שתף קטע נבחר

זינוק חריג: 64 חולי קורונה אובחנו ביממה, דיון מיוחד יכונס הבוקר

דאגה במשרד הבריאות לנוכח "עלייה חריגה יחסית במקרי ההדבקה". הבוקר תתכנס צמרת משרד הבריאות לדיון הערכת מצב: "לא מקפידים על הכללים, בפרט בבתי הספר". התפרצות בתיכון הגימנסיה העברית בירושלים. תלמידות חולות אובחנו בבת ים

מספר הנדבקים בקורונה מטפס באופן מדאיג: מנתוני משרד הבריאות שהתפרסמו אמש (יום ה') עולה כי 64 חולים אובחנו אתמול. במשרד ליוו את פרסום הנתונים בהודעה חריגה: "יש עלייה חריגה יחסית במקרי ההדבקה ב-48 השעות האחרונות. המשרד שב וקורא לציבור לא להיכנס לשאננות ולהקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות. הלך הרוח שהקורונה מאחורינו - אינו נכון".

 

לנוכח הנתונים החריגים תתכנס הבוקר צמרת משרד הבריאות לדיון הערכת מצב. בכיר במשרד הבריאות אמר ל-ynet לקראת הדיון: "ברור לנו שלא מקפידים על הכללים בכלל ובבתי הספר בפרט". בין הצעדים שנשקלים: בדיקות נרחבות בקרב הזרים בתל אביב כפי שנעשה בירושלים. בחלק מקופות החולים דיווחו בימים האחרונים על מספר אבחונים חריג בקרב אוכלוסיית הזרים בדרום תל אביב. לכך יש להוסיף התפרצויות בתיכון בירושלים ותלמידות חולות שאובחנו בבת ים.

בדיקת קורונה בדיקה קופת חולים מכבי רחובות (צילום: AFP)
בדיקת קורונה במעבדת מכבי ברחובות(צילום: AFP)

בדיקת קורונה בדיקה קופת חולים מכבי רחובות (צילום: AFP)
בדיקה במעבדת מכבי ברחובות(צילום: AFP)

בדיקת קורונה בדיקה קופת חולים מכבי רחובות (צילום: AFP)
עובדי המעבדות בחזית המאבק(צילום: AFP)
 

מספר המתים עלה ל-284. בסך הכול יש 1,909 חולים פעילים. ירידה קלה נרשמה במספר המונשמים והחולים קשה. בין 15 ל-25 במאי אובחנו בכל יום פחות מ-20 חולים חדשים, אך ביום שלישי האחרון השתנתה המגמה ומספר המאובחנים החדשים החל לעלות בצורה מדאיגה. ב-4 במאי, עם ההכרזה על ההקלות הראשונות, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על המדדים שיובילו לעצירה בהמשך ההקלות. אחד מהם הוא מספר הנדבקים החדשים ביום.

 

"אנחנו אומרים שאם נגיע למאה חולים חדשים ביום שאינם מתוך מוקדי ההתפרצות - כלומר אנשים שבאו מחו"ל, או בבתי האבות, או ממה שאנחנו קוראים לו 'יישובים אדומים' - כלומר, אם בציבור הרחב מספר החולים החדשים שמתווסף כל יום עובר את המאה, אנחנו עוצרים", אמר נתניהו. מספר הנדבקים היומי ביממה האחרונה הוא הגבוה ביותר מאז אותה הצהרה.

  

 

אתמול, כך לפי נתוני משרד הבריאות, נערכו 4,182 בדיקות ו-1.5% מהן נמצאו חיוביות - זאת לעומת 0.4%-0.7% מיום שישי שעבר ועד יום רביעי. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 6.6% מהחולים הם בני פחות מ-9, 15.2% הם בני 19-10, 23% בני 29-20, 13.2% בני 39-30, 12% בני 49-40, 11.7% בני 59-50, 9% בני 69-60, 5.2% בני 79-70, 2.6% בני 89-80 ו-1.4% בני 90 ומעלה.

 

מאז יום רביעי ועד חמישי בבוקר אובחנו בישראל 75 חולי קורונה חדשים. ברביעי, לראשונה זה יותר משבועיים, מספר הנדבקים היומי היה יותר מ-40 איש. מספר זה עלה אתמול כאמור באופן חריג ל-64 בפחות מיממה.

 

בהודעה החריגה בחריפותה ציינו במשרד הבריאות כי הם "עוקבים אחר המספרים ומוקדי התחלואה השונים ומקיימים הערכות מצב כדי לשקול את הצעדים הנדרשים לצורך התמודדות עם העליה בתחלואה. במשרד קוראים לציבור לשמור על שלושת הכללים: היגיינה, עטיית מסכות וריחוק חברתי - שני מטרים מאדם לאדם.

 

עוד אמרו במשרד הבריאות כי "אי שמירה על הכללים הוא אחד הגורמים העיקריים לעלייה בתחלואה". לפי המשרד, ההקלות בפעילות לא באות על חשבון כללי הריחוק החברתי ועטיית מסכות אלא להיפך.

 

המספרים העדכניים מתפרסמים בצל התפרצות בתיכון הגימנסיה העברית בירושלים. עד לאתמול בשעה 19:00 אובחנו שם 18 חולים, מהם 11 תלמידים ושבעה מורים. תורים ארוכים השתרכו ליד מתחם "היבדק וסע" שהקים מחדש מד"א ליד אצטדיון טדי לנוכח ההתפרצות. בבת ים אובחנו אתמול שלוש תלמידות חולות קורונה - שתיים מהן בתיכונים שז"ר ואורט מילטון - ואחת בגן.

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
מתחם "היבדק וסע" הוקם מחדש בירושלים (צילום: שלו שלום)

תורי ענק של תלמידים מחוץ לדרייב אין בדיקות הקורונה בירושלים בעקבות התפרצות הנגיף בגימנסיה (צילום: שלו שלום)
תורי ענק השתרכו במתחם ליד אצטדיון טדי (צילום: שלו שלום)
 

עד לשעות אחר הצהריים אתמול נבדקו 675 בני אדם במתחם "היבדק וסע" שנפתח מחדש ליד אצטדיון טדי בבירה לבקשת קופות החולים כללית, מאוחדת ובשיתוף עיריית ירושלים. נבדקו שם תלמידי הגימנסיה שהם חברי קופות החולים כללית ומאוחדת. התלמידים התבקשו להגיע לבדיקה עם תעודת זהות שלהם או של הוריהם. תלמידים משאר קופות החולים התבקשו לפנות למוקד הטלפוני של קופות החולים לתיאום בדיקת קורונה.

 

בהודעה ששלח להורי התלמידים לפני כניסת החג, כתב מנהל הגימנסיה העברית דני ליבוביץ' כי "אנו מתמודדים עם אירוע נרחב ומורכב של התפרצות הנגיף בבית הספר. הדאגה העיקרית שלנו היא לבריאותם של התלמידים ואנשי הצוות. המשימה הראשונה שניצבת בפנינו היא לבצע מיפוי מלא של כל תלמידי הגימנסיה וצוותה. קופות החולים ובית חולים הדסה נרתמו למשימה ובהתראה קצרה העמידו לרשותנו מערך בדיקות. עד יום ראשון אנו צפויים לבדוק את כל 1,400 התלמידים ואנשי הצוות של הגימנסיה. באמצע השבוע הבא תהיה לנו תמונה מלאה של המצב ונוכל להתחיל לחשוב על אסטרטגיית היציאה מהמשבר. בית הספר יהיה סגור במהלך השבוע הקרוב לפחות. החל מיום שני נחזור בהדרגה ללמידה מקוונת מרחוק.

 

בבת ים, כאמור, דווח על שלוש תלמידות חולות קורונה, בהן שתי אחיות - האחת לומדת בגן (35 ילדים וארבעה אנשי צוות נכנסו לבידוד). האחרת לומדת בתיכון שז"ר (28 תלמידים ועשרה מורים נכנסו לבידוד). תלמידה נוספת לומדת באורט מילטון בעיר. 13 מורים בתיכון נכנסו לבידוד וכן כיתה וחצי (הכיתה של התלמידה ועוד חצי כיתה שהייתה איתה בשיעור ספורט).


פורסם לראשונה 28/05/2020 21:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
בדיקת קורונה במעבדת מכבי ברחובות
צילום: AFP
מומלצים