שתף קטע נבחר
צילום: מוטי קמחי

הקלות חדשות לעטיית מסכות פנים: אלה האנשים שפטורים

משרד הבריאות הפיץ מסמך חדש ובו הקלות חדשות לעטיית המסכות, בצל הירידה בשיעור התחלואה בישראל. מי לא חייב לעטות מעתה מסכה ומתי

משרד הבריאות ממשיך בהקלות נוספות לאור הירידה בשיעור התחלואה בקורונה, וקובע כעת באלו מקרים אין צורך בעטיית מסכות פנים.

 

משבר הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

 

ההחלטה על עטיית מסכות הפנים החלה בישראל באיחור, זאת חרף הביקורת הרבה שנשמעה כלפי המשרד שהתמהמה בהנחיות כחודש וחצי אחרי העולם. נציגי משרד הבריאות, ובהם הפרופ' איתמר גרוטו ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב, חזרו ואמרו כי אין הוכחה שהמסכות מונעות הדבקה.

 

אהבה בימי קורונה (צילום: Shutterstock)
להוריד את המסכות. המצבים המקלים(צילום: Shutterstock)

 

רק בתחילת אפריל הורה משרד הבריאות על החובה לעטות מסכות בכל יציאה מהבית. המסכות, על פי ההערכות, תרמו באופן משמעותי לירידה בשיעור ההדבקות במדינות העולם שאימצו את החובה הזו.

 

לפני יומיים אישר המשרד שלא לעטות מסכות במרחבים הציבוריים עקב החום הכבד, ופטר גם את תלמידי בתי הספר להיות עם מסכות בכיתות הלימוד. כעת, החליט המשרד כי ניתן להוריד את המסכה גם בעת מתן הרצאה או צורך אחר בדיבור או בפנים גלויות, בתנאי שהאדם הקרוב ביותר נמצא במרחק העולה על שלושה מטרים או כאשר קיימת מחיצה מפלסטיק קשיח מעל לגובה הראש, לפחות בין האנשים.

 

בנוסף, בזמן שיעור בכיתות לימוד בבית ספר, יוכל המורה להסיר את המסכה, אם נשמר מרחק של שני מטרים ומעלה בינו לבין התלמידים.

 

ניתן להסיר מסכה גם בעת מתן טיפול רפואי, ובכלל זה טיפול נפשי, אשר מטיבו לא ניתן לקיים עם מסיכה, אם נשמר מרחק של שני מטרים לפחות בין המטפל למטופל. בין הטיפולים הפטורים ממסכה: קלינאי תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה, טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי.

 

כמו כן, פטורים מהמסכה גם שחקנים, זמרים ומרצים במוסדות להשכלה גבוהה בעת ההופעה, כאשר קיימת שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם וגם שחקנים, בצילום הפקות לטלוויזיה וקולנוע.

 

בינתיים נמשכת היציבות בתחלואה בקורונה הנמצאת ברמה נמוכה מאוד בישראל: ביממה האחרונה (ד') אובחנו 11 חולים חדשים מתוך 6,938 בדיקות שבוצעו. בסך הכל נותרו 2,812 חולים פעילים בישראל, מתוכם 40 חולים מונשמים. עד כה נפטרו 279 ישראלים מהקורונה.

 

בעולם מנגד, התחלואה נמצאת בשיא המדאיג את ארגון הבריאות העולמי: עד כה חלו מעל 5.1 מיליון איש בקורונה, מתוכם 329,896 מתו. מרבית מקרי התחלואה נרשמים בארה"ב שם נדבקו קרוב ל-1.6 מיליון איש, אחריה רוסיה עם 317,554 מקרי הדבקה. ביממה האחרונה בלבד נדבקו ברוסיה 8,849 איש. מקרי הדבקה רבים גם במקסיקו וברזיל.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מתי אפשר להוריד את המסכה?
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים