שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

על ספסל הנאשמים באולם 317: רגע האמת של נתניהו

לראשונה בתולדות המדינה ייכנס ראש ממשלה מכהן לאולם בית המשפט על מנת לעמוד לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים. הדיון צפוי להיות קצר, אבל המשפט כנראה יהיה ארוך, מתיש - ובעיקר מפלג. לאורך כל הדרך התעקש נתניהו על חפותו ועכשיו יקבל את ההזדמנות, כמו כל אזרח במדינה, להוכיח זאת. מהשעה 14:00: משדר מיוחד ב-ynet

בית משפט מחוזי בירושלים (צילום: שלו שלום)
אולם בית המשפט המחוזי בירושלים(צילום: שלו שלום)

אולם 317, האולם של נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, שוכן בקצה הקומה השלישית של הבניין ברחוב צלאח א-דין. כדי להגיע אליו, צריך לטפס בכמה גרמי מדרגות. לפני חמש שנים ישב על ספסל הנאשמים באולם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושמע איך הרכב השופטים מרשיע אותו בעבירות של מרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. היום (ראשון) בצהריים יישב על אותו ספסל ראש ממשלה מכהן - בפעם הראשונה בתולדות המדינה. מהשעה 14:00 יעביר ynet משדר מיוחד.   

 

לצד נתניהו: שרים ופעילים שיגיעו בעשרות אוטובוסים

הגבלת משתתפים ושידור במעגל סגור: סדרי הדיון

מיהם השופטים, מה הלו"ז הצפוי - ועוד שאלות ותשובות

עיקרי האישומים נגד נתניהו

 לקריאת כתב האישום המלא - לחצו כאן

 

הבוקר בשעה 11:00 עוד ינהל בנימין נתניהו את ישיבתה הרשמית הראשונה של הממשלה שהקים רק בשבוע שעבר יחד עם בני גנץ. בצהריים ינעל את הישיבה, ייכנס לרכב השרד וייצא אל בית המשפט המחוזי. עם הגעתו לשם, הוא צפוי להתקבל בהפגנת תמיכה של פעילי ליכוד, שבה ישתתפו גם השרים רגב, אוחנה והנגבי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לאחר פרסום החלטות היועמ
בנימין נתניהו (צילום: רויטרס)

אינפו אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה כתבי אישום תיק 4000 2000 1000 בנימין נתניהו  ()
.

בשעה 15:00 תפתח את המשפט השופטת רבקה פרידמן-פלדמן, שישבה גם בהרכב שהרשיע את קודמו בתפקיד. במשפט אולמרט היא הייתה שופטת אלמונית יחסית, שהצטרפה לשופטים יעקב צבן ומשה סובל בסיבוב השני של הדיונים בתיק. היום היא תעמוד בראש ההרכב. לצידה על הבימה יישבו השופטים משה בר-עם ועודד שחם, שיגיע לדיון בעניינו של ראש הממשלה לאחר שידון כמה שעות לפני כן, בין היתר, גם בעתירה של אסיר שמואשם בהברחת סמים וביקש לעבור בית מאסר.

  

בכתב האישום שנושא את המספר הסידורי 67104-01-20 מופיעים ארבעה נאשמים, שיישבו היום יחד בבית המשפט. נאשם מס' 1 הוא נתניהו. בפרשות 1000 ו-2000 הוא מואשם במרמה והפרת אמונים ובפרשה 4000 בלקיחת שוחד. נאשמים מס' 2 ו-3 הם בעל השליטה לשעבר בקבוצת בזק ואתר "וואלה", שאול אלוביץ' ורעייתו איריס. הם מואשמים, בין היתר, בפרשה 4000 במתן שוחד לראש הממשלה, שיבוש מהלכי משפט והדחה בחקירה. נאשם מס' 4 הוא מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, שמואשם במסגרת פרשה 2000 בהצעת שוחד ובהבטחת שוחד לראש הממשלה.

 

 

הדיון היום באולם הנשיא צפוי להיות קצר: במהלכו השופטים יבדקו רק אם כל נאשם מבין את תוכן כתב האישום. לאחר הקראת כתב האישום יקבעו הצדדים את התאריכים לדיון בטענות מקדמיות ולהגשת המענה לכתב האישום בחודשים הקרובים. ברוב התיקים הפליליים מקובל לקבוע את הדיון בטענות המקדמיות בתוך חודש-חודשיים, ולהקצות חודשיים-שלושה להגשת מענה לכתב האישום. לבקשת סנגורי נתניהו, חומרי החקירה לא הועברו לידי ההגנה עד לאחר הבחירות במארס 2020.

 

החלק המרכזי של חומרי הראיות הועברו כבר לקראת השימוע באוקטובר 2019, אך לטענת הסנגורים של הצדדים היקף החומר שהתקבל במארס הוא פי שלושה מהחומר שהועבר בשימוע. בתי המשפט יוצאים לפגרת קיץ ב־11 באוגוסט לשלושה שבועות, ולאור כמויות החומרים, ספק אם דיוני ההוכחות יחלו לפני חגי תשרי. ההערכה: המשפט עלול להימשך לפחות שנה-שנתיים, לא כולל הפנייה לערכאות.

 

לכל אורך הדרך נתניהו הכחיש את החשדות נגדו וטען שמדובר ברדיפה: "לא יהיה כלום כי אין כלום", שב ואמר. היום יקבל את ההזדמנות להתחיל להוכיח זאת.

ליאת בן ארי (צילום: יאיר שגיא)
התובעת, ליאת בן ארי(צילום: יאיר שגיא)

 

אבטחה כבדה לתובעת

בתוך כך, לתובעת במשפט נתניהו, המשנה לפרקליט המדינה ליאת בן-ארי, הוצמדה לאחרונה אבטחה צמודה בשל הדאגה בצמרת המשפטית מפני התנכלויות לה בשל עבודתה.

 

ההחלטה על הצמדת מאבטחים לבן-ארי התקבלה בין השאר בעקבות גל ההסתה הנרחב נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט – שכמובן מאובטח אף הוא – שלווה בסרטונים מאיימים ברשתות החברתיות.

 

היועץ מנדלבליט אף הגיש תלונה במשטרה על כך, ועל איומים והטרדות שהוא מקבל לטלפון הנייד שלו. מכיוון שעם תחילת המשפט, בן-ארי תהיה בקדמת הבמה, הוחלט על תגבור האבטחה סביבה, ומאבטח ילווה אותה מהיציאה מהבית אל בית המשפט ובחזרה.

 

טובה צימוקי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס, שלו שלום
נתניהו על רקע אולם המשפט
צילום: רויטרס, שלו שלום
מומלצים