמים אמר היועץ כי הדבר נעשה בתום לב בשל חוסר ניסיונו.

 

כמה חודשים אחרי פרסום המכרז הראשון פרסמה הרשות לפיתוח הגליל מכרז לתפקיד "העצמת נשים בקהילה". מי שנבחרה לאייש את התפקיד עבדה קודם לכן כיועצת התקשורת של השר דרעי. גם במקרה הנוכחי מנכ"ל הרשות לפיתוח טען שהדרישה לצאת למכרז הונחתה על ידי המשרד.

 

מבדיקת המבקר עולה כי למועמדת שהגיעה שנייה במכרז היה ניסיון רב יותר מאשר לזאת שזכתה, אך הדבר לא בא לידי ביטוי בניקוד שקבעה ועדת המכרזים. בביקורת עלה כי במקרים רבים פעלה היועצת ישירות מול המשרד ועדכנה את הרשות רק בדיעבד.

 

ראש תחום התעסוקה ברשות דיווחה כי פנתה כמה פעמים למנכ"ל בטענה שהיועצת אינה מתייחסת לבקשותיה, אך לא נענתה. מבדיקה של דיווחי העבודה שמסרה היועצת עלה כי היא דיווחה על כמה ימי עבודה שאינם קשורים לנושא הגליל. בחלק מהמקרים דיווחה על פגישות ברשות לפיתוח הגליל, למרות שלא היה תיעוד של הפגישות ביומן העבודה של הרשות.

 

בביקורת של מבקר המדינה עלה כי מתחילת עבודתה ועד סוף 2016 היא לא ביצעה אפילו פעילות אחת להעצמת נשים עבור הרשות לפיתוח הגליל. בשנת 2017 היא קיימה שני אירועים בלבד עבור הרשות ובעקבות הביקורת הופסקה עבודתה בספטמבר 2018.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות"
מעון ראש הממשלה בירושלים
צילום: גיא אסיאג "ידיעות אחרונות"
מומלצים