שתף קטע נבחר

גם בשדה, גם בבתים: מתרחב המחסור במים בבקעה

כפי שפורסם ב-ynet, מסוף השבוע סובלים תושבי בקעת הירדן מניתוקים במים. הסיבה: עבודות קידוח ברקע המחלוקת בין רשות המים לחברת מקורות, שמבקשת לחבר את האזור למוביל הארצי. התושבים מתוסכלים, החקלאים מגבשים תביעה של כ-100 מיליון שקל: "שמישהו יתעורר ויטפל בסיוט הזה"

  

 

גם היום תושבי בקעת הירדן התעוררו הבוקר (ד') לשגרת יום רגילה – אך ללא מים זורמים. כפי שפורסם ב-ynet, הסיבה למשבר המים נעוצה בקידוחים שהתרחשו באזור הסוף השבוע. זאת על רקע חילוקי דעות נרחבים בין רשות המים לבין חברת מקורות – שמבקשת להוציא אל הפועל תוכנית לחיבור תושבי הבקעה למוביל הארצי. "כבר כמה ימים שהסיוט הזה נמשך, שמישהו יתעורר ויטפל בזה", זעמה תושבת המקום ענבל ישראל.  

 

במקביל להשבעת שר המים: המדינה סגרה לחקלאי הבקעה את הברז

ראש המועצה האזורית בקעת הירדן: "רשות המים אחראית למחדל האספקה באזורנו"

 

 מחסור במים בבקעת הירדן ()
גם הבוקר, מחסור במים בבקעת הירדן

 

 

בעקבות הניתוקים בזרימת המים, נציגי החקלאים והיישובים בבקעה קיימו ישיבה דחופה. לטענת כמה מהם, באותה פגישה הם הבינו כי המצב חמור עוד יותר משחשבו. "לפני כן חשבנו שאפשר לפתור את הבעיה תוך כמה ימים, אבל אז התברר לנו שהציוד כל כך ישן וכבר לא מייצרים חלפים עבורו", הסביר מומי כהן, חקלאי תושב בקעות. "אין מים ולא יהיו. סוגרים לנו את הפה ואומרים לנו לנשום".

 

החקלאים החליטו לגבש תביעת ענק נגד חברות מקורות, ובעצם נגד המדינה, בגין ניתוקי המים. "התביעה נאמדת בכ-100 מיליון שקלים. הגיעו מים עד נפש", סיפר אחד החקלאים. גיבוש התביעה ייעשה בשלושה שלבים. ראשית, כל חקלאי יתעד את הנזקים שנגרמו לו בעקבות בעיית המים. לאחר מכן, שמאי מטעם החקלאים יגיע לכל משק ומשק, יעריך את הנזקים ולבסוף ירכז את הנתונים לגיבוש התביעה.

 

המהלך החריג של החקלאים מגיע לאחר התמודדות בת שנים עם בעיית ניתוקי מים והיעדר שיפור תשתיות המים, ומעבר לכך – עם חוסר המענה שהם טוענים לו מצד הממשלה.

 

בתוך כך, במועצה האזורית בקעת הירדן צוות משימה שתפקידו "להשיג מים" כמה שיותר מהר. הצוות כולל את נציגי המועצה, החקלאים וחברת מקורות. "אסור לעבור לסדר היום ולהניח למחדלי רשות המים והעומד בראשה לחמוק מאחריות", אמר ראש המועצה דוד אלחייני. "היום החקלאים החליטו לא לוותר ולהגיש תביעה נגד רשות המים ומקורות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים