שתף קטע נבחר

מסתמן: רפי פרץ עוזב את ימינה ויהיה השר לענייני ירושלים ופרויקטים לאומיים

שעות לפני ההשבעה הצפויה, ואחרי שנתניהו ובנט שוחחו על הצטרפותה של ימינה לממשלה אך לא הגיעו להסכמות, מסתמן כי שר החינוך ייפרד מסיעתו וייכנס לממשלת האחדות. במקביל, בימינה מגישים לכנסת בקשה לפיצול מפרץ: "מאחלים לו הצלחה"

רפי פרץ בנימין נתניהו  (צילום: יואב דודקביץ)
יפרוש מימינה ויכהן כשר. רפי פרץ ובנימין נתניהו (צילום: יואב דודקביץ)

שר החינוך רפי פרץ יפרוש מימינה ויהיה השר לענייני ירושלים ופרויקטים לאומיים. כך מסתמן היום (ה') בתום מגעים בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. מכיוון שפרץ מתפצל מסיעתו, הוא אמור לחתום על הסכם קואליציוני נפרד עם הליכוד. הסכם כזה צריך להיות מוגש לכנסת 24 שעות לפחות לפני השבעת הממשלה - כך שאם ההשבעה לא תידחה ותתקיים הלילה - פרץ עצמו צפוי להצטרף רשמית רק בשבוע הבא.

 

זמן קצר לאחר הדיווח על הסיכום בין שר החינוך לבין ראש הממשלה - בסיעת ימינה הגישו לכנסת בקשה לפיצול מפרץ. "מאחלים לו הצלחה", נמסר.

  

לקראת ממשלה - ידיעות נוספות:

בנט במתקפה על נתניהו: "חלש מול חמאס ומול ההסתדרות"

הליכוד וגשר חתמו על הסכם קואליציוני; אורלי לוי תמונה לשרה לחיזוק וקידום קהילתי

לקראת ההשבעה: התיקים הסגורים ואלה שיחכו לרגע האחרון

לקריאת קווי היסוד המלאים של הממשלה - לחצו כאן

 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' העלה לפני זמן קצר תמונה לרשת הטוויטר עם הלוגו של חברת מיצובישי - ורמז לפרשת אלכס גולדפרב, שהיה סגן שר השיכון בממשלת רבין השנייה מטעם סיעה שפרשה ממפלגת צומת. באוקטובר 1995, כאשר הצביע בעד הסכמי אוסלו ב', נטען כי תמך בהסכם תמורת מיצובישי - רכב השרד שקיבל כסגן שר בממשלה - למרות עמדתו הימנית. הוא מצדו טען שפעל משיקולים ענייניים.

  

 

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, הגיב לציוץ: "חחחחח המיצובישי שלכם זה משרד הבריאות כדי לספק לבנט מענה לאגו. איך יכולתם להילחם למען עקרונות הימין בבריאות? בחינוך יש הרבה עבודה! הקרנות שהשתלטו על כל חלקה טובה, שוברים שתיקה בבתי הספר (שבנט הבטיח שיפסיק ולא הופסק), ההשכלה הגבוה בישראל ובמיוחד לימודי המשפטים שהם פשוט מכוני שטיפת מוח ומפעלים לייצור אהרון ברקים קטנים וחדשים. בזה לא רציתם לגעת! שבנט היה שר חינוך אבא שלי התחנן אליו שיוציא מתוכנית הלימודים את מחמוד דרוויש בבגרות לספרות. לא הסכים. הוא לא הכניס את מורשת האצל, מרד גטו ורשה, אלטלנה".

 

עוד צייץ סמוטריץ': "קמתי הבוקר שלו ורגוע. שלם לחלוטין עם ההחלטה לא להיכנס לממשלת נתניהו ולהציב מהאופוזיציה חלופה ערכית אמיתית לממשלת השמאל שהוא יקים היום בראשותו".

 

איתמר בן גביר מעוצמה יהודית, שרץ בנפרד מימינה ולא נכנס לכנסת, הגיב: "מי שדחק ברפי פרץ לתקוע סכין בגב בשותפיו הפוליטיים בפעם הראשונה, שלא ילין כשהוא מאמץ את השיטה בפעם השנייה. בנט, שקד וסמוטריץ - אם היה חיבור אמיתי הייתה ממשלת 61, אבל אתם העדפתם לפלג. מקווה שעם ישראל לא ישלם את המחיר".

 

הצטרפותו המסתמנת של פרץ לממשלת האחדות מגיעה לאחר שיו"ר ימינה, נפתלי בנט, שוחח בטלפון אמש עם נתניהו בניסיון להגיע להסכמה על הצטרפותה של ימינה לממשלה - אך השיחה הסתיימה ללא תוצאות. מהליכוד נמסר כי נתניהו הציע לבנט "הצעה משופרת", אך האחרון ימינה דחה אותה. 

 

המגעים התקיימו ברקע המתיחות בין ראש הממשלה לראשי ימינה, שהתגברה לאחר ההודעה על מינויו של יו"ר הכנסת לשעבר, יולי אדלשטיין, לשר הבריאות הבא. בתגובה לכך אמר גורם בימינה כי "נתניהו טרק את הדלת לכניסתנו לממשלה".

 

חצי חצי בנימין נתניהו  נפטלי בנט חברון (צילום: עמית שבי)
אין הסכמות. בנט ונתניהו(צילום: עמית שבי)

נבחרת ימינה ()
הולכים לאופוזיציה, חלקם. נבחרת ימינה

עוד קודם לכן אתמול, ראשי ש"ס ויהדות התורה דרשו מנתניהו לפעול לצירופה של ימינה לממשלה, למרות כישלון המשא ומתן הקואליציוני בין הצדדים. במכתב, שעליו חתומים השרים אריה דרעי, יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, הם הזכירו את שיתוף הפעולה של כל מפלגות בלוק הימין במערכות הבחירות האחרונות והבהירו כי הם רואים צורך בהמשך קיומו גם בממשלה הבאה.

 

בתוך כך, הליכוד וגשר חתמו הלילה (בין רביעי לחמישי) על הסכם קואליציוני. על פי ההסכם יו"ר סיעת גשר, אורלי לוי-אבקסיס, צפויה לכהן כשרה במשרד "לחיזוק וקידום קהילתי" - משרד חדש שיוקם בממשלה ה-35 שתושבע ביממה הקרובה. כידוע, לוי אבקסיס נמנית כחלק מגוש הימין בכל הקשור לחלוקת התיקים בממשלה הפריטטית.

  

אורלי לוי  (צילום: מוטי קמחי)
השרה "לחיזוק וקידום קהילתי" אורלי לוי(צילום: מוטי קמחי)

  

מההסכם, שהוגש למזכירות הכנסת, עולה כי המשרד החדש יכלול תחומים שהיו עד כה תחת הסמכות של המשרד לביטחון הפנים - כמו לדוגמה הרשות למאבק באלימות בסמים ובאלכוהול, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, פרויקט עיר ללא אלימות וכן קידום פרויקטים והתעצמות במגזר הערבי, שיוגדרו כעת כחלק מהמשרד לחיזוק וקידום קהילתי.

 

בממשלה המנופחת ביותר מקום המדינה, כשברקע משבר הקורונה הכלכלי והבריאותי, יכהנו לא פחות מ-34 שרים. התיקים שסוכמו עד כה הם: האוצר לישראל כץ, הבריאות ליולי אדלשטיין. מירי רגב - תחבורה (אחרי שנה וחצי, אם תהיה רוטציה, תקבל כנראה את תיק החוץ), אריה דרעי - פנים, יעקב אביטן - שירותי דת, יעקב ליצמן - בינוי ושיכון. תפקיד נוסף שנסגר הוא יו"ר הכנסת, שאותו קיבל יריב לוין. מינויו דרוש עדיין הצבעה במליאה, וסיעת יש עתיד-תל"ם תציב מולו את ח"כ קארין אלהרר.

 

שישה תיקים טרם חולקו: משרד האנרגיה, המשרד לענייני מודיעין, המשרד לנגב, גליל ופריפריה, המשרד לענייני ירושלים ומורשת והמשרד להגנת הסביבה - שאותו ישמור ככל הנראה זאב אלקין.

 

אלישע בן קימון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים