שתף קטע נבחר

פולין: קבר אחים ועצמות מתגוללות - אך עבודות הבנייה נמשכות

אף שבחפירות נמצאו עצמות אדם וישנם ממצאים היסטוריים המעידים על קבר אחים של כ-900 יהודים שנטבחו בשואה - העבודות בגורקי פארק שבלובלין נמשכות והפולנים מסרבים לעצור אותן

קבר אחים ובו עצמות נרצחים ממלחמת העולם השנייה, נחשף במהלך עבודות תשתית בפארק גורקי צ'כובסקי באזור לובלין שבפולין. על אף שבחפירות נמצאו עצמות אדם וישנם ממצאים היסטוריים המעידים על קבר אחים של מאות יהודים שנטבחו בשואה – העבודות במקום נמשכות והפולנים מסרבים לעצור אותן.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

  ()

הטלוויזיה הפולנית תיעדה לאחרונה את העבודות בפארק ואת עצמות האדם שנחפרו מהאדמה. גם מיפוי אווירי מצביע על הימצאותם של קברי אחים בשטח העבודות. המדובר בשטח ירוק שהיה שייך בעבר לצבא פולין ושימש כשטח אימונים, עד שנמכר לצורכי בנייה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

עם המדידות לקראת הפרויקט, בשנת 2016, ניסו פעילים שונים לעצור את המהלך בטענה כי במקום ישנם קברי אחים של יהודים שהוצאו להורג בתקופת השואה. לדברי מאיר בולקה, יו"ר ארגון J-NERATIONS, קיים תיעוד היסטורי על הוצאה להורג של 900 יהודים שהיו אסירים בטירת לובלין שהוסבה לכלא. הם הוצאו להורג בין ה-26-28 למרץ שנת 1942.

 

  ()

"אין זו הפעם הראשונה שמתגלה קבר אחים של יהודים שנרצחו בידי הנאצים בפולין, אלא שהפעם מדובר בקבר אחים במימדים גדולים במיוחד של קרוב לאלף נרצחים", הוא אומר. "רשויות החוק בפולין לא עושות מספיק כדי לשמר מקומות אלה ולמנוע הריסתם על ידי יזמי בנייה. על הפרקליטות בפולין ועל המשטרה להורות מיידית על עצירת העבודות לאלתר, כיוון שמדובר בקברי יהודים שאף לא זכו לקבורה נאותה".

 

על אף הפניות, העבודות נמשכות

לאחר תחילת העבודות נמצאו שברי עצמות באתרי החפירה, והן הועברו למכון הפתולוגי כדי לבדוק אם מדובר בעצמות אדם. למרות שתוצאות הבדיקה טרם התקבלו, העבודות במקום נמשכות. בולקה הביא את הפרשה לידיעת שגריר ישראל בפולין, אלכסנדר בן צבי, והרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, וביקש מהם לדרוש את עצירת העבודות: "אני קורא לכל הממונים מטעם מדינת ישראל והקהילה היהודית בפולין שלא להרפות ממקרה זה עד לקבלת האחריות על המקום, כדי למנוע את הרס זיכרם של יהודים תמימים שנרצחו בידי הצורר הגרמני".

 

  ()

שגריר ישראל בפולין אלכס בן צבי מסר: "בזמן עבודות פיתוח התגלו כמה עצמות אדם והוגשה פנייה לפרקליטות מחוז לובלין לחקור. גם 'המכון לזיכרון לאומי' אישר שהיו במקום הוצאות להורג על ידי הגרמנים. השלטונות לא עצרו את עבודות הפיתוח (חפירת תעלות להנחת צינורות אנרגיה). לאחר שנודע לנו על המקרה פנינו לרב הקהילה בבקשה שיבדוק, וזה מה שהוא עושה. אין לנו בינתיים מידע מעבר לזה והנושא בבדיקה".

 

הרב שודריך מסר: "אנחנו יודעים שהגרמנים אכן רצחו באזור כ-900 יהודים ואנחנו בוחנים את המידע במלוא הרצינות כדי לוודא שאכן מדובר באותו שטח. אם יתברר שמדובר בקבר אחים של יהודים נדרוש לעצור את העבודות אבל קודם כל צריך להיות בטוחים בעובדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים