שתף קטע נבחר

"אני לא נושם": שוטר אמריקני דרך על עצור שחור עד שמת

סרטון ויראלי מסעיר את ארה"ב: שוטר לבן שעצר גבר שחור במיניאפוליס נראה כורע ברך על צווארו ומרתק אותו לקרקע. הוא לא חדל גם כשזה קורא שוב ושוב "אני לא נושם". העצור מת, 4 שוטרים פוטרו. ראש העיר: "מחדל מוחלט, כשל אנושי בסיסי ביותר". ברקע: רצח הצעיר השחור אמאד ארברי

כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו אחר הצהריים (יום ג') על מותו של גבר שחור, שבשעות האחרונות הופץ ברשת תיעוד שלו שרוע על הקרקע כששוטר לבן כורע ברך על צווארו במהלך מעצרו. האירוע התרחש בלילה האחרון בעיר מיניאפוליס שבמינסוטה. שעות ארוכות אחרי פרסום הסרטון נחשפה זהותו של האיש: שמו הוא ג'ורג' פלויד. 

 

המעצר המתועד ומותו של פלויד באים בשעה שפעילים למען זכויות השחורים בארה"ב מוחים על הטיפול באירוע שבו נורה למוות הצעיר השחור אמאד ארברי, וההתרחשויות בשעות האחרונות צפויות להגביר את המחאה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

  ()
הריתוק על הכביש במיניאפוליס. "תרד ממנו!"

בסרטון ממיניאפוליס שצילם עובר אורח ושהפך בשעות האחרונות לוויראלי נראה פלויד מרותק לקרקע כשברכו של שוטר מונחת בחוזקה על צווארו ואינה מאפשרת לו לזוז. פלויד נשמע מתחנן לעבר השוטר "בבקשה, גבר, אני לא נושם", ואז חוזר על המשפט הזה שוב ושוב: "אני לא נושם. אני לא נושם". אחרי כמה דקות נעצמות עיניו של העצור, והוא מפסיק לדבר.

 

עוברי אורח נשמעים בסרטון קוראים לעבר השוטרים להגיש עזרה לפלויד. "תרד ממנו!", אומרת אישה אחת, ואחר קורא: "אחי, לעזאזל, הוא לא זז! רד מהצוואר שלו!". שעות אחרי התקרית, בטרם נחשף שמו של פלויד, מסרה המשטרה כי להערכתה מדובר בגבר בשנות ה-40 לחייו.

 

השוטרים הגיעו לעצור את פלויד בסביבות השעה 20:00 בערב של יום שני (לפי השעון המקומי; לפנות בוקר של יום שלישי לפי שעון ישראל). הם הוזעקו בעקבות דיווח על גבר המבצע עבירה כלשהי בבית עסק, ולפי המשטרה הם מצאו שם אדם העונה לתיאורו של החשוד. הוא ישב במכונית, ולפי השוטרים היה תחת חומרים מערפלים.

  ()
השוטרים "הזמינו אמבולנס, אבל הוא כבר מת"

דובר המשטרה ג'ון אלדר טוען כי אחרי שהחשוד יצא מהמכונית כפי שהורו לו השוטרים, הוא התנגד להם פיזית – אבל הם הצליחו לאזוק אותו בכל זאת. "השוטרים ציינו כי נראה שהוא סובל ממצוקה בריאותית", אמר הדובר. לדבריו הם הזמינו אמבולנס כדי לסייע לפלויד, אבל עד שזה הגיע – הוא כבר מת.

 

צ'רלס מקמיליאן, תושב מיניאפוליס בן 60 שהיה עד לתקרית, סיפר שראה את השוטרים מנסים להכניס את פלויד לחלק האחורי של ניידת ושמע את פלויד אומר להם שהוא קלסטרופובי.

 

הבולשת הפדרלית (FBI) חוקרת כעת את מותו של פלויד, אבל כבר כמה שעות אחרי תחילת הסערה הודיע ראש העיר מיניאפוליס, ג'ייקוב פריי, כי ארבעת השוטרים שהיו מעורבים בתקרית פוטרו.

 

ראש העיר: "מה שראינו היה נורא"

נקימה לוי-ארמסטרונג, פעילה חברתית מקומית, אמרה לעיתון Star Tribune כי הצפייה בסרטון מהאירוע גרמה לה להתחלחל. לטענתה מדובר בעוד מקרה של התנהגות ברוטאלית של שוטרים כלפי גברים אפרו-אמריקנים. "לא משנה מה האיש הזה עשה, זה לא אמור היה להיגמר בגזר דין מוות", אמרה. "מה שהחל כאירוע שעניינו לכאורה כסף שוב הפך לאירוע קטלני עבור גבר שחור".

 

לוי-ארמסטרונג ציינה כמו רבים אחרים כי האירוע מזכיר לה את פרשת מותו של אריק גרנר, גבר שחור בלתי חמוש שמת בניו יורק בשנת 2014 אחרי ששוטר ריתק אותו לקרקע בעזרת חניקה. לפני מותו נשמע גרנר, כמו העצור במיניאפוליס, מתחנן על חייו ואומר "אני לא נושם". גרנר נחנק למוות אחרי שסירב לאפשר לשוטרים לאזוק אותו בגין מכירת סיגריות באופן לא מוסדר וללא מיסוי.

 

האירוע שבו מת גרנר התרחש בשעה של זעם ציבורי גובר בארה"ב על מקרים שבהם הרגו שוטרים לבנים גברים שחורים לא חמושים. גל המקרים הזה הוביל לעליית התנועה הארצית Black Lives Matter, ושבועות אחרי מותו של גרנר פרצו הפגנות מחאה גדולות בפרגוסון שבמיזורי בעקבות הירי למוות בנער השחור והלא חמוש מייקל בראון. חבר מושבעים החליט בהמשך שלא להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים בתקרית שבה מת גרנר, וגם החלטה זו הובילה להפגנות מחאה.

 

ראש העיר מיניאפוליס ג'ייקוב פריי אמר היום בעקבות האירוע אמש: "הוא (פלויד) לא היה צריך למות. מה שראינו היה נורא, פשלה גמורה ומוחלטת. לא משנה מה תעלה החקירה, זה לא משנה את האמת הפשוטה שהוא היה צריך להיות איתנו הבוקר. מה שראיתי היה שגוי בכל רמה שהיא. היותו של אדם שחור באמריקה זה לא דבר שצריך לגרור עונש מוות. כשאתם שומעים מישהו קורא לעזרה, אתם אמורים לעזור. השוטר הזה כשל במובן האנושי הבסיסי ביותר שיש".

 

ג'ובאני ת'נסטרום, הבעלים של מסעדה במיניאפוליס, סיפר שההרוג פלויד עבד אצלו כמאבטח בחמש השנים האחרונות. הוא תיאר אותו כ"ענק עדין". "כל מי שהכיר אותו ידע שהוא אהב לקבל חיבוקים מהלקוחות הקבועים כשהוא עבד כמאבטח", כתב. "הוא היה מתחרפן אם מישהו לא עצר לברך אותו, כי הוא באמת אהב לראות את כולם ולהביט בכולם נהנים". עורך הדין בנג'מין קראמפ, המייצג כעת את משפחתו של פלויד, הבטיח לפעול להשיג צדק עבורה.

 

רצח באמצע הג'וגינג

האירוע במיניאפוליס בא כאמור בשעה שהרוחות בארה"ב ממילא סוערות סביב פרשת הירי בצעיר השחור אמאד ארברי על-ידי שני גברים לבנים במדינת ג'ורג'יה. לפי הטענות, ארברי בן ה-25 נורה בשעה שבסך הכול יצא לריצה ברחובות העיירה ברונסוויק. הנאשמים בירי בארברי טוענים כי רדפו אחריו משום שחשבו שהוא החשוד שביצע שורת פריצות באזור באותם ימים.

 

ארה
ארברי. היורים טוענים: "חשבנו שהוא הפורץ"(צילום: רויטרס)

הירי בארברי התרחש ב-23 בפברואר, אבל במשך שבועות ארוכים איש לא נעצר בפרשה. התמונה השתנתה החודש, כשסרטון בן 37 שניות מהאירוע, שצולם בטלפון סלולרי, הופץ לפתע. בסרטון נראה ארברי רץ בצד כביש דו-סיטרי, כשמלפנים, בנתיב הימני, עומד רכב מסחרי. ברכב הזה היו שני גברים לבנים – ליד מושב הנהג עמד טרוויס מקמייקל, בן 34, ובחלקו האחורי ניצב אביו גרגורי, בן 64.

