שתף קטע נבחר

פנים רבות לה: בונים מחדש בירושלים

אחת הערים הכי מפורסמות נמצאת בישראל, היא מוכרת בשל אתריה היפים, העושר התרבותי והאנושי וגם בסגנונות הבנייה שלה. ירושלים היא עיר שפנים רבות לה ועתה היא מתחדשת גם בבנייה עירונית שמטרתה להוסיף עוד תושבים, כמו גם אזורים ירוקים, מקומות תעסוקה ואפשרויות לפעילויות לשעות הפנאי עבור המשפחה. שוחחנו עם ראש העיר ומנכ"ל אפריקה התחדשות עירונית על פיתוח העיר

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

היא מפורסמת בכל העולם בשל אתריה היפיפיים, בירתה של ישראל ובה נמצאים מוסדות הממשל וחיים בה מעל ל-900 אלף איש. לפי תכנית אסטרטגית לשנת 2040 של מדינת ישראל, ירושלים אמורה לאכלס, עד לשנה זו, בין 450 ל-500 אלף בתי אב, כלומר, כמעט ולהכפיל את עצמה.

 

הבנייה בירושלים מאופיינת בבניינים רבים הבנויים בצורה של רכבת, הנקרא גם בנייה טורית שהיא תורת תכנון עירונית הכוללת מספר בתי מגורים הבנויים באותו סגנון. בנייני הרכבת בישראל נבנו בעיקר בשנות ה-50 וה-60 על מנת לספק פתרון דיור מהיר וזול לעולים לארץ. מרבית הבנייה הייתה לגובה של 4-3 קומות עם מספר דירות בכל קומה.

 

 בנייני רכבת בירושלים
בנייני רכבת בירושלים
כיום, בעידן של התחדשות עירונית המשמשת הגדלה של שטח הדיור במקומות בהם לא ניתן לבנות בניינים חדשים, המטרה היא לקחת את אותם בנייני רכבת ולהפוך אותם למגדלים ובכך להגדיל עד פי ארבע את מספר יחידות הדיור על אותו שטח, הסביר ראש העיר, משה ליאון.

 

במקביל לבנייה למגורים, נוספים שטחים ירוקים המשמשים לגני שעשועים, פעילויות לשעות הפנאי וכדומה. תכנית האב עבור השכונות, איננה מחייבת, אך מאפשרת לקבל תמונת מאקרו כיצד תראה השכונה בשנים הבאות וממנה ניתן לגזור את הנתונים המתאימים להמשך הבנייה בעיר. היצמדות ככל האפשר לתכנית האב מאפשרת לקבל 'כרטיס ירוק' ולהגיע לתב"א מאושרת", הסביר אסף סימון, מנכ"ל אפריקה התחדשות עירונית.

 

כיצד מרחיבים עיר מבלי לצאת מגבולותיה?
כיצד מרחיבים עיר מבלי לצאת מגבולותיה?
 

אחת השכונות הקלאסיות בירושלים להתחדשות עירונית היא שכונת הקטמונים, משום שקיימת בה בנייה של בתים חד קומתיים על פני שטח נרחב. פרויקטים של התחדשות עירונית בכל הארץ עובדים על פי מתודולוגיה שנקראת "עירוב שימושים", הסביר סימון. כלומר, המבנים החדשים - תלוי בהיקף ובגודל - כוללים גני ילדים, שירותים קהילתיים, בתי כנסת, מועדונים לקשיש, מרכזי טיפת חלב, בתי קפה ועוד מקומות המאפשרים בילוי לשעות הפנאי מצד אחד, ותעסוקה מצד שני.

 

במקביל לבנייה למגורים, שטחי מסחר שיאפשרו תעסוקה מגוונת, נבנית גם רשת תחבורתית שתאפשר תנועה בחופשיות ברחבי העיר, מה שיקטין את השימוש ברכב פרטי וחיפוש אחר חנייה. הבנייה המחודשת במקביל למקומות פנאי, אפשרויות תעסוקה נוספות ותחבורה ציבורית הולמת מביאים עמם אוכלוסיות חדשות, בין היתר משפחות צעירות שמביאות עמן רוח חדשה אל המקום, נוצרת קהילה עשירה מכל הגילאים וההתחדשות העירונית יוצאת מגבולות הבנייה ומחדשת את העיר והקהילה. 

 

מרחיבים את הקהילה ודואגים גם לסביבה
מרחיבים את הקהילה ודואגים גם לסביבה
  

בשיתוף מרכז הנדל"ן


פורסם לראשונה 20/05/2020 22:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים