שתף קטע נבחר

ח"כ גינזבורג מכחול לבן: "סיפוח? בהסכמת ארה"ב ומדינות האזור"

יו"ר הוועדה המסדרת וסיעת כחול לבן, איתן גינזבורג, התייחס באולפן ynet למתקפה על גורמי אכיפת החוק ואמר: "לא נאפשר להעביר את החוק הצרפתי". על הסיפוח: "צריך לראות איך הוא פוגע בהסכמי השלום". הליכוד: "החלת הריבונות תתבצע בדיוק כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים"

  

 

 

יומיים לאחר נאום ההתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגד גורמי האכיפה: יו"ר הוועדה המסדרת ויו"ר סיעת כחול לבן, איתן גינזבורג, הבהיר היום (שלישי) באולפן ynet כי מפלגתו לא תאפשר להעביר חוקים שיפגעו במערכת המשפט. "אפשר לבקר אותה, אבל לא לעשות דה-לגיטימציה", טען. הוא הוסיף שמפלגתו תומכת בסיפוח "בהסכמה של ארצות הברית ומדינות האזור".

 

יש מתיחות רצינית בקואליציה?

"אנחנו לא מסכימים עם הליכוד בהרבה נושאים, יש לנו תפיסות עולם שונות. רצינו להחליף את הליכוד אבל בסופו של דבר, לאור הסיטואציה ולאור העובדה שאין הכרעה בכנסת, נכנסנו לממשלת אחדות. אנחנו עכשיו שותפים פוליטיים להוביל את הממשלה ולטפל בנושאים שבאמת חשובים לאזרחי ישראל, יחד עם זאת אמרנו שאנחנו שומרים על ערכי הדמוקרטיה".

איתן גינזבורג (צילום: אבי מועלם)
"לקחנו את כל התיקים שקשורים לדמוקרטיה". ח"כ גינזבורג(צילום: אבי מועלם)

בנימין נתניהו עם חברי הליכוד לפני הדיון הראשון במשפטו (צילום: קונטקט)
"לא צריך להידרדר למלחמת אחים בגלל המשפט". נתניהו עם חברי הליכוד, שלשום(צילום: קונטקט)

לפני חודשיים דיברתם על נתניהו בצורה כל כך חריפה, ועכשיו אתם מבינים אותו.

"אנחנו מאוד ברורים ביחס לעמדתנו על שלטון החוק. נגן על הדמוקרטיה. לקחנו את כל המשרדים שקשורים לדמוקרטיה, שר המשפטים הוא אבי ניסנקורן ואנחנו מגבים את מערכת המשפט, מאמינים בה ולא ניתן לפגוע בה. יחד עם זאת אנחנו לא נמצאים בקמפיין בחירות. אנחנו מדברים בצורה ממלכתית ולא מתלהמת, אין שום טעם להעלות את הלהבות. אנחנו בעד מערכת המשפט וסומכים עליה ועל השופטים. אני חושב שמתקפות על המערכת הן לא במקום ולא ראוי שייאמרו - בטח לא על ידי אלה שמובילים את השלטון".

 

אתה יכול להבטיח שתבלמו יוזמות כמו חוק צרפתי, החלפת המנגנון לבחירת יועמ"ש הכנסת ועוד?

"לא ניתן יד לשום חוק שהולך לפגוע בהליכים הדמוקרטיים ובדמוקרטיה עצמה. אמרנו את זה באופן ברור. לראייה, כל פסקת ההתגברות ירדה מהפרק, גם החוק הצרפתי שלא מתאים לשיטה הפרלמנטרית בישראל. לא ניתן לזה יד. כידוע לכם אנחנו 50 אחוז מהממשלה, ושום חוק לא עובר בלי הסכמה שלנו".

 

יכול להיות שנתניהו מלהיט את הבייס שלו בשעה שהוא מצפה ממכם להוריד את הלהבות ולהתפשר בכל מה שקשור לקהל המצביעים שלכם?

"לא, אנחנו לא מתפשרים על העקרונות שלנו. אנחנו שומרים על ערכי הדמוקרטיה ועל עקרונות שלטון החוק".

מליאת הכנסת אישור חוק הרוטציה (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
גנץ ואשכנזי. סיפוח? "הם בשיח מתמיד עם ארה"ב והמדינות השכנות"(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

חבריכם בעבר שנמצאים כעת באופוזיציה טוענים שנתניהו מלהיט את היצרים ומעודד הסתה, ושיש תחושה של אלימות באוויר. אתה חולק עליהם?

"אני חושב שלא ראוי להתבטא כפי שהתבטאו כלפי מערכת המשפט. בסוף יש מערכת משפט אחת שמגנה על כולנו והיא אחראית על כל המדינה הזאת. אפשר לבקר אותה, גם לי כעורך דין יש ביקורת פנימית ואני אומר אותה. אפשר לתקן אבל אסור לעשות למערכת דה-לגיטימציה. אנחנו חלוקים בתפיסת העולם הזאת. לצערי הדברים נאמרים על-ידי שרים שאחראים על מערכות השלטון, ואני חושב שזה לא ראוי. לכן אני נמצא פה ואומר את הדברים בצורה ברורה".

 

ככל שההליך המשפטי יתקדם סביר להניח שנראה את הליכוד שוטף את הרחובות והטונים יחריפו, איך תטפלו בזה?

"אנחנו נעמוד לצד מערכת המשפט. בסוף מי שעומד פה למשפט זה האדם נתניהו, על חשדות שיצטרכו להתברר בבית המשפט. אני סומך על השופטים, אנשים מקצועיים והגונים, שישפטו אותו לפי מיטב הבנתם. אני לא חושב שצריך לדרדר את ישראל למלחמת אחים בגלל משפטו של אדם".

 

כשטוענים שבמשטרה ובפרקליטות "תופרים תיקים מופרכים", זו לא דה-לגיטימציה למערכות שלטון החוק בישראל?

"יש מקום לתקן את המערכת אבל אסור ליצור דה-לגיטימציה. אני לא מזדהה עם זה שמשחירים את כל המערכת ואומרים שכולה יוצרת קונספירציה. אני מתנגד לאמירות מהסוג הזה וחושב שהן לא נכונות. אנחנו ניצבים מאחורי שלטון החוק כדי לשמור על הדמוקרטיה, כל התיקים הרלוונטיים אצלנו ולא ניתן לפגוע בה".

 

 

 
 

 

באשר לתוכנית הסיפוח שעלולה להבעיר את שטחי יהודה ושומרון, אמר גינזבורג כי "לקחנו את משרד הביטחון ומשרד החוץ כדי לטפל בנושא של החלת הריבונות על גושי ההתיישבות. אנחנו בעד תוכנית טראמפ, שהיא רחבה וכוללת. אי אפשר לקחת משפט אחד או פרק אחד מהתוכנית ולממש אותה, ואת כל השאר לשים בצד. אנחנו בעד החלת הריבונות בהסכמה אמריקנית ובהסכמה עם מדינות האזור, וזה חלק מהמצע של כחול לבן. צריך לראות איך הסיפוח לא פוגע בהסכמי השלום עם ירדן ומצרים".

 

כלומר, באחד ביולי זה לא יקרה לדעתך.

"בהסכם הקואליציוני נכתב שהחלת החוק על יהודה ושומרון או על חלק מהשטחים יהיו בהסכמה ובתיאום אמריקני. לכן יש לנו שר ביטחון (בני גנץ) ושר חוץ (גבי אשכנזי) שעוסקים בדברים האלה, ונמצאים בשיח מתמיד גם עם ארצות הברית וגם עם השכנים שלנו".

 

בליכוד אמרו היום מנגד כי "כפי שאמר אתמול ראש הממשלה נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, החלת הריבונות תתבצע בדיוק כפי שסוכם בהסכמים הקואליציוניים, שהם ברורים מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
חבר הכנסת איתן גינזבורג
צילום: אבי מועלם
מומלצים