שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

יש הסכם: גני הילדים יפעלו בל"ג בעומר - באמצעות הסייעות

מרכז השלטון המקומי וההסתדרות הגיעו לסיכום לגבי לימודים בחג: את הגננות יחליפו הסייעות, שיוכלו לקבל יום חופש חלופי. עם זאת, לא ברור כיצד יגויס כוח אדם שיותאם למתווה הרוטציה של ימי השבוע. חלק מהסייעות יבקשו לנצל יום חופש

 

חזרה לגנים ביקנעם: גן גוונים (צילום: דוברות עיריית יקנעם)
גן גוונים ביקנעם, הבוקר(צילום: דוברות עיריית יקנעם)

גני הילדים יוכלו לפעול בכל הארץ ביום שלישי, חופשת ל"ג בעומר, באמצעות הסייעות - בזמן שהגננות ביום חופש. בהסכם שנחתם היום (א') בין מרכז השלטון המקומי לבין הסתדרות המעו"ף נקבע שבשל המצב המיוחד על רקע ההתמודדות מול מגפת הקורונה, רשות מקומית תהיה רשאית להעסיק סייעות בגני הילדים. במקום זאת יזכו הסייעות ליום חופש חלופי. אלא שספק אם כל הרשויות יצליחו להיערך תוך יום אחד לגייס סייעות להפעלת שתי "קפסולות" - הקבוצות שאליהן חולקו הילדים לפי ימי השבוע.

 

בינתיים, ל-ynet נודע שכבר הערב הודיעו סייעות שהן מתכוונות להודיע על יום מחלה, משום שהן מעדיפות יום חופש שכבר תכננו לחג.

 

גיוס הסייעות נועד ליצור שגרה ולהבטיח רצף חינוכי לילדי הגן שחזרו רק הבוקר ללימודים. אמנם ראשי יישובים רבים כבר יזמו פנייה לוועדים המקומיים כדי שניתן יהיה להפעיל את גני הילדים באמצעות הסייעות, אך ההסכם הארצי אמור להקל על כלל הרשויות לקדם את המהלך.

 

סביר להניח שראשי רשויות יתקשו לוותר על האפשרות לפתוח את הגנים כדי להימנע מביקורת ציבורית, אולם כיוון שעליהם לפתוח את הגנים באותו מתווה של שתי קפסולות - עליהם לגייס סייעות וכוח אדם נוסף, וייתכן שלא כולם יספיקו.

 

בימים האחרונים התנהל ויכוח נוקב על רקע סירובה של הסתדרות המורים לקיים יום לימודים בל"ג בעומר בשל המצב המיוחד. בהתאם להסכם הקיבוצי של המגזר הציבורי נחשב ל"ג בעומר כיום בחירה. ההסכם שהושג מאפשר לסייעות לעבוד בתשלום אם יבחרו בכך.

 

ביום שישי האחרון הציעה מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד לגננות להתנדב להפעיל את הגנים אם ירצו בכך, אך היא חזרה בה לאחר שהגננות זעמו על ההצעה. הבוקר אמרה בן דויד באולפן ynet כי "אין התנדבות בל"ג בעומר, זה יום חופש כפי שנקבע בהסכם". מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד השיב כי "היא עושה עוול למורים, גננות, הורים ותלמידים".

 

מההסתדרות נמסר: "על אף ההסכם, הפעלת הגנים ופתיחתם יהיו בכפוף להנחיות משרד הבריאות ובאחריותן של הרשויות המקומיות".

 

 

בבוקר החלה החזרה המדורגת של פעילות הגנים: מדובר בקבוצה הראשונה, שכללה מחצית מהילדים האמורים ללמוד שלושה ימים בשבוע. מתוכם התייצבו 60% התייצבו בלבד.

 

לפי משרד החינוך, כ-22 אלף מנהלות ומנהלי הגנים, ועוד כ-22 אלף סייעות, קיבלו את קבוצות א' של הגנים שכוללות 250 אלף ילדים. מהודעת המשרד עולה כי לאורך היום נרשמה נוכחות גבוהה בגנים הממלכתיים ואילו בגנים בחברה הערבית והחברה החרדית נרשם שיעור נמוך יותר.

 

שר החינוך רפי פרץ התייחס לחזרתם החלקית של הגנים: "זו בשורה גדולה למערכת החינוך, לתלמידים, להורים ולמשק כולו. גני הילדים שבו לפעילות הדרגתית ומבוקרת, על מנת לחזור לשגרה תקינה וכן לאפשר למשק בישראל להיפתח בצורה נרחבת ויעילה יותר. עמלנו רבות להוציא את המהלך לפועל ויש לשמור על ההנחיות כפי שהן בכדי לייצר מצב בו הילדים נשמרים הן במהלך יום הלימודים והן בשעות הצהריים. בריאותם ובריאות הציבור חשובה יותר מכל דבר אחר והירתמות כלל ההורים חשובה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות עיריית יקנעם
גן גוונים ביקנעם
צילום: דוברות עיריית יקנעם
מומלצים