שתף קטע נבחר

מהו מזג האוויר המתאים לניתוחים הקוסמטיים השונים?

בשנים עברו הייתה המלצה להימנע מניתוחי פנים בקיץ בשל העובדה שמדובר היה בקילוף פנים עמוק, ולא מומלץ היה להיחשף לשמש אחרי זה. מאז ההמלצות הללו כבר לא רלוונטיות, והשיקולים שכדאי להתחשב בהם לפני ההחלטה על ניתוח, לא כוללים את מזג האוויר

לאחרונה סיפרה לי מטופלת שהבת שלה עומדת להינשא, אם כל ההגבלות תשוחררנה כמובן, בסוף אוגוסט. "ממה שאני יודעת לא כדאי שאעבור ניתוח הרמת פנים לפני החתונה, נכון? כי לא מומלץ לעשות ניתוחי פנים בקיץ ואת החורף השנה פספסתי בגלל הקורונה".

 

לא מעטות נשים המתעניינות בניתוח כזה או אחר מבקשות בפגישת הייעוץ או כבר בשיחת הטלפון לקביעת התור, לדעת מהי העונה הטובה ביותר לביצוע הניתוח הקוסמטי שבו הן מתעניינות. אני אנסה לעשות סדר בעניין העונות ומהו, אם בכלל, מזג האוויר המתאים לניתוחים הקוסמטיים השונים.

 

קיראו עוד:

צפו: כך נראה הניתוח הפלסטי הראשון בעולם

ארה"ב: השתלת פנים מלאה הסתיימה בהצלחה

כך נראים המפורסמים עם הניתוחים הכי לא מוצלחים

 

מבחינת הכירורגיה הקוסמטית (ויסלחו לי מומחי מזג האוויר), יש בישראל שתי עונות בשנה: עונה שבה החשיפה לשמש רבה ועונה שבה ניתן להמשיך בחיי השגרה תוך חשיפה מופחתת לשמש. נתוני מזג אוויר אחרים, כמו קור, חום ואחוזי לחות – אין בהם כדי להשפיע על תוצאות הניתוח או ההחלמה.

 

אין קשר למזג האוויר. ניתוח פלסטי בפנים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אין קשר למזג האוויר. ניתוח פלסטי בפנים(צילום: shutterstock)

 

השמש הישראלית הקופחת, לעומת זאת, בהחלט עלולה להשפיע באופן שלילי על הריפוי של צלקות לאחר ניתוח. מטופלים הנכווים או סובלים משפשוף טראומטי של העור, בעיקר בפנים, או כאלה שעוברים ניתוח קוסמטי מתבקשים להימנע ככל האפשר מחשיפה מתמשכת לשמש (שיזוף מתוכנן או מאולץ) עד תום תקופת ההחלמה של הצלקות. הסיבה היא שחשיפה ממושכת לקרני השמש הקיצית עלולה – בנוסף לכל השפעותיה המזיקות על העור- לגרום לשינויים קבועים בגוון העור באזור המצולק או המחלים. בדרך כלל צלקות מניתוח מחלימות היטב ומותירות סימן לבן ועדין או פיגמנטציה עדינה וחומה מעט בבעלי עור כהה יותר. חשיפת אזור הצלקת לקרינה ממושכת של השמש עלולה לגרום לכך שהצלקת תיוותר בעלת פיגמנט אדום או חום לאורך זמן.

 

מרבית הניתוחים הקוסמטיים מותירים צלקות בעלות מראה סביר, המוצנעות תחת השיער בקרקפת או מתחת לבגדי הים. ריפוי זה מאפשר חופש גם למי שנוהגת להתכסות בלבוש מאד קליל בקיץ הישראלי. הצלקות בניתוח פנים נסתרות ברובן. מנתח פלסטי מיומן יסתיר את מרבית הצלקת הניתוחית בתוך קווים נסתרים בקדמת האוזן, בתוך השיער ומאחורי האוזן.

 

מדוע אם כן מוכרת כל כך ההמלצה להימנע מניתוחי פנים בקיץ? מדובר בזיכרונות מימים קודמים שבהם הניתוח להרמת פנים היה משולב בטיפול בקילוף עמוק של עור הפנים. אגב, זו אחת הסיבות שנשים שעברו בעבר מתיחת פנים נראו לפתע אדמדמות ואחר כך לבנות בגוון בלתי טבעי. בניתוחי הרמת הפנים שאני מבצע, איני נוהג לשלב קילוף עמוק, בעיקר בגלל המראה הבלתי טבעי המתקבל.

 

בטכניקת הניתוח הטבעי המקובל היום, ניתן לבצע את הניתוח גם בקיץ (בחודשי החופשה), ללא חשש מחשיפה לשמש. המלצתי היא בכל זאת להימנע מחשיפה כזו לאחר כל ניתוח קוסמטי. אגב, חשוב לציין שבגד הים הסטנדרטי אינו מגן מפני קרינת השמש. צלקות טריות ואדמדמות (כמו אלו שמתקבלות אחרי הניתוח להגדלה או להקטנת שדיים) יש לכסות בבגד ים העשוי מבד המסנן קרינה או ביריעות אטומות לשמש. זאת כמובן מחשש לקבלת צלקת אדומה שצבעה לא ידהה עם הזמן.

 

נשים שסיימו את הלידות שלהן או שירדו במשקל ומעוניינות בניתוח להידוק הבטן ורוצות להציג לראווה "בטן חדשה" בקיץ, תצטרכנה לבצע את הניתוח כמה חודשים לפני, כדי שיוכלו לתת לעצמן מנוחה מספקת, לתת לשרירי הבטן להתאושש ולאפשר לצלקות להיסגר היטב ולצבען לדהות.

 

ניתן אם כן לסכם ולומר שהניתוחים הקוסמטיים השונים צריכים להתחשב בהרבה דברים – בתוכניות האישיות, באילוצי עבודה, בלוח האירועים החשובים וכו' – ופחות בעונות השנה ובמזג האוויר.

 

פרופ' איל וינקלר, מנהל מערך הכירוגיה הפלסטית בבי"ח מעייני הישועה; לשעבר יו"ר איגוד הפלסטיקאים בישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הזרקות. בכל עונה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים