שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אם נתגרש - ארצח אותך ואתאבד"

  אורלי אוימה ברצח על ידי בעלה לשעבר. על רקע שמונת מקרי הרצח של נשים על ידי בני זוגן מתחילת השנה, היא מתראיינת בגלוי באולפן ynet. "תמיד חשבתי שאישה מוכה זו אישה שמסתובבת עם פנס בעין ולא הייתי מודעת לכל סוגי האלימות האחרים שיש, אבל סבלתי מאלימות כלכלית, נפשית, פסיכולוגית, מינית ומילולית"

  צפו בריאיון באולפן ynet:

  שמונה נשים נרצחו מתחילת השנה על ידי בני זוגן. על רקע התופעה המצמררת הזאת, המופיעה בכלל האוכלוסייה ובקרב כל המעמדות הסוציו-אקונומיים, הגילאים, המגזרים והדתות, החליטה אורלי (השם המלא שמור במערכת), שנמלטה בעור שיניה ממערכת יחסים אלימה, להתראיין בפנים גלויות ובכנות נוקבת באולפן ynet. אורלי מתריעה על נורות האזהרה שניתן להבחין בהן בסביבתה של אישה מוכה, ומבהירה שזה יכול לקרות לכל אחת.

   

  "לקח לי עשר שנים להבין שמשהו לא בסדר, שזה המון זמן"', מספרת אורלי. "קודם כל מעולם לא חוויתי אלימות פיזית, ואולי זה העניין בעצם. מעולם לא הגדרתי את עצמי כאישה מוכה, תמיד חשבתי שאישה מוכה זו אישה שמסתובבת עם פנס בעין ולא הייתי מודעת לכל סוגי האלימות האחרים שיש. אבל סבלתי גם מאלימות כלכלית, נפשית, פסיכולוגית, מינית, מילולית, כל הסוגים האחרים".

   

  לזכר מיכל סלה: האקתון למיגור האלימות

  מאיה בת ה-22 נחנקה למוות על ידי בן זוגה: "כל מה שנגעה בו הפך לזהב"

   

  דווחו אתם, השכנים - האישה מפחדת

  מה שהשאיר את אורלי בתוך מערכת היחסית הלא בריאה הזאת זה הפחד. "פחדתי מאוד לצאת משם. זה פחד משתק, וזאת הסיבה שנשים שסובלות מאלימות לא יוצאות מזה, הן מפחדות. המסר שלי שכל האנשים שנמצאים בבתים והם יודעים ושומעים, השכנים, צריכים לדווח על זה, כי אישה שנמצאת באלימות לא תדווח על עצמה, היא מפחדת".

   

   

  אורלי - שורדת אלימות נגד נשים (צילום: חגי דקל )
  "מסרבת להאמין שהשכנים לא ידעו". אורלי - שורדת אלימות נגד נשים (צילום: חגי דקל )
   

   

  אחד המסרים החשובים שיש להעביר למי שמצויה במערכת יחסים המלווה בהתקפי קנאה אובססיביים ובניתוק מהמשפחה ומהחברים הוא האופן שבו כדאי לעזוב. לעשות זאת בסיוע של אנשי מקצוע ולא לבד, כי גם מערכת יחסים שלא לוותה עד כה באלימות פיזית, יכולה להפוך לרצחנית, בדומה לסיפורה הטרגי של מיכל סלה ז"ל שנרצחה על ידי אלירן מלול מול עיניה של התינוקת שלהם, בת השמונה חודשים. 

   

  אורלי מספרת על האופן שבו היא עזבה: "הייתי בטיפול ארבעה חודשים במחלקת 'אלימות במשפחה' בעיר שאני גרה בה. היו כמה הצעות שהוצגו בפניי - לפנות למשטרה, למקלט לנשים מוכות או להתגרש. אני בחרתי להתגרש, וכשהצעתי לו להתגרש התגובה שלו הייתה 'אני ארצח אותך ואת הילדים ואתאבד', וזה משפט שברווחה היה להם קשה מאוד לקבל, והדרך משם למקלט לנשים מוכות הייתה קצרה מאוד".

   

  הייתי מהלכת על ביצים

   אורלי נשאלת "מהם הסימנים שמאותתים שאישה בסכנה?", ועונה: "ידעתי שאני בסכנה, פחדתי, הייתי מהלכת על ביצים. אני ידעתי שאני נמצאת במצב שלא היה לי את האומץ לקום משם ולצאת". לגבי הסימנים שניתן אולי להבחין בהם מחוץ למערכת היחסים היא מסבירה: "שומעים צעקות, ילדים בוכים, שומעים. אני מסרבת להאמין שהשכנים לא שומעים, הם שמעו וידעו, ופחדו להתלונן".

   

  על עצמה היא מעידה שבמפגשים עם בני משפחתה היא התנהלה כאילו הכל כשורה ולא סיפרה דבר: "אני נותקתי מהמשפחה ומהחברים, כל הזמן אמרתי שאני גרה ב'נווה תרצה'. כשהייתי יוצאת זה תמיד היה עם חיוך מאוזן לאוזן, כאילו אצלי הכל בסדר. ברור שיש סימנים, המשפחה מבינה למה אורלי התרחקה, יש סימנים, אבל אנשים מפחדים להתערב, להתקשר למשטרה, חבל".

   

  אם מישהי קרובה אליכם "נעלמה" לתוך מערכת יחסים שאתם חושדים שאולי מסוכנת, אל תהססו. פנו אליה והציעו עזרה, ואם אין ביכולתה לקבל את העזרה שלכם כרגע, אל תוותרו עליה. פנו לסיוע מקצועי, התקשרו לקו החירום 118 (או טלפון קווי: 077-9208560) - 24 שעות ביממה, בכל השפות. כי אף אישה לא צריכה "להלך על ביצים" בבית שלה, ואין שום דבר "רומנטי" ברצח.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מאיה ווישניאק ז"ל
  מיכל סלה ז"ל
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים