שתף קטע נבחר

הרב נחום אליעזר רבינוביץ נטמן: "מהפכן - ואיש הלכה ללא פשרות"

ממנהיגי הציונות הדתית ופוסקי ההלכה הבכירים שלה: בירושלים נטמן הרב פרופ' נחום אליעזר רבינוביץ, מי שעמד בראש מיזם "גיור כהלכה" שביקש להקל על דרכם של מתגיירים, ראש ישיבת "ברכת משה" - ואחד מחשובי פרשני הרמב"ם: "אלמלא הקורונה היו פה אלפים אם לא עשרות-אלפים"

 

 

היום (ד') נערכה הלווייתו של הרב פרופ' נחום אליעזר רבינוביץ, ממנהיגי הציונות הדתית ומפוסקי ההלכה הבכירים שלה, שהלך לעולמו בביתו. הרב רבינוביץ, בן 92 במותו, עמד במשך עשרות שנים בראש ישיבת ההסדר "ברכת משה" במעלה אדומים. הלווייתו התקיימה בירושלים והועברה בשידור ישיר ב-ynet, השתתפו בה בני המשפחה הקרובים בלבד נוכח הגבלות הקורונה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

"אבא נודע כאדם פתוח ויש שיאמרו אפילו מהפכן", ספד לו בנו, יוני רבינוביץ, "אך יחד עם זה היה איש הלכה ללא פשרות". הוא הזכיר כי אביו קיבל הצעה נדיבה, אך "אף שיכולת להיפטר מכל דאגות הפרנסה. הלכת לכיוון של רבנות בקהילות קטנות, נידחות, ובהן עשית גדולות. כמה הקפדת על ברוכת ותפילה ממש עד לימיך האחרונים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

"כמה רצינו שנזכה לראות אותך מלווה את נדב לחופה בעוד שבוע וחצי. קיווינו שלכל הפחות תוכל לצפות בשידור החופה. ובמקום הזה אנחנו מלווים אותך למנוחת עולמים עם קהל ספור בשל מגבלות הקורונה. אלמלא הקורונה היו פה אלפים אם לא עשרות-אלפים. כעת המוני תלמידיך צופים בשידור החי".

 

"אחריות אישית וערבות הדדית"

הרב חיים סבתו, שכיהן לצדו כראש ישיבת ההסדר "ברכת משה" במעלה אדומים, ספד לו:" 40 שנה הוביל הרב את הישיבה ביום ובלילה. 40 שנה שאני מלווה אותו ומעולם לא ראיתי בו אפילו ניצוץ של גאווה. ברח ממחלוקת כמו מאש, כיבד קטן כמו גדול. לימד את תלמידיו לחשוב. ישר דרך, אוהב אדם ועמל בתורה עד ליומו האחרון. חינך לאמונה טהורה צלולה ונקייה. חיבורו על תורת הרמב"ם סלל דרך חדשה ללמוד את הרמב"ם מתוך הרמב"ם".

 

הרב נחום אליעזר רבינוביץ יהדות (באדיבות בית הדין 'גיור כהלכה', צילום: עזרא לנדאו)
הרב נחום אליעזר רבינוביץ(באדיבות בית הדין 'גיור כהלכה', צילום: עזרא לנדאו)

 

הוא סיפר על הגעתו של הרב, אז כבר דמות תורנית בכירה בארה"ב, לכהונתו בראשות הישיבה: "כששוחח אתנו לא דרש לעצמו כלום. לא תנאים ולא מעמד. נקי כפיים. אמר, תמשיכו הכול כמו שעשיתם עד היום בעבודתכם בישיבה. אל תשנו כלום... וכעת, מי יעודד תלמיד שלבו נשבר? מי ישמח תלמיד שכתב מאמר ראשון בחייו? מי ישיב לשאלות חמורות בהלכה?

 

"כמה ייסורים, כמה סבל, אבל הכול קיבל באצילות נפש. ייסורים שהיו מכניעים רבים לא גרמו לו לזוז מאצילותו ומהדר פניו. כאבו היה עמוק ביותר ובפרט בפטירת אשתו הנאמנה, אבל כל הייסורים לא הזיזו אותו נימה אחת מאור פניו ומאצילותו ומהדרת פניו ומשלוות הנפש שהייתה לו".

 

נכדו, הרב זכריה רבינוביץ, המכהן כרב בישיבת שעלבים, ספד לו בבכי כי את דרכו של סבו אפיינו "אחריות אישית וערבות הדדית לכל עם ישראל. אמר כי יש לקחת את האחריות האישית מתוך הערבות ההדדית של הבנת צרכי הדור. מתוך האחריות האישית לשים לב לצרכי האומה.

 

"סבא דיבר תמיד על כך שעלינו לשמש בשכל הישר, לנתח דברים בסברה ישרה... סבא חינך לאמת יוקדת. היה מחנך גדול גם בדרך הפסיקה... היה מרגיש את השאלה ואת השואל על כל הרבדים. לימד אותנו להיות קשובים לצורכי הציבור, כפוסקי הלכה ורבני קהילה. לימד אותנו שהפסיקה משתנה ממקרה למקרה ויש לשקול את כל הנסיבות".

 

פוסק פורץ דרך ונאמן להלכה

הרב רבינוביץ נחשב לרב ופוסק "עצמאי", ובכל זאת התקבל וזכה להערכה כמעט בכל החוגים הדתיים. הוא בלט בתמיכתו בעיסוק במדע, היה בעצמו ד"ר למתמטיקה ודחף את תלמידיו להשכלה כללית ולהשתלבות באקדמיה. לצד זאת עסק במחקר תורני (בעיקר היה מזוהה עם סדרת ספרים שחיבר - פרשנות להגותו של הרמב"ם), וגידל רבנים ואנשי הלכה.

 

כפוסק לא היסס לעמוד בראש יוזמות דתיות-ליברליות שנחשבו חריגות ואף פורצות דרך בציונות הדתית, ואף על פי כן נותר בקונצנזוס ולא הוקע על ידי האגף השמרני בציבור זה.

 

בין היתר, היה מהרבנים החלוצים שהתירו עליית יהודים להר הבית (בתנאים מסוימים) ועמד בראש מיזם "גיור כהלכה" שקרא תיגר על הרבנות הראשית לישראל שלטענתו מחמירה בגיוריהם של ישראלים יוצאי ברית המועצות, וגייר אותם בבתי דין פרטיים. רגישותו כלפי אוכלוסייה זו התגלתה כבר בשנות ה-70, כאשר ביקר מעבר למסך הברזל, נפגש עם יהודים מסורבי עלייה ופעל למענם עם רבנים ואנשי דת נוספים.

 

גדלות אקדמית לצד גדלות תורנית

הרב נחום אליעזר רבינוביץ נולד במונטריאול, התחנך במוסדות תורניים בעיר והוסמך לרבנות כבר בגיל עשרים. בהמשך למד בישיבה היוקרתית "נר ישראל" בבולטימור (מרילנד), ובמקביל השלים תואר שני במתמטיקה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

 

הרב נחום אליעזר רבינוביץ (צילום: אורות)
הרב נחום אליעזר רבינוביץ(צילום: אורות)

 

הוא פיתח קריירה תורנית-אקדמית כרב קהילות בארה"ב ובקנדה, כדוקטורנט וכמרצה (נושא עבודת הדוקטורט שלו היה סטטיסטיקה והסתברות בתלמוד). בתחילת שנות ה-70 מונה לדיקן בית המדרש לרבנים באנגליה.

 

ב-1983 עלה הרב רבינוביץ' לישראל, התיישב במעלה אדומים ומונה לראשות ישיבת ההסדר שהוקמה בעיר כמה שנים קודם לכן. אף שלא ייחס משמעות דתית בהכרח לתפיסתו הציונית, מבחינה פוליטית ומדינית היה רבינוביץ' בעל תפיסות ימניות מובהקות ולעתים אף שנויות במחלוקת והיה חבר בוועד רבני יש"ע. רבים ראו בכך דבר העומד בסתירה מסוימת לנטייתו הליברלית בנושאים דתיים ואזרחיים.

 

בית הדין לגיור (באדיבות בית הדין 'גיור כהלכה', צילום: עזרא לנדאו)
בית הדין העצמאי "גיור כהלכה"(באדיבות בית הדין 'גיור כהלכה', צילום: עזרא לנדאו)

 

כך, למשל, טען בתקופת החתימה על הסכמי אוסלו כי מי שמוותר על חלקי ארץ ישראל מסכן את אזרחי המדינה וחל עליו "דין מוסר" (אם כי הדגיש שאין להענישו), ובעקבות כך נחקר לאחר רצח רבין בחשד להסתה. לפני ביצוע תוכנית ההתנתקות תמך הרב רבינוביץ בסירוב פקודה של חיילים.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות בית הדין 'גיור כהלכה', צילום: עזרא לנדאו
הרב נחום אליעזר רבינוביץ
באדיבות בית הדין 'גיור כהלכה', צילום: עזרא לנדאו
מומלצים