שתף קטע נבחר

לפיד בנאום ראשון כיו"ר אופוזיציה: "הבניין הזה איבד את אמון האזרחים"

יו"ר יש עתיד נשא נאום תקיף לפני ההצבעה על כינון הממשלה ה-35. "אין כבר שום קשר בין הפוליטיקה לבין החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים", אמר לפיד. "אחרי כל הדיבורים הריקים שלכם על ממשלת חירום, מקימים היום את הממשלה הגדולה והבזבזנית ביותר". ליברמן האשים: "נתניהו מנסה לתפור תיק לאשכנזי"

 

 

יו"ר האופוזיציה הנכנס יאיר לפיד נשא בצהריים (יום א') נאום ראשון במליאת הכנסת במסגרת תפקידו החדש. "הבניין הזה איבד היום סופית את אמונם של אזרחי ישראל", אמר לפיד לפני ההצבעה על כינון הממשלה ה-35. "אנשים שונאים פוליטיקאים, שונאים פוליטיקה. לא חושבים שהיא מייצגת ערכים, בטח לא חושבים שהיא רלוונטית לחיים שלהם. הם צודקים במיליון אחוז. הפוליטיקה לוקחת את הכסף שלהם ולא נותנת שום דבר בתמורה".

 

המשימות המרכזיות של הממשלה החדשה

 

לפיד, שהיה שותפו הפוליטי של בני גנץ שבניגוד להבטחותיו חבר לאחר הבחירות לראש הממשלה בנימין נתניהו, הוסיף ואמר: "אין כבר שום קשר בין הפוליטיקה לבין החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים. בחיים האמיתיים אם העסק שלך בצרות אתה חוסך, אם ההוצאות שלך עולות על ההכנסות יצלצלו אליך מהבנק ויודיעו לך שהם סגרו את הברז. זה מה שקורה לעשרות אלפי עסקים קטנים, למיליון ומאתיים אלף מובטלים.

 

"צמצומים, הידוק חגורות, אנשים מפוטרים בגלל הקורונה, אוכלים חסכונות. בבניין הזה, בפוליטיקה, הקורונה היא תירוץ לעשות מסיבה מושחתת על חשבון משלם המסים. אחרי כל הדיבורים הריקים שלכם על ממשלת חירום, מקימים היום את הממשלה הגדולה ביותר, הבזבזנית ביותר בתולדות המדינה, 36 שרים, 126 סגני שרים, לזה אתם קורים ממשלת חירום".

 

יו"ר יש עתיד הוסיף ואמר: "תראו איך קמה הממשלה הזאת: אפס אמון בין השותפים. הכל דרך עורכי דין, דיונים בבתי משפט, דריסת חוקי יסוד. אנשים שלא מאמינים אחד לשני לאף מילה – זו לא 'אחדות'. זה הסכם משפטי בין אינטרסנטים שלא סובלים אחד את השני - זו לא אחדות. אין דבר כזה, לא יכולה להיות - 'ממשלת אחדות בראשות בנימין נתניהו'. אתה לא יכול שנים על גבי שנים לפצל את עם ישראל, לגרום לחצי אחד לשנוא את החצי השני, ואז להכריז על עצמך כראש ממשלת האחדות.

השבעת הממשלה  (צילום: ערוץ הכנסת)
יאיר לפיד נואם במליאה, היום(צילום: ערוץ הכנסת)
 

"כל הקריירה שלך מבוססת על דבר אחד: על היכולת לגרום לישראלים לכעוס אחד על השני. על הכישרון שלך להשתמש בשנאה ופחד. תגיד דבר אחד שעשית כדי לאחד את הישראלים? בשביל מה אתם מקימים את הממשלה הזו? מה הרעיון שעומד מאחוריה? מה היא רוצה להשיג? החזון היחיד שלכם הוא הג'ובים. הכסאות.

 

"הייתי כבר בהשבעת ממשלות. גם מהצד של הקואליציה, גם מהצד של האופוזיציה. זה תמיד היה אירוע חגיגי. המשפחות ישבו נרגשות ביציע. השרים ישבו נרגשים סביב השולחן. לא הפעם. אנחנו יודעים בדיוק מה אתם חושבים אחד על השני. אין דבר שאני יכול להגיד פה על הדוכן שיהיה גרוע ואלים ומכוער, כמו הדברים שאמרתם אחד על השני. שאתם עדיין אומרים אחד על השני מאחורי הגב. זה לא יחזיק מעמד כי זה עקום". 

 

"שני רמטכ"לים נכנעו לאדם עם 3 כתבי אישום"

לפיד הוסיף ואמר: "זה לא רק הבזבוז, זה הזלזול. הזלזול המוחלט במצוקה של הישראלים. במקום לעזור להם – מקימים היום על חשבונם משרדים מיותרים, רכבים, נהגים, לשכות, תקציבים, מקורבים. חגיגה במאות מיליונים. מעון רשמי לממלא מקום ראש הממשלה הזמני החילופי, עוד עשרות מיליונים. אף אחד כמובן לא חושב למכור את המטוס. מטוס מיותר ב-780 מיליון שקל כשבמילא אין לאן לטוס.

 

"בחיים האמיתיים של אנשים אמיתיים, אדם עם שלושה כתבי אישום לא יכול להיות סגן מנהל בית ספר, רופא במחלקה פנימית. הוא לא יכול להיות נהג של שר. הוא לא יכול להתקבל לבה"ד 1. להיות קצין בצה"ל. אף אחד לא יפקיד כיתת חיילים בידי אדם עם כתבי אישום. בבניין הזה, שני רמטכ"לים של צה"ל נכנעו היום לאדם עם שלושה כתבי אישום פליליים חמורים.

 

"אתם נשבעים היום אמונים, לאדם שעוד שבוע יעמוד למשפט על הפרת אמונים. על שוחד. על מרמה. בחיים האמיתיים אתה לא נותן לילדים שלך לשחק עם בן אדם כזה. פה בבניין הוא ראש הממשלה. בחיים האמיתיים יש ערך למילה של בנאדם. להבטחה שנתת. זה משהו שאנשים אמיתיים לוקחים ברצינות. בחיים האמיתיים אף אחד לא רוצה שיגידו עליו שהוא שקרן. אבא שלנו לימד אותנו בגיל שבע - אסור לשקר. אם עמדת מול אנשים ונשבעת להם, לא תחזור בך. יש מושג כזה: כבוד עצמי.

 

"בחיים האמיתיים אם מישהו מנסה להרוס את המשפחה שלך, אין מזה חזרה. אם מישהו מקליט אותך בסתר, מפיץ עליך שקרים נוראים, יורד למקומות הכי נמוכים, אתה לא מתקרב יותר לבנאדם כזה. אנשים אמיתיים אומרים לעצמם: אם הוא עשה את זה פעם אחת, הוא יעשה את זה שוב. פה בבניין ככל שפוליטיקאי מוכן לרדת נמוך יותר, הוא מצליח יותר. זה שירד הכי נמוך מכולם, מצליח יותר מכולם. להבטחות אין שום ערך. מילה של בנאדם זה המצרך הכי זול פה. המציאו לזה שם 'אמנות האפשר'.

  ()
 

"כל העריקים וגנבי הקולות, כל השרים לענייני כלום ושום דבר, הולכים מאולפן לאולפן ואומרים, 'פוליטיקה היא אמנות האפשר'. עד גבול מסויים. יש מקום שבו כבר אי אפשר. יש קווים אדומים. אתה לא מתפשר עם אנשים שפגעו בכל מה שקדוש ויקר לך, במשפחה שלך, במדינה שלך. יש את ז'אנר המתנצלים. משפילי העיניים. אלה שאומרים: 'זה לא מה שרציתי, אבל לא היתה ברירה'. תמיד יש ברירה. תמיד אפשר לשמור על העקרונות שלך, בתנאי אחד: שאתה מוכן לשלם את המחיר.

 

"אם קנו אותך, לפחות אל תמכור לנו שלא היתה ברירה. קנו אותך, יש לך מחיר, זה מה שאתה. הייתה לכם הזדמנות לעמוד פה על הדוכן עם מנחם בגין, עם יצחק רבין. אנשים שהבינו שערכים זה משהו שצריך להלחם עליו. לא פחדו לעמוד מאחורי העקרונות שלהם. לא התייאשו. המשיכו להלחם גם כשהיה קשה. החמצתם את ההזדמנות להיות כמוהם. היא לא תחזור".

השבעת הממשלה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
מליאת הכנסת, היום(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

השבעת הממשלה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
ראש הממשלה נתניהו(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

השבעת הממשלה  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
שר הביטחון הנכנס בני גנץ(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
 

לפיד הוסיף ואמר: "מגיע לישראלים הטובים האלה שהבניין הזה יעבוד בשבילם. במקום כל הרוטציות ומשחקי הכסאות מגיעה להם ממשלה שתטפל בבעיות אמיתיות. שתעסוק בחינוך, שתלחם בשחיתות ובבירוקרטיה, שתסייע לעסקים קטנים, לא לעסקנים קטנים. זה נראה כרגע רחוק. זה לא רחוק. זה נראה בלתי אפשרי. זה ועוד איך אפשרי. כי מתחתם את החבל יותר מדי. כי המרחק בין החיים האמיתיים לפוליטיקה הפך להיות בלתי נסבל. כי הישראלים הם כל מני דברים – פראיירים הם לא.

 

"הממשלה הזו לא מייצגת אותם, לא הוקמה בשבילם, לא רואה אותם ממטר. מגיע להם יותר. אנחנו נהיה פה כדי לתת להם יותר. אנחנו נהיה פה מפני שמדינת ישראל לפעמים לוקחת את הזמן שלה, לפעמים עושה טעויות, אבל היא תמיד חוזרת. כשהיא תחזור, היא תמצא אותנו פה".

 

 

קודם לכן נאם במליאה ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זהו יום חשוב למדינת ישראל", אמר נתניהו והדגיש כי "הממשלה החדשה הוקמה ברצונה של רוב האזרחים והיא תשרת את כל האזרחים". בהתייחסו לממשלת האחדות אמר נתניהו: "מתוך אחריות כבדה בחרנו לפעול להקמת ממשלת חירום ואחדות לאומית. בתוך שנה אחת מדינת ישראל עברה שלוש מערכות בחירות שהעמיקו את הקיטוב וגבו מחיר כבד מקופת המדינה.

  

"אם היינו הולכים לבחירות רביעיות - העלות הנוספת הייתה מסתכמת בשני מיליארד שקלים. העלות הנוספת של ממשלת אחדות, ואני לא מקל בה ראש, היא 85 מיליון שקלים בשנה. העלות הזאת נמוכה לאין שיעור מעלות של בחירות נוספות. זה היה הבזבוז האמיתי. בד בבד היינו נאלצים לדחות את הטיפול בהשלכות הקורונה למועד בלתי ידוע".
 
 
לאחר נתניהו נשא נאום ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון המיועד יו"ר כחול לבן בני גנץ. "בעוד כמה שעות בעזרת השם נוכל להגיד 'יש ממשלה בישראל'", אמר גנץ. "תם המשבר הפוליטי הגדול בתולדות המדינה. הגיע הזמן לסיים את עידן הפילוג והשיסוי, ולהתחיל בעידן של אחדות ופיוס".  
 
 
יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן נאם גם הוא ואמר כי ראש הממשלה נתניהו מנסה לתפור תיק לגבי אשכנזי. "ברכותיי לשר החוץ המיועד מר גבי אשכנזי", אמר ליברמן, "אני לא יודע אם כבר תפרת חליפה מתאימה למעמדך החדש כשר החוץ, אבל יש מי שדואג לך, בעל המתפרה הכי גדולה בישראל, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא כבר תופר לך, אמנם לא חליפה, אלא תיק, אבל תופר בנחישות ובמיומנויות רבה.

 

ליברמן הזכיר כי נתניהו קרא במהלך כנס של הליכוד בחודש פברואר להסיר את צו איסור הפרסום מהקלטות אשכנזי-מנדלבליט וטען כי אחרי שההקלטות יתפרסמו גבי אשכנזי ייאלץ לפרוש מהפוליטיקה. "כאשר אני רואה את כל הפרסומים ב-10 הימים האחרונים בנושא הקלטות אשכנזי-מנדלבליט, אני שואל את עצמי למי יש עניין שתוכנן יתפרסם, תנסו לנחש מי עומד מאחורי זה, למי הייתה נגישות להקלטות שבית משפט הוציא צו איסור פרסום לגביהן.

 

"אז אדוני שר החוץ, אני אומר לך מישהו עומד מאחורי כל זה, מי שמעורב באופן אישי ופעיל בכל המהלך הנבזה הזה, ולא רק מעורב, אלא נותן את הטון, מי שנותן את ההוראות ומוביל את המהלך הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

 
 
 
שר הביטחון היוצא נפתלי בנט נאם גם הוא ואמר: "הרבה שאלו אותנו למה לא נכנסנו לממשלה, היו כבר הצעות לשלושה שרים, שר לענייני כלום, שר לענייני לום ושר לענייני כל. המטרה הייתה להכניס אותנו נטולי כוח ונטולי מצפן. הדיל היה, תמכרו את הנשמה שלכם, תיכנסו פנימה, תקבלו ג'וב, אבל אז אתם תהיו בפנים ולא תוכלו להמשיך להילחם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
ח"כ לפיד נואם בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים