שתף קטע נבחר

לקראת הקמת הממשלה: גנץ התפטר מתפקידו כיו"ר הכנסת, לוין יחליפו

יו"ר כחול לבן, שהחליף את יולי אדלשטיין אחרי התפטרותו, עוזב את התפקיד לקראת השבעת הממשלה ביום חמישי. יו"ר הכנסת הבא יהיה יריב לוין, שהתפטר ממשרד התיירות: "זכות גדולה"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הודיע הערב (יום שלישי) על התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת. גנץ, שנבחר לתפקיד לאחר התפטרותו של יולי אדלשטיין, פורש ממנו כעת לקראת השבעת הממשלה הצפויה ביום חמישי - שבה הוא אמור להתמנות לראש הממשלה החלופי. ח"כ יריב לוין מהליכוד התפטר מתפקידו כשר התיירות - וימונה לתפקיד יושב ראש הכנסת עם כינון הממשלה החדשה.

יו
מתפטר בהתאם להסכם הקואליציוני. גנץ(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

סיעת הליכוד הצביעה פה אחד בעד מינוי לוין, וההחלטה תובא כמקובל לאישור הכנסת. ראש הממשלה נתניהו אמר: "אני מודה לשר יריב לוין ולסיעת הליכוד שאישרה את מינויו ליושב ראש הכנסת. השר לוין עשה עבודה מצויינת כשר התיירות ולמען הקמת הממשלה והרכבת הקואליציה ואני מודה לו מעומק ליבי על הנאמנות והשותפות לאורך שנים, למען מדינת ישראל ולטובת הליכוד. אני משוכנע שלוין יעשה עבודה מצויינת בתפקידו החדש".

 

לוין התייחס גם הוא למינוי והודה לנתניהו. "אני מודה לראש הממשלה מעומק הלב על האמון הרב שנתן בי עם בחירתו בי כמועמדו לתפקיד יו"ר הכנסת. זו תהיה עבורי זכות גדולה לכהן כיו"ר הכנסת ולעמוד בראש הרשות המחוקקת, לפעול לחיזוק מעמדה של הכנסת ולעשות שליחות חשובה זו כשלנגד עיניי טובת מדינת ישראל, כלל אזרחי ישראל וארץ ישראל".

ח
יו"ר הכנסת הבא. לוין חותם על מכתב ההתפטרות מתפקידו כשר התיירות

במסגרת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, גנץ אמור להתפטר מתפקידו כ-48 שעות לפני השבעת הממשלה. בהסכם נקבע כי יו"ר הכנסת שיחליף את גנץ יהיה מטעם גוש הליכוד (לוין), אך יהיה מוסכם על ראש הממשלה החלופי. עוד נקבע, כי "כל חברי הכנסת של סיעות הקואליציה יתמכו במועמד גוש הליכוד לתפקיד יו"ר הכנסת. באותה ישיבה תושבע גם הממשלה".

 

לפי ההסכם הקואליציוני, תפקיד יו"ר הכנסת יישאר של הליכוד לאורך כל כהונת הכנסת ה-23. אם מסיבה כלשהי הופסקה כהונתו של יו"ר הכנסת, כל חברי הקואליציה יתמכו במועמד גוש הליכוד שיהיה מוסכם על שני ראשי הממשלה.

חצי חצי מכתבי התפטרות יריב לוין ובני גנץ ()
לקראת הקמת ממשלה. מכתבי ההתפטרות של גנץ ולוין

עמיר פרץ עם יו
גנץ מקבל את פטיש הכנסת מעמיר פרץ(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
  

 

 

נזכיר כי גנץ נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת בחודש מרץ, לאחר שכחול לבן - עוד בטרם הפיצול - דרשה לקיים הצבעה להחלפתו של יולי אדלשטיין מהתפקיד. התוכנית המקורית של כחול לבן הייתה למנות את חבר הכנסת מאיר כהן לתפקיד, ואז לקדם חוקים נגד ראש הממשלה נתניהו, אולם במסגרת המאמצים להקמת ממשלת אחדות החליט גנץ בתיאום עם נתניהו להתמודד בעצמו על התפקיד. גנץ נבחר לתפקיד יו"ר הכנסת בתמיכת גוש הימין, וכחול לבן התפרקה.

 

באשר ליריב לוין, השר היוצא עוזב את תפקידו במשרד התיירות לאחר חמש שנים בדיוק. הוא נכנס לתפקידו עם כינון ממשלת נתניהו הרביעית במאי 2015 וכעת יחליף את גנץ. מינויו יאושר עם השבעת הממשלה, הצפויה ליום חמישי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
יתמנה לראש הממשלה החלופי. גנץ
צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
מומלצים