שתף קטע נבחר

גם ב"עיירת הסקי של הסלבס": התפרצות קורונה חריפה

אתר הנופש סאן ואלי במדינת איידהו מזוהה כ"מגרש משחקי החורף של העשירים והמפורסמים". כעת נאלצים תושביה היהודים להתמודד עם התפרצות קורונה מהקשות באמריקה, שהחלה שבועות ספורים לפני שנמצא החולה המאומת הראשון

  (באדיבות הקהילה היהודית של ווד ריבר)
(באדיבות הקהילה היהודית של ווד ריבר)

 

התפרצות קורונה קשה בעיירת הסקי היוקרתית: כבר בחודש מרץ התברר שדווקא סאן ואלי, השוכנת בלב מדינה רחוקה מריכוזי אוכלוסייה גדולים היא אחד ממוקדי ההתפרצות הקשים של נגיף הקורונה  בארצות הברית. תושביה היהודים של אתר הנופש היוקרתי במדינת איידהו, מעולם לא ציפו להיות בחזית המאבק במגיפה המשתוללת  בארצם ובעולם.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 


 

שבועות ספורים לפני שהתגלה המקרה המאומת הראשון, נערכו באזור התכנסויות שנתיות גדולות שמשכו מבקרים מרחבי אמריקה - שם התפרץ הנגיף בשלביו הראשונים. מדי חודש יולי מתקיימת במקום ועידת "Allen & Company", שמושכת אישים רבי השפעה מהעולם כולו מאז ראשיתה, בתחילת שנות ה-80 של המאה שעברה.

 

עוד קהילות בערוץ היהדות : 

 

שיעור ההדבקה לנפש במחוז בליין שבמדינת איידהו גבוה מזה שבניו-יורק. עד כה אותרו במחוז 469 חולים מאומתים מתוך אוכלוסייה של כ-23,000 איש וחמישה תושבים נפטרו מהמחלה. נציגי הקהילה היהודית של ווד ריבר לא מסרו מידע מפורט על מקרי המחלה בתוך הקהילה, אבל אישרו כי מספר יהודים אכן נדבקו. נשיאת הקהילה, הרבנית רובין שרווין, מספרת כי מספר חולים הועברו לבתי חולים מרוחקים יותר - זאת כדי לא להוסיף עוד על העומס בבית החולים שבאזור סאן ואלי.

 

 

  (באדיבות הקהילה היהודית של ווד ריבר)
הרבנית רובין שרווין(באדיבות הקהילה היהודית של ווד ריבר)

 

בקהילה דואגים לחולים ולאבלים גם יחד. רבים מקימים קשר יומיומי עם ראש הקהילה, סוזן גרין בחיפוש אחר מידע על החולים ולקבלת תמיכה אישית. "אנו אסירי תודה שלא היו קורבנות בנפש מהקהילה", היא אומרת. גרין מוסיפה כי אחד מחברי הקהילה איבד את שני הוריו הקשישים המתגוררים במדינה אחרת ולאור המצב הקשה, ״העזרה היחידה שיכולנו להושיט הייתה להיות בקשר עם המשפחה ולהציע את התמיכה המוסרית שלנו״. אחרים מבני הקהילה מספרים כי ליוו במחשבותיהם חברים ובני משפחה שידעו גם הם מקרי מוות בסביבתם הקרובה.

 

נערכים לקהילתיות וירטואלית: 

חולה הקורונה הראשון באיזור היה במחוז בליין ב–13 במרץ. פחות משבוע לאחר מכן הורה לתושבים המושל בראד ליטל, להיכנס לבידוד עצמי - שבוע לפני שההוראה הוחלה על כל המדינה. מאותו רגע, היה ברור שגם החיים היהודיים בקהילה לא יוכלו להימשך כרגיל. בימים אלו, מופעלת בין החברים ועדה האחראית על התקשרויות טלפוניות עם המבודדים בבתים ושמירה על קשר שוטף עם החולים בה, כדי לדאוג לצרכיהם. "יש הרבה עבודה בקהילה המתמודדת עם הנגיף", מוסיפה הרבה שרווין. ״זה מורט עצבים״, מודה גרין. היא מספרת כי מצבו של אחד החולים היה קשה וכעת השתפר מעט. ״זה היה נורא לחיות באי ודאות״.

 

 

  (באדיבות הקהילה היהודית של ווד ריבר)
הכנות לחג הפסח בבית הספר של הקהילה היהודית(באדיבות הקהילה היהודית של ווד ריבר)

 

הרצון לשמירה על חיי הקהילה היא אתגר לא קטן. האירוע המרכזי של פסח "ליל הסדר הקיבוצי" בוטל השנה והפך למפגש וירטואלי בפלטפורמת זום. גרין מספרת כי התכנון הקודם כלל חגיגה מושקעת ביותר, עם אוכל שהוזמן משירות הסעדה במקום התבשילים הביתיים של חברי הקהילה - וזאת מתוך כוונה לתת למתנדבים הזדמנות למנוחה בחיק המשפחה. "חשבנו שנשב כמו מלכות", היא מתארת, "שמחנו כל-כך שלא נצטרך לבשל". אך תוכניות לחוד, ומציאות לחוד.

