שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי

  פיתוח כחול לבן: מסכת פנים ש"מחטאת את עצמה" – בעזרת מטען של הטלפון הסלולרי

  בפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון פותחה מסכת הגנה מפני נגיף הקורונה המחטאת את עצמה לשימוש חוזר. החיטוי מבוסס על חום המיוצר בשכבת סיבי פחמן בתוך המסכה, באמצעות מטען חשמלי של טלפון נייד. על הפיתוח הוגש פטנט בארה"ב

  הוצאתם מאות שקלים על מסכות חד פעמיות? בעתיד הלא רחוק תוכלו לחסוך לא מעט בזכות פיתוח כחול לבן: חוקרי הפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון פיתחו מסכת הגנה מפני נגיף הקורונה המחטאת את עצמה לשימוש חוזר. החיטוי מבוסס על חום המיוצר בשכבת סיבי פחמן במסכה, באמצעות מטען סלולרי.

   

   (צילום: דוברות הטכניון)
  חיטוי המסכה באמצעות המטען(צילום: דוברות הטכניון)

   

  החודשים האחרונים הפכו את מסכת ההגנה לפריט חובה. עם זאת, השימוש במסכות חייב להיות נכון והיא צריכה להישאר נקייה ויבשה במשך היום, ובסופו יש להחליפה.

   

  הנחיות אלה, והצורך הדחוף במסכות לצוותים הרפואיים והפרא-רפואיים המטפלים בחולי קורונה, הובילו לביקוש עצום למסכות אלה ולמרדף אחר יצרנים וספקים בכל העולם. בארצות הברית, לדוגמה, נדרשות כ-3.5 מיליארדי מסכות כדי להתגונן במקרה של התפרצות חריפה של נגיף הקורונה – פי מאה ממספר המסכות הקיים שם בפועל. גם בישראל נוצר מחסור במסכות, שהחריף עם הכרזת משרד הבריאות על חובת השימוש במסכה.

   

  ואם זה לא מספיק, מדובר בהוצאה לא קטנה: מחירה של חבילת 10 מסכות מגיע לכ-25 שקלים, ובמשפחה בה ארבע נפשות, ההוצאה מגיעה למאות שקלים בחודש לפחות.

   

  משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

   

  במעבדתו של פרופ' יאיר עין-אלי, דיקן הפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון, פותחה מסכה רב-פעמית הניתנת לחימום מבוקר – תהליך המשמיד את הנגיפים שהצטברו עליה במשך היום ומכין אותה לשימוש חוזר.

   

  הקונספט החדשני מבוסס על שכבה פנימית של סיבי פחמן המפוזרים במסכה באופן הומוגני. כאשר שכבת הסיבים מתחממת באמצעות זרם נמוך של שני אמפר ממקור סטנדרטי - מטען נייד, חיבור USB או מטען סלולרי וכך משמידה את הנגיפים.

   

  מהטכניון נמסר כי הוגש על הפיתוח פטנט בארה"ב ומתקיימים מגעים למסחורו. העלות הצפויה של מסכה כזו מוערך בכדולר אחד. עדיין לא ידוע מתי ניתן יהיה להתחיל ולשווק את המסכה.

   

  אתמול (ה') הנחה משרד הבריאות על שורת הקלות בעטיית המסכות. בין היתר התיר המשרד לשחקנים, זמרים ומרצים שלא לעטות מסכה בעת הופעה או חזרה, כשהם מחויבים לשמור על ריחוק של  שני מטרים מהסובבים. כמו כן פטורים מהמסכה גם מטופלים בפיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפולים נפשיים ומטופלים הנזקקים לטיפול באזור הפנים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות הטכניון
  המסכה שמחטאת עת עצמה
  צילום: דוברות הטכניון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים