שתף קטע נבחר

ועכשיו: טראמפ מפיץ עלילות רצח בטוויטר

נשיא ארה"ב מקדם בציוציו תיאוריית קונספירציה שלפיה מנחה הטלוויזיה ג'ו סקרבורו, ממבקריו החריפים ביותר, רצח את עובדת הלשכה שלו שנמצאה מתה ב-2001: "סקרבורו פסיכי, יש הרבה שאלות לא פתורות!". בעלה של העובדת דורש מטוויטר למחוק את הציוצים: "הנשיא עיוות את זכר רעייתי"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עורר היום (ג') עוד סערת טוויטר, כששב וקידם בציוצים פרי-מקלדתו תיאוריית קונספירציה, שלפיה מנחה הטלוויזיה ג'ו סקרבורו – אחד ממבקריו החריפים ביותר בתקשורת – רצח לפני קרוב ל-20 שנה את אחת מעובדות הלשכה שלו בקונגרס.

 

ארה"ב בוחרת 2020 – סיקור נרחב ב-ynet:

 

זו רק האחרונה בשורה של תיאוריות קונספירציה שטראמפ קידם בעשור האחרון. שנים לפני שנבחר לנשיא בנה טראמפ את המותג הפוליטי שלו בעזרת תמיכתו בטענה שברק אובמה, הנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב, כלל לא נולד בארה"ב כפי שהוא טוען – ולפיכך לא הייתה לו הזכות החוקית להיבחר לנשיא. רק אחרי שאובמה חשף את תעודת הלידה שלו הסכים טראמפ לזנוח את הטענה הזו. בקיץ שעבר קידם טראמפ תיאוריית קונספירציה שלפיה הנשיא לשעבר ביל קלינטון אחראי לרצח-לכאורה של הפדופיל ג'פרי אפשטיין בכלא.

 

כעת מתמקד טראמפ בסיפור לחלוטין משולל-ראיות שלפיו סקרבורו רצח בשנת 2001 – כשהיה חבר רפובליקני בבית הנבחרים של ארה"ב – את לורי קלאוסוטיס בת ה-28, עובדת בלשכה שלו, של סקבורו, בפלורידה. לפי חלק מהמקדמים את הטענה הזו, סקרבורו ניהל איתה רומן.

 

טראמפ, הסובל בשבועות האחרונים מירידה בסקרים בעקבות המכה הקשה שהנחית נגיף הקורונה על ארה"ב, קידם במהלך סוף השבוע את תיאוריית הקונספירציה נגד סקרבורו, והיום שב והשמיע את הטענות בציוצים שפרסם בטוויטר. "פתיחת התיק הלא מפוענח נגד ג'ו סקרבורו הפסיכי", צייץ תחילה.

  (צילום: AFP)
הנשיא טראמפ. "האם הוא חמק מרצח?"(צילום: AFP)

חצי שעה אחרי הציוץ הזה פרסם טראמפ שני ציוצים נוספים, ובהם כינה את סקרבורו "ג'ו סקרבורו הפסיכי" וטען כי האשמות הרצח אינן "מחשבה מקורית של דונלד טראמפ", אלא נתמכות גם על-ידי אנשים אחרים. "כל כך הרבה שאלות לא-פתורות, אבל לא אעלה אותן עכשיו!", כתב. "האם רשויות אכיפת החוק יעשו זאת בסופו של דבר?".

 

קודם לכן החודש צייץ טראמפ: "מתי הם יפתחו את התיק הלא מפוענח של ג'ו סקרבורו הפסיכי בפרשה בפלורידה. האם הוא חמק מרצח? יש אנשים שחושבים כך. מדוע עזב את הקונגרס כל כך בשקט וכל כך מהר? האם זה לא ברור? מה קורה עכשיו?". בתהייתו על עזיבת הקונגרס התכוון כנראה טראמפ לכך שסקרבורו התפטר מבית הנבחרים ב-2001, אחרי שש שנים בתפקיד, תקופה קצרה לכאורה.

 

בציוץ אחר שפרסם בעבר קרא טראמפ לרשת NBC לפטר את סקרבורו בשל "התעלומה הלא פתורה" בפלורידה.

 

"מיקה המשוגעת עם ה-IQ הנמוך"

חוקרים שבדקו בשעתו את מותה של העובדת קלאוסוטיס קבעו כי היא ספגה מכה בראשה כשנפלה בלשכתו של סקרבורו בפלורידה, וכי היא סבלה מהפרעה בקצב הלב. שעות לפני מותה סיפרה לחבריה שהיא אינה חשה בטוב. בזמן שמתה בלשכה בפלורידה, סקרבורו עצמו שהה בוושינגטון.

 

שנים לאחר מכן הפך סקרבורו לאיש תקשורת בולט וביקורתי מאוד כלפי טראמפ. הוא מנחה ברשת MSNBC את תוכנית הבוקר שלו Morning Joe יחד עם רעייתו מיקה ברזינסקי, שאותה טראמפ כינה בטוויטר "מיקה המשוגעת עם ה-IQ הנמוך".

  (צילום: מתוך ויקיפדיה, AP)
סקרבורו ורעייתו מיקה ברזינסקי. "שקר מרושע"(צילום: מתוך ויקיפדיה, AP)

האלמן של קלאוסוטיס, טימותי קלאוסוטיס, כתב למנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי וביקש ממנו למחוק את "השקר המרושע" של טראמפ. "אני מבקש ממך להתערב במקרה הזה משום שנשיא ארה"ב לקח דבר-מה שאינו שייך לו – זיכרונה של רעייתו המנוחה, ועיוות אותו לצורך קצירת רווח פוליטי", כתב לו במכתב שפורסם ב"ניו יורק טיימס".

 

קלאוסוטיס עצמו אמר שרעייתו המנוחה סבלה מבעיה בלבה שהיא לא הייתה מודעת אליה, ואז נפלה וספגה מכה משולחן עבודה. במכתבו כתב קלאוסוטיס כי טראמפ הוא מראשי המפיצים של תיאוריות קונספירציה בטוויטר, וכי ציוציו מפירים את חוקיה של הרשת החברתית ואת תנאי השימוש שלה. קלאוסוטיס כתב כי אילו משתמש פשוט כמותו היה מפרסם תכנים דומים בטוויטר, הנהלת הרשת כבר הייתה מסלקת אותו ממנה.

 

טראמפ, הנהנה מקרוב ל-80 מיליון עוקבים, הוא אחד הצייצנים המשפיעים בעולם, ובעבר כבר נראתה טוויטר כמי שחוששת מעימות איתו. היא דחתה שוב ושוב קריאות לפעול נגד טראמפ בגין הציוצים הפוגעניים והמעליבים שהוא נוהג לפרסם.

 

טוויטר הסבירה לאורך השנים את נטייתה שלא לפעול נגד פוליטיקאים המפיצים שקרים בכך שפרסום ציוצים מעוררי מחלוקת על-ידיהם עוזר לבוא איתם חשבון פוליטי, ושנוסף על כך הוא מעורר דיון. בשנה שעברה טוויטר שינתה מעט את חוקיה, וקבעה כי מנהיגי עולם אינם נמצאים לחלוטין מעל החוק וכי ציוצים מסוימים המפירים את מדיניותה של הרשת יכולים לגרור אזהרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, MCT
טראמפ וסקרבורו. "תעלומה לא פתורה"
צילום: AP, MCT
מומלצים