 

כשארברי ניסה לעקוף את הרכב פרץ עימות בינו לבין הבן טרוויס, ובמהלכו ירה בו טרוויס שלוש פעמים. האב גרגורי טען בחקירתו כי ארברי הוא שהתחיל "לתקוף באלימות" את בנו. בווידאו נראה הצעיר השחור נופל על הכביש אחרי הירי. הוא מת מפצעיו.

תיעוד ירי אמאד ארברי צעיר שחור נורה למוות ג'ורג'יה ארה
הירי הקטלני בג'ורג'יה בפברואר

ארה
טרוויס וגרגורי מקמייקל, האב ובנו שנאשמים ברצח(צילום: רויטרס)

האב גרגורי טען בהסבריו למשטרה כי הוא ובנו, שניהם תושבי ברונסוויק, חשדו שארברי הוא האדם שביצע סדרת פריצות באזור באותם ימים. האב סיפר כי כשעמד בחצר ביתו ראה את ארברי רץ במהירות ברחוב, וכי הוא נראה לו בעל מראה דומה לזה של אדם שתועד במצלמת אבטחה באחת הפריצות האחרונות. גרגורי העיד שהוא ובנו מיהרו להצטייד בכלי נשק ויצאו לתפוס אותו. אז אירע הירי הקטלני.

 

חודשיים וחצי עברו מאז אירוע הירי מבלי שהאב והבן ייעצרו, ורק לפני שבועיים הודיעו הרשויות כי השניים נעצרו ומואשמים ברצח ובתקיפה בנסיבות חמורות בעקבות הסרטון שנחשף ושעורר זעם בארה"ב. גרגורי, יש לציין, הוא בעצמו קצין משטרה לשעבר וחוקר לשעבר במשרד התובע המחוזי. שני תובעים כבר פסלו את עצמם מהעיסוק בתיק בשל קשריהם עם מקמייקל האב.

 

תלונת שווא למשטרה: "אפרו-אמריקני מאיים עליי"

ממש היום הסעיר את ארה"ב סרטון נוסף המעיד על עומק הגזענות באמריקה: בסרטון נראית אישה לבנה מתקשרת למשטרה ומתלוננת בבהלה-לכאורה שעובר אורח שחור מאיים עליה ועל הכלב שלה בסנטרל פארק בעיר ניו יורק. את הסרטון צילם האיש עצמו, כריסטיאן קופר, והוא הסביר כי האישה החליטה למסור עליו דיווח שווא למשטרה אחרי שביקש ממנה לקשור את הכלב שלה, כפי שמורה החוק.

 

"אני הולכת להגיד להם שיש פה גבר אפרו-אמריקני שמאיים על חיי", היא נשמעת אומרת לקופר בעודה מחייגת למוקד החירום 911. "יש כאן גבר אפרו-אמריקני, אני בסנטרל פארק", היא נשמעת אומרת לטלפון לאחר מכן. "הוא מצלם אותי ומאיים עליי ועל הכלב שלי".

  ()
איימי קופר מתקשרת למשטרה, מתוך הסרטון

יותר מ-26 מיליון בני אדם צפו בסרטון ברשתות החברתיות, והוא עורר זעם עצום. ראש העיר ניו יורק ביל דה בלזיו גינה את מעשיה של הצעירה ואמר שזו גזענות, "חד וחלק". "היא התקשרה למשטרה כי הוא היה גבר שחור", אמר. "אפילו שהיא זו שהפרה את החוק. היא החליטה שהוא הפושע, ואנחנו יודעים למה. לסוג כזה של שנאה אין מקום בעיר שלנו".

 

בהמשך התברר כי שמה של האישה הוא איימי קופר. אין קשר משפחתי בינה לבין הגבר השחור, שגם שם משפחתו קופר. בריאיון ל-NBC התנצלה על מעשיה אבל הכחישה שהיא גזענית. לדבריה חשה מאוימת, ופשוט הגזימה בתגובתה. "אני מתנצלת בכנות ובצניעות בפני כולם, במיוחד בפני האיש הזה והמשפחה שלו", אמרה. החברה שבה מועסקת האישה כבר הודיעה כי היא הוצאה לחופשה, בעוד מתנהלת חקירה בעניין: "איננו משלימים עם שום סוג של גזענות", נמסר מהחברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעצר האלים במיניאפוליס שנגמר במוות
מומלצים