 

 

סדר הפסח, שעבר לזום, התברר כהצלחה. כ-50 חברים הציצו מבעד ל-30 חלונות על מסך המחשב, ביניהם תושבים יהודים של סאן ואלי שנמצאים במקום מרוחק אבל הצליחו להשתתף באירוע ולשבור את הבידוד שנכפה על כולם. גרין אומרת כי, ״העובדה שיכולנו לראות ולשמוע אחד את השני, הייתה הדבר החשוב ביותר עבורי״.

 

וועידת הפיסגה של העשירים:

הקהילה היהודית בווד ריבר נוסדה ב–1976 ומונה כיום כ-180 משפחות. כ-60% מהם גרים במקום רק חלק מהשנה. אחרים - כמו גרין שגדלה בניו יורק במשפחה דתית ועקרה למקום לפני 20 שנה עם בעלה - מתגוררים בווד ריבר במהלך כל השנה. רבים מבני הקהילה הם מבוגרים אולם ישנן גם מספר משפחות עם ילדים בגילאי בית הספר. הקהילה מפעילה בית ספר קטן ללימודי עברית ותרבות יהודית.

 

ג'ייקוב גרינברג  ()
ג'ייקוב גרינברג, יו"ר מחוז בליין ויליד ישראל

 

סאן ואלי מזוהה כ"מגרש משחקי החורף של העשירים והמפורסמים" וזכה לתהילה בזכות אתרי הסקי היוקרתיים והקהילה האמנותית המשגשגת במקום. בתחילת מרץ מגיעים בהמוניהם גולשי סקי מסן פרנסיסקו ומסיאטל - שם התפרץ הנגיף בשלבים הראשונים בארה"ב. שבועות ספורים לפני שהתגלה המקרה המאומת הראשון, נערכו באזור גם התכנסויות שנתיות גדולות, שמשכו מבקרים מרחבי ארה"ב. מדי חודש יולי מגיעים לוועידת "Allen & Company" , עשרות יזמים משפיעים, בכירים בענף ההייטק ואנשי עסקים.

 

יו"ר מועצת מחוז בליין - ומי שעומד כעת בראש הגוף הממשלתי המקומי לטיפול בנגיף - ג'ייקוב גרינברג, טוען כי אינו מופתע מכך שהמחוז שלו הפך ל-"גראונד זירו" של המחלה במדינת איידהו. "זה קצת מפחיד", מודה גרינברג, יליד ישראל. עוד הוא מספר כי בנו, כלתו, ונכדו חלו ככל הנראה במחלת הקורונה. בני המשפחה לא עברו בדיקות להימצאות הנגיף בדמם, והם כבר החלימו.

 

"כולנו בסירה אחת"

בקיץ, מתחלף הנוף האנושי בסאן-ואלי ואת חובבי הסקי, מחליפות משפחות המחזיקות בתי נופש בעיירה. עבור הקהילה היהודית, הקיץ הוא העונה הבוערת; מדי שנה מתקיים במקום פסטיבל סרטים יהודי, פיקניק קהילתי, וסדרה של הרצאות ואירועים חינוכיים המושכים קהל רב. לאור המצב המיוחד השנה, קשה לדעת אם ניתן יהיה לקיים את האירועים האלה.

 

מנסים לשמור על אופטימיות ולהתכונן לחיים אחרים (באדיבות הרבה שרווין/ שטרן מדיה)
מנסים לשמור על אופטימיות ולהתכונן לחיים אחרים(באדיבות הרבה שרווין/ שטרן מדיה)
 

 

פסטיבל הכותבים השנתי של סאן-ואלי כבר בוטל מתוכנית הקיץ וגם הכינוס הכלכלי של חברת "אלן" נדחה למועד לא ידוע. חבר הנאמנים של הקהילה היהודית החל לגבש כמה רעיונות חלופיים למקרה שההסגר ימשך אל תוך הקיץ, ביניהם פסטיבל סרטים יהודי מקוון, במקום זה שמתקיים בבתי קולנוע מקומיים. "אני מתפללת שנצמח להיות אנשים טובים יותר, חדורי חמלה רבה יותר", אומרת שרווין. "האל לא סיים לעצב את העולם. מתפקידנו לסיים את עבודתו כשותפיו ולשפר אותו לטובת כלל בני האדם. כולנו בסירה אחת".

 

הרבנית שרווין מאמצת את הביטוי "גם זה יעבור" לקרבה וממליצה לשמור על רוח אופטימית. "העם היהודי ספג מכות שונות, אפליה ואנטישמיות. זאת דרכנו להיטיב להבין את החוויות האלה ולהתאחד מתוך הערכה של כל מה שעברנו".

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים