שתף קטע נבחר

ארדואן מזהיר את ישראל מסיפוח: "לא נאפשר העברת אדמות פלסטיניות"

הנשיא הטורקי התייחס בנאום מוקלט לכוונה להחיל ריבונות ביהודה ושומרון: "אנו עדים לתוכנית חדשה של כיבוש וסיפוח על ידי ישראל שמנוגדת לדין הבינלאומי". היום התחייב נתניהו בישיבת הליכוד כי הסיפוח ייצא לפועל בקיץ: "יש תאריך יעד ליולי, ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו"

  

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, משגר היום (שני) מסר מאיים לישראל בעקבות התוכניות לספח שטחים ביהודה ושומרון: "לא נאפשר העברת אדמות פלסטיניות לאף אחד". זאת על רקע התחייבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בצהריים כי "בנוגע להחלת הריבונות - יש לנו תאריך יעד ליולי, ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו".

 

בנאום מצולם לאזרחי ארצות הברית המוסלמים לרגל חגיגות עיד אל פיטר אמר ארדואן: "אנו עדים לתוכנית חדשה של כיבוש וסיפוח על ידי ישראל שמסכנת את הריבונות הפלסטינית ומנוגדת לדין הבינלאומי. לא נאפשר העברת אדמות פלסטיניות לאף אחד".

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: רויטרס)
"ירושלים היא קו אדום". ארדואן(צילום: רויטרס)

 

 

ארדואן טען בנאומו כי "טורקיה היא הקול היחיד שמגן על הפלסטינים היום". הוא גם שב והבהיר שירושלים והר הבית "מקודשים לשלוש הדתות והם הקו אדום לכל המוסלמים בעולם". עוד הוא אמר כי "הסדר העולמי אכזב את הפלסטינים, ולא הצליח להביא לשלום, צדק, ביטחון וסדר בחלק זה של העולם".

 

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה נתניהו לתוכניות הסיפוח בפתח ישיבת סיעת הליכוד ואמר: "יש כאן הזדמנות היסטורית שלא היתה מאז 48' להחיל ריבונות באופן מושכל, וכצעד מדיני וצעד ריבוני של מדינת ישראל ביהודה ושומרון. זאת הזדמנות גדולה ולא ניתן לה לחלוף".

 

בחלקה הסגור לתקשורת של הישיבה הוא הוסיף: "בנוגע להחלת הריבונות - יש לנו תאריך יעד ליולי, ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותו. נפעל בתבונה ובשילוב כוחות".

 

 

אבו מאזן (צילום: רויטרס)
הכריז על ביטול התיאום הביטחוני. אבו מאזן(צילום: רויטרס)

בשבוע שעבר הכריז יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על ביטול התיאום הביטחוני עם ישראל בגלל תוכניות הסיפוח. בתום ישיבת ההנהגה הפלסטינית שהתכנסה ברמאללה ודנה בנושא נקבע כי "אש"ף ומדינת פלסטין סיימו את כל ההסכמים עם ממשלות ישראל וארה"ב וכל המחויבויות הקשורות בהם, ובתוכם גם ההסכמים הביטחוניים".

 

עם זאת גורמים בכירים בישראל אמרו בסוף השבוע כי חרף הודעת הפלסטינים, שיתוף הפעולה בין הצדדים צפוי להימשך - אך בערוצים חשאיים. הגורמים הוסיפו כי הפלסטינים העבירו לירושלים מסר שלפיו הם לא מתכוונים "לשבור את הכלים" ולא יאפשרו התפתחות של אירועים אלימים.

 

אך בשבוע שעבר פרסמה הרשות הפלסטינית תיעוד שבו נראים אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מונעים מכוח של משמר הגבול להיכנס לחברון. הכוח חרג משטח הפעילות המבצעית שתואם לו מראש, והפלסטינים הורו לו לחזור על עקבותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים