שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP, מוטי קמחי

  האיגוד לרפואת ילדים: "לפטור התלמידים מחובת מסכות בימי השרב"

  משרד הבריאות מחייב את ילדי בתי הספר לעטות מסכות במהלך הלימודים. באיגוד לרפואת ילדים קוראים: "יש לבטל את ההנחייה בתקופת השרב, יעילות המסכות בקרב ילדים לא הוכחה"

   

   

  האם תבוטל חובת עטיית המסכות בקרב ילדים? כך לפחות ממליץ האיגוד הישראלי לרפואת ילדים, הטוען כי המסכות בתקופת הקיץ הופכות רטובות, מקשות על התפקוד ויעילותן לא הוכחה בילדים. 

   

  כחלק ממתווה החזרה לשגרה, דרש משרד הבריאות מבתי הספר להקפיד על עטיית מסכות גם בקרב הילדים, זאת בשל החשש מהדבקה המונית, ובשל החשש שהועלה בעבר כי ילדים הם מפיצי-על של הקורונה. הטענה הזו הופרכה לפני מספר שבועות, כשמספר מחקרים הראו כי ילדים כמעט ואינם מפיצים את המחלה, וגם כאשר הם נדבקים, המדובר במחלה קלה מאוד במרבית המקרים.

   

   

  בית ספר בקריית אתא (צילום: נחום סגל)
  חוזרים ללמוד עם מסכות(צילום: נחום סגל)

   

  אלא שההנחיה מסתבר, קשה מאוד, במיוחד בשבוע השרב הכבד הפוקד את ישראל: ילדים מתקשים לתפקד שעות ארוכות תחת המסכות בחום הכבד. המסכות עצמן נרטבות מהחום והלחות, ומקשות על תפקודם של הילדים.

   

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  הבוקר (ב'), הוציא האיגוד הישראלי לרפואת ילדים קול קורא למשרדי הבריאות והחינוך, הדורש מהם לבטל את הנחיית עטיית המסכות בקרב הילדים, בעת מזג אוויר חם באופן קיצוני. וכך כתב האיגוד בהנחיותיו: "על פי הוראות משרד החינוך חייבים תלמידי כיתות ד' ומעלה לעטות מסיכות גם בזמן השיעורים. בהפסקות חלה חובת החבישה מכיתה ב' ומעלה".

   

  לדברי מומחי האיגוד, יעילות המסכות במניעת הדבקה בקרב הילדים עצמם לא ברורה ואין על כך עדויות בספרות המדעית. מעבר לכך הם מציינים, ההתרשמות העולה ממרבית הנתונים היא שילדים אינם מדביקים במידה משמעותית וכי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות, CDC, ממליץ רק לעובדי ההוראה בבתי הספר לחבוש מסכות.

   

  "המלצת משרד החינוך לחבישת מסיכות ניתנה במסגרת ההמלצות הכוללות למרחב הציבורי, וככזו יש לכבדה. עם זאת, בגל החום הנוכחי הפוקד את המדינה חבישת מסכות על ידי הילדים במשך שעות ארוכות אינה מעשית וגובלת בקושי משמעותי ביותר, מסכות שיירטבו מזיעה יהיו בלתי יעילות. אי לכך אנו סבורים שיש מקום לפטור מחובת המסכות את הילדים עד תום גל החום הנוכחי".

   

  במשרד הבריאות טרם נתקבלה תגובה.

   

  ובינתיים, נראה שמגפת הקורונה, לפחות לעת עתה – הולכת ומצטמצמת בישראל: הבוקר (ב') לא נרשמו עד כה מאובחני קורונה חדשים. אתמול (א') התגלו 11 חולים, ושלשום התגלה חולה אחד בלבד. עד כה נותרו 3,335 חולים פעילים, מתוכם מאושפזים 167 איש, והיתר מצויים בבידוד. ירידה גם במספר החולים שבמצב קשה: נכון להיום, נותרו 47 חולי קורונה מונשמים.

   

  על פי תחזית מכון ויצמן שפרסמנו בסוף השבוע, לא צפוי בינתיים גל שני בתקופה הקרובה: תחזית המכון מבוססת על דיווחי התסמינים ועיבודי נתונים. מסיכום הנתונים הנוכחי, עולה כי נותרה היציבות בשיעור דיווחי התסמינים והיא ברמה נמוכה. בעבר כבר חזה מכון וייצמן התפרצויות קורונה באזורים שונים בארץ, שהתבררו כנכונים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לבטל חובת המסכה בחום הכבד
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים