שתף קטע נבחר

האיש השנוא באמריקה: אשת השוטר הדורך מתגרשת ממנו

ממש ביום שבו דרק שובין נעצר והואשם ברצח העצור השחור ג'ורג' פלויד, הגישה אשתו קלי בקשה לגירושים. עורך דינה של קלי, מלכת יופי לשעבר: "היא שבורה ממות פלויד, כל מחשבותיה נתונות למשפחתו". נתיחה ראשונית: "פלויד לא מת מחניקה", המשפחה מתכוונת לערוך נתיחה משלה

דרק שובין הוא כנראה האדם השנוא ביותר בימים אלה בארצות הברית. מי שכבר זכה לכינוי "השוטר הדורך", אחרי שתועד כורע ברך במשך דקות ארוכות על צווארו של העצור השחור ג'ורג' פלויד, אירוע שבסופו מת פלויד, הוא עכשיו סמל לכל מה שהאפרו-האמריקנים בארה"ב כועסים בגללו על אמריקה הלבנה: היהירות, תחושת העליונות והאמונה שיש שווים ויש שווים פחות.

 

המהומות בארה"ב – עדכונים אחרונים:

 

רה
דרק שובין אחרי מעצרו ורעייתו קלי. 10 שנות נישואים

בסוף השבוע גילה שובין בן ה-44 שמעט אהבה להתנחם בה לא תהיה לו גם מבית: רעייתו קלי שובין, שהוכתרה לפני שנתיים למיס מינסוטה הנשואה, הגישה בקשה להתגרש ממנו ממש אתמול, היום שבו נעצר השוטר והואשם ברצח מדרגה שלישית. עורך דינה של קלי שובין מסר: "היא שבורה ממותו של פלויד, ומחשבותיה נתונות כולן למשפחתו, ליקיריו ולכל מי שמתאבל על הטרגדיה הזו".

 

לדרק וקלי שובין אין ילדים משותפים, אך לקלי יש ילדים מנישואיה הקודמים. השניים הכירו במרכז רפואי שבו עבדה, כששובין ליווה אליו חשוד לצורך בדיקות לפני מעצרו. מדובר באותו מרכז רפואי שבו נקבע מותו של פלויד ביום שני השבוע. מעט אחרי שהשוטר ורעייתו-לעתיד נפגשו הוא חזר למרכז הרפואי ושאל אם תרצה לצאת איתו. הם נישאו ב-2010. קלי, שהגיעה לארה"ב בילדותה כפליטה אחרי שברחה עם משפחתה מלאוס, תיארה את דרק בריאיון בשנת 2018 כג'נטלמן וכמי שמתחת לחזותו הקשוחה הוא בעצם אדם רך.

 

עבדו יחד במועדון: "היה לו פיוז קצר"

יצוין כי לפי התלונה הרשמית שהוגשה נגד השוטר שובין, נתיחה ראשונית שלאחר המוות לא מצאה ראיה התומכת באבחנה שפלויד מת מחניקה או מתשניק, המצב שבו חמצן אינו מגיע בכמות מספקת לרקמות הגוף. שובין, נזכיר, הותיר את ברכו על צווארו של פלויד 8 דקות ו-46 שניות, מתוכן 2 דקות ו-53 שניות אחרי שפלויד חדל להגיב.

 

על סמך נתיחה ראשונית זו קבעו מנסחי הדו"ח כי סביר להניח שסיבת מותו היא שילוב של ריתוקו על-ידי השוטרים, של מחלות רקע שמהן סבל ואולי גם של אלכוהול שצרך. פלויד סבל עוד לפני האירוע ממחלת לב איסכמית ומפגיעה בלב בגלל לחץ דם לא מאוזן. משפחתו של פלויד אינה מסתפקת בתוצאות הראשוניות הללו, ומתכוונת כעת לערוך בדיקה עצמאית לגופתו.

 

בימים האחרונים התבררו פרטים נוספים על עברו של השוטר שובין שעשוי להיות להם ערך בחקירה. שלשום דווח כי שובין ופלויד עבדו כמאבטחים באותו המועדון במשך אותה תקופה. הבעלים של המועדון, מאיה סמנטריה, הדגישה כי היא אינה יודעת אם השניים הכירו זה את זה, משום שבמקום הועסקו עשרות מאבטחים בכל לילה, אך ציינה כי היו מקרים שבהם הם עבדו במקום באותו הזמן – שובין מחוץ למועדון ומאבטחים כמו פלויד בתוכו. היא העידה כי לשובין הייתה נטייה להגזים בתגובותיו: "לפעמים היה לו פיוז ממש קצר".
ארה
ג'ורג' פלויד. לא ברור אם הכיר את השוטר

המהומות בארה
המהומות במחאה במינסוטה, הלילה(צילום: EPA)

כלי תקשורת בארה"ב מדווחים כי ב-19 שנותיו במשטרה הוגשו נגד שובין לפחות 13 תלונות בגין התנהלותו. בעקבות אחת התלונות ננזף, אך בעקבות כל שאר התלונות לא ננקט נגדו שום צעד משמעתי. אחרי מותו של פלויד השבוע, נזכיר, פוטרו שובין וכל שלושת השוטרים האחרים שהיו מעורבים בתקרית, ואתמול שובין נעצר.

 

לפי קצינה לשעבר במשטרת מיניאפוליס ששוחחה עם רשת NBC, מספר התלונות שהוגשו נגד שובין מעט גבוה יותר מהרגיל. עם זאת, היא הדגישה כי כל אדם יכול להגיש תלונה נגד שוטר, בין שיש לה בסיס ובין שלאו, וכי שוטרים שבאים במגע לעתים קרובות יותר עם הציבור עשויים לספוג תלונות רבות יותר.

המהומות בארה
מפגינים תחת הסיסמה "לחיי שחורים יש ערך", בלילה האחרון(צילום: AFP)

מפגינים הפגנה מחאה הבית הלבן וושינגטון ג'ורג' פלויד (צילום: EPA)
מחאה מול הבית הלבן בוושינגטון(צילום: EPA)

במהלך הקריירה המשטרתית שלו הוצא שובין כמה פעמים לחופשה בתשלום בעקבות אירועי ירי ומעצרים שבהם היה מעורב, אך יצוין כי זו הנוהל המקובל במקרים שבהם אירוע משטרתי כלשהו נמצא בבדיקה, ואין פירוש הדבר ששובין נהג שלא כשורה.

 

אובמה: זה לא יכול להיות נורמלי

במהלך החג התערב גם נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה בפרשת מותו של פלויד. אובמה, הנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב, מגביר בשבועות האחרונים את מעורבותו בשיח הציבורי, עם התקרבות הבחירות לנשיאות שבהן הוא תומך במועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן, סגנו לשעבר, שיתמודד מול דונלד טראמפ.

 

בהודעה שפרסם הביע אובמה השתתפות בכאבם של מיליוני אמריקנים ואמר שגזענות אינה יכולה להיות דבר נורמלי בארה"ב. "זה לא צריך להיות 'נורמלי' באמריקה של 2020", אמר אובמה. "זה לא יכול להיות 'נורמלי'. אם אנחנו רוצים שילדינו יגדלו במדינה העומדת באידיאלים הגבוהים ביותר שלה – אנחנו יכולים וחייבים לפעול טוב יותר".

 

בהצהרתו התייחס אובמה לא רק למותו של פלויד, אלא גם לשני אירועים גזעניים אחרים שהסעירו לאחרונה את ארה"ב – הירי למוות בצעיר השחור אמאד ארברי בג'ורג'יה ותלונת השווא שהגישה למשטרה צעירה בסנטרל פארק בