שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

גלנט הבטיח: נחזיר להורים את הכסף על המסעות לפולין שבוטלו

שר החינוך אמר את הדברים בישיבת סיעת הליכוד. לפי מסמך של הכנסת מדובר בסכום של 21 מיליון שקלים ל-9,887 תלמידי תיכון. בשבוע שעבר אמר נציג משרד האוצר כי "יש שאלה גדולה על השפעת הקורונה על עסקאות עם זיקה למדינה ולכן אי אפשר להכריע בעניין הפרטני של המסעות"

מצעד החיים (צילום: EPA)
מצעד החיים באושוויץ. ארכיון(צילום: EPA)

שר החינוך יואב גלנט הכריז היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד כי הנחה את משרדו להחזיר את התשלום שנגבה מהורי תלמידים בגין המסעות לפולין שבוטלו בשל מגפת הקורונה. מדובר בסכום כולל של 21 מיליון שקלים ל-9,887 תלמידי תיכון.

 

גלנט הודיע על כך לאחר שח"כ קטי שטרית העלתה את הנושא בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך ישיבת הסיעה. עם זאת, לא ברור עדיין האם קיים אישור ממשרד האוצר להחזר.

 

לפני שבוע קיימה ועדת החינוך של הכנסת דיון בנושא וקראה למשרד החינוך להחזיר להורים את התשלום. חברי הוועדה, שבראשה עמד עדיין ח"כ ניצן הורוביץ, הצהירו שיפנו למבקר המדינה בבקשה לבדוק את התנהלות משרד החינוך מול חברות הנסיעות ומארגני המסעות לפולין. 

טקס חילופי שר החינוך (צילום: עמית שאבי)
שר החינוך החדש גלנט. יעמוד בהבטחה?(צילום: עמית שאבי)

קטי שטרית ()
ח"כ קטי שטרית

ממסמך של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת שהזמינה ח"כ שטרית והוצג בישיבה עלה שכ-30% מהנרשמים שנסיעתם בוטלה (2,599 תלמידים) נדרשו לשלם את מלוא דמי ההשתתפות במשלחת. כ-40% נוספים (3,661 תלמידים) נדרשו לשלם דמי ביטול של עד 2,430 שקלים - שהם כמחצית מעלות ההשתתפות במשלחת.

 

ח"כ שטרית קראה למשרד החינוך להפעיל לחץ על חברות הנסיעות ולהודיע להן על הפסקת ההתקשרות עימן במכרז הבא - אם לא יחזירו להורים את הכסף בגין המסעות שבוטלו.

 

Заседание комиссии кнессета по образованию. Фото: Адина Вальман, пресс-служба кнессета ()
ועדת החינוך בשבוע שעבר

עו"ד לירן שפיגל מהלשכה המשפטית במשרד החינוך השיב לוועדה כי להחזרת התשלום על ביטול הנסיעות לפולין יש השלכות, והנושא עדיין נמצא בבחינה בין משרדית של ועדה משותפת למשרד האוצר ולמשרד המשפטים. 

 

עו"ד אורי כץ, מהלשכה המשפטית במשרד האוצר, הוסיף: "הסוגייה היא רוחבית כי יש שאלה מאוד גדולה על השפעת הקורונה על עסקאות עם זיקה למדינה, ולכן אי אפשר להכריע בעניין הפרטני".

 

עו"ד מירב ישראלי, היועצת המשפטית של ועדת החינוך, הזהירה את משרד החינוך מפני פנייה להליך משפטי: "אם תאלצו לפנות להליך המשפטי ייתכן שתקבלו החלטה שאולי אתם לא רוצים לקבל באופן רוחבי. מדובר כאן בחוזה בין ההורים לחברות הנסיעות, כאשר משרד החינוך הוא שחקן מרכזי שהוציא את הוראת הביטול. כרגע משרד החינוך מפיל את הסיכון על ההורים, וגם זוהי הכרעה שיש לה משמעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים