שתף קטע נבחר

נתניהו דחה את ההשבעה, גנץ יישאר יו"ר הכנסת

פארסה בדרך לממשלה המנופחת בכל הזמנים: עקב הקשים באיוש התיקים בליכוד, ולאחר שדיכטר והנגבי הודיעו כי יחרימו את ההצבעה - החליט נתניהו לדחות את ההשבעה ליום ראשון. גנץ, שהשלים את סבב מינויי השרים מהצד שלו, החליט למשוך את התפטרותו מתפקיד יו"ר הכנסת

 

 

 

שעות בודדות לפני השבעתה המתוכננת של הממשלה המנופחת בכל הזמנים - נתניהו החליט לדחות את ההצבעה ליום ראשון. בעקבות הדחייה, יו"ר הכנסת בני גנץ משך את מכתב ההתפטרות שלו, וכך עשה גם מחליפו המיועד השר יריב לוין. לאחר ההודעה אישרה הוועדה המסדרת אישרה לקיים את השבעת הממשלה ביום ראשון בשעה 13:00. 

 

בנוסף, נציגי הקואליציה הניחו הערב על שולחן הכנסת את הצעות החוק הנורבגי שיאפשרו לשרים להתפטר מהכנסת ולהיות מוחלפים על ידי ח"כים מסיעתם. מכיוון שהצעות החוק שהוגשו אינן מאפשרות לדלג על חברי יש עתיד-תל"ם כפי שרצו בכחול לבן לעשות בתחילה, אם יתפטר שר מכחול לבן -  יוראי להב הרצנו מיש עתיד ייכנס במקומו וכחול לבן "תפסיד" ח"כ.

 

בינתיים, נתניהו וגנץ ממשיכים למנות את אנשיהם לממשלה שאמורה למנות 34 שרים. הערב הודיע נתניהו כי החליט למנות את מירי רגב לשרת התחבורה, את אמיר אוחנה לשר לביטחון הפנים ואת ח"כ גדי יברקן לתפקיד סגן השר לביטחון הפנים והממונה על שילוב יוצאי אתיופיה. מיקי זוהר ימונה ליו"ר הקואליציה, וחיים כץ ימונה ליו"ר ועדת העבודה והרווחה. גנץ הודיע ליועז הנדל מ"דרך ארץ" על מינויו לשר התקשורת ולאיציק שמולי ממפלגת העבודה כי יכהן כשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

בני גנץ בנימין נתניהו (צילום: רויטרס)
נתניהו וגנץ. 34 זה לא מספיק?(צילום: רויטרס)
 

  ()

בכחול לבן מונו גבי אשכנזי לשר החוץ, אבי ניסנקורן לשר המשפטים, מירב כהן לשרה לשוויון חברתי, מיכאל ביטון לשר במשרד הביטחון, עומר ינקלביץ' לשרת התפוצות, אסף זמיר לשר התיירות, אורית פרקש-הכהן לשרה לעניינים אסטרטגיים, חילי טרופר לשר התרבות והספורט, פנינה תמנו-שטה לשרת העלייה והקליטה, אלון שוסטר שר החקלאות.

 

הסיבה לדחיית ההשבעה: חלק משמעותי מהתפקידים עדיין לא אוישו, והאחריות על תקציבים של עשרות מיליארדים נקבעת ב"מסחרה" של הרגע האחרון. "זה תקוע עם חלק מהשרים. נתניהו לא סגר עדיין עם יואב גלנט, זאב אלקין, ניר ברקת, גילה גמליאל, ציפי חוטובלי, דוד אמסלם ואבי דיכטר", אמרו בכירים בליכוד.

 

 

 

דיכטר אף הודיע כי החליט שלא להשתתף היום בהצבעה על כינון  הממשלה מאחר שלטענתו נתניהו לא טרח כלל להיפגש איתו ולהציע לו תפקיד ראוי בממשלה. דיכטר, שנבחר במקום העשירי ברשימת הליכוד אמר למקורביו: "זלזול שכזה אינו רק כלפיי, אלא מהווה יריקה בפרצופם של 130 אלף מתפקדי ליכוד שבחרו בי בעשירייה הראשונה בליכוד". גם צחי הנגבי הודיע שלא יתייצב להצבעה.

אבי דיכטר באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
אבי דיכטר. כועס על נתניהו(צילום: אבי מועלם)

Биньямин Нетаниягу и Рафи Перец. Фото: Йоав Давидович ()
רפי פרץ. עדיין לא נמצא תיק הולם עבורו

בשלב זה אמסלם מתעקש על תיק ירושלים או תיק אחר לענייני מורשת, גמליאל מסרבת לקבל את "התיק להשכלה גבוהה" שהומצא עבורה ודורשת את תיק החינוך, לציפי חוטובלי הוצע משרת השגרירה בפריז, ועם שר הכלכלה הנוכחי אלי כהן נתניהו אפילו לא דיבר. יואב קיש קיבל הודעה שימונה לסגן שר הבריאות.

 

הבוקר שר החינוך רפי פרץ התפצל מסיעת ימינה, שבחרה ללכת לאופוזיציה. הוא אמור היה לשמש כשר לענייני ירושלים ופרויקטים לאומיים בממשלה החדשה, אבל ככל הנראה זה לא יקרה כי התיק הובטח לדודי אמסלם. הערב נודע כי ייתכן ופרץ יחליט לפרוש מהחיים הפוליטיים. מקורבים לפרץ פנו אליו ואמרו: "האירוע הזה גורם לך נזק. עדיף לך לפרוש".

 

אלו שרי כחול לבן

במקביל, ולקראת השבעת ממשלה בת 34 שרים, שהשבעתה נדחתה כאמור בינתיים, מקיים יו"ר כחול לבן בני גנץ סבב פגישות עם חברי מפלגתו במטרה לסיים את חלוקת התיקים ביניהם. החלוקה נדחתה עד לרגע האחרון בשל מתיחות בין חברי המפלגה שדורשים תפקידים בכירים.

 

אחר הצהריים הודיע גנץ לחברת הכנסת מירב כהן כי החליט למנות אותה לשרה לשוויון חברתי. גנץ עדכן את כהן כי במסגרת סמכויות המשרד תיכלל גם הרשות לטיפול בזכויות ניצולי השואה. אחרי כהן הודיע גנץ לח"כ מיכאל ביטון כי ימונה לשר תחתיו במשרד הביטחון ו"יעסוק בכל הסוגיות האזרחיות, התיישבותיות והחינוכיות שבהן עוסק המשרד". גנץ אף הודיע לח"כ עומר ינקלביץ' שהיא תמונה לשרת התפוצות.  אסף זמיר יכהן כשר התיירות.

 

 

אורית פרקש-הכהן מונתה על ידי גנץ לשרה לעניינים אסטרטגיים. היא תהיה אחראית בין השאר על המאבק באנטישמיות בעולם ובחרמות הכלכליים על מדינת ישראל. בנוסף, פרקש תהיה חברה קבועה בקבינט המדיני-בטחוני, שבו יהיו לכחול לבן חמישה נציגים. בנוסף תכהן בקבינט החברתי-כלכלי וכן תשמש כחברה קבועה בוועדת השרים לחקיקה. ח"כ פרקש היא גם המועמדת המובילה של סיעת כחול לבן לקבלת תיק כלכלי ככל שיתפנה במהלך כהונתה של הממשלה.

 

ח"כ יועז הנדל מ"דרך ארץ" עודכן על ידי גנץ כי ימונה לשר התקשורת, וחברו למפלגה צבי האוזר עודכן כי יכהן כיו"ר ועדת החוץ והביטחון. לפני כן הודיע לגנץ לח"כ חילי טרופר כי החליט למנותו לשר התרבות והספורט וכן עדכן את ח"כ איציק שמולי כי החליט למנותו לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

 

כצפוי, ח"כ גבי אשכנזי יהיה שר החוץ. מכחול לבן נמסר כי הוא וגנץ דנו "באתגרים במשרד ובעבודת הקבינט המדיני-ביטחוני". אבי ניסנקורן יהיה שר המשפטים, פנינה תמנו-שטה שרת העלייה והקליטה ויזהר שי שר המדע והטכנולוגיה. גנץ הודיע לחבר הכנסת אלון שוסטר על מינויו לתפקיד שר החקלאות, וסיכם עם ח"כ מיקי חיימוביץ' שלא תכהן כשרה - לפחות בשלב הראשוני.

3082 ()
יועז הנדל. ימונה לשר התקשורת

בתום פגישתו של גנץ עם חיימוביץ', סיכמו השניים כי היא לא תכהן כשרה בכנסת הקרובה - ובמקום זאת תשמש כיו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, שתעסוק גם בנושאים של פיקוח על חוק צער בעלי חיים הנמצא כעת תחת ועדת החינוך. לפי הודעת כחול לבן, גנץ הציע לחיימוביץ' מספר תפקידים של שרה בכירה - אך היא בחרה לעסוק בתחומים שקרובים לליבה.

 

חיימוביץ' תשמש גם כסגנית יו"ר הכנסת ותהיה המועמדת מטעם כחול לבן לתיק הקשור בתחומי עיסוקה (אנרגיה או הגנת הסביבה), שיימסר לכחול לבן בעוד שנה וחצי כפי שנכתב בהסכם הקואליציוני. ח"כ איתן גינזבורג ישמש כיו"ר ועדת הכנסת, וח"כ רם שפע ישמש כיו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט.

 

 
 
Gesher party chief Orly Levy-Abekasis  ()
אורלי לוי-אבקסיס. משרד חדש הוקם לכבודה

 

המשרד שהומצא עבור אורלי לוי-אבקסיס

הלילה, בצעד שעורר לא מעט ביקורת, מונתה חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס כשרה במשרד "לחיזוק וקידום קהילתי" - משרד חדש שיוקם בממשלה ה-35. המשרד החדש יכלול תחומים שהיו עד כה תחת הסמכות של המשרד לביטחון פנים - כמו לדוגמה הרשות למאבק באלימות בסמים ובאלכוהול, המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת, פרויקט עיר ללא אלימות וכן קידום פרויקטים והתעצמות במגזר הערבי. 

 

אתמול נודע גם כי ש"ס החליטה למנות שר חיצוני למשרד לשירותי דת - הרב יעקב אביטן, שאינו מכהן כחבר כנסת. אביטן, סגן ראש העיר אשקלון ולשעבר רב המועצה האזורית חוף אשקלון, נבחר לתפקיד על-ידי מועצת חכמי התורה של המפלגה לבקשת היו"ר אריה דרעי. מינויים נוספים שידועים עד כה הם יו"ר הכנסת לשעבר יולי אדלשטיין לתפקיד שר הבריאות, והשר יעקב ליצמן לתפקיד שר השיכון.


פורסם לראשונה 14/05/2020 16:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים