שתף קטע נבחר

שגריר סין בישראל נמצא ללא רוח חיים בביתו

השגריר דו וויי הגיע לישראל לאחרונה, בעיצומו של משבר הקורונה. אחרי שלא ירד לארוחת הבוקר בבית השגריר בהרצליה, עוזריו מצאו אותו מת במיטתו. ההערכה הראשונית היא כי לקה בדום לב

שגריר סין החדש בישראל בזמן משבר הקורונה ()
השגריר דו וויי

שגריר סין בישראל, דו וויי, נמצא הבוקר (ראשון) ללא רוח חיים בבית השגריר בהרצליה. נסיבות מותו אינן ברורות. הוא היה בן 58 במותו.

 

דו נמצא מת במיטתו. לאחר שלא ירד לארוחת הבוקר דפקו עובדי הבית על דלת חדרו ללא מענה. הם נכנסו פנימה ומצאו אותו ללא רוח חיים. ההערכה הראשונית היא כי הוא לקה בדום לב.

 

 

בהתאם לנוהל בכל מקרה של מוות מחוץ לבית חולים, מתנדבים של זק"א הגיעו למקום כדי לטפל בגופה, וגם חוקרי מז"פ הגיעו לבית כדי לבדוק את נסיבות המוות. לדברי השוטרים רק עוד כמה שעות ידעו מהי בדיוק סיבת המוות. בהמשך תועבר הגופה למכון לרפואה משפטית לצורך חקירה וזיהוי. למקום אף הגיע ראש המכון ד"ר חן קוגל. השוטרים נכנסו לבית באישורם של הסינים. המשטרה ביקשה לערוך לו בדיקה טוקסיקולוגית שנועדה לבדוק אם היו בגופו רעלים, סמים או אלכוהול, וממתינה עדיין לאישור.

 

השגריר דו התחיל את כהונתו בארץ רק לאחרונה, בעיצומו של משבר הקורונה. הוא הגיע ארצה בפברואר ועם הגעתו נדרש לשהות שבועיים בבידוד ביתי. הוא הותיר אחריו אישה ובן, שלא נמצאים כעת בארץ. ביום שישי הוא עוד הספיק לארח אירוע ברביקיו מצומצם. אנשים שהכירו אותו באופן אישי ושוחחו איתו אמרו כי בימים האחרונים היה מצב רוחו טוב מאוד, והוא דיבר על תוכניותיו ליום שאחרי משבר הקורונה.

 

מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, שוחח עם סגן השגריר הסיני דאי יומינג והביע את תנחומיו על מותו של השגריר דו. רותם הוסיף כי משרד החוץ יסייע לשגרירות בכל דרך שתידרש. במשרד החוץ יש נוהל מסודר למקרה של פטירת שגריר זר: ברגע שנודע על מותו של השגריר, מנהל הטקס של משרד החוץ וראש האגף שמופקד על מדינת השגריר יוצרים קשר עם השגרירות כדי להציע סיוע בהיבטים הקשורים בהתנהלות מול הרשויות בישראל והחזרת הגופה לארץ המוצא. כרגע יש קושי להחזיר את הגופה בגלל שאין טיסות.

בית השגריר (צילום: מוטי קמחי)
בית השגריר בהרצליה, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

בית השגריר (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

בית השגריר (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

על פי הנוהל צפוי להיערך בנתב"ג טקס קצר שבו ייפרדו מהארון שני נציגי משרד החוץ, והמשרד יפרסם מודעת אבל. גם שגריר ישראל בבייג'ינג יפרסם מודעת אבל ויגיע לשדה התעופה יחד עם נציגי משרד החוץ של סין כדי לקבל את פני הארון. הוא גם ישתתף בהלוויה ויניח זר על הקבר.

 

לפני שהתחיל את תפקידו בישראל שימש דו וויי כשגריר באוקראינה בשנים 2019-2016. הוא בעל תואר שני במשפטים. הצטרף למשרד החוץ של סין ב-1989 ושימש בתפקידי מטה. ב-1994 יצא לשליחות כנספח בשגרירות באסטוניה שנמשכה עד 1997, ואז שב לארצו ומילא שורת תפקידים נוספים במשרד.

 

 

בתחילת כהונתו בחודש מרץ הוא פרסם מסר של חיזוק לעם בישראל ואמר: "התלמוד אומר שהקהילה כולה יושבת תחת אותו כוכב. העולם מתמודד עם אתגר גדול של מגפה וישראל מושפעת. אנו בהחלט מבינים מה עובר עליכם עכשיו. מבקשים להעביר לכם מסר של תמיכה לקרב נגד המחלה. חזק ואמץ. סין איתכם".

 

ביום שישי פרסם השגריר הודעה שבה הדף את האזהרות שהשמיע מזכיר המדינה של ארה"ב מייק פומפאו בעניין החשש הביטחוני משיתוף הפעולה הכלכלי עם סין. "נוכח אחוז ההשקעה הנמוך של סין בישראל, כיצד ניתן לטעון ש'סין קונה את ישראל'?", הוא כתב.

 

דו התייחס למכרז על מתקן ההתפלה "שורק 2", שנעשה לדבריו ב"שקיפות מוחלטת ועל פי החוקים הישראלים ובמעקב של גופי הביטחון הישראליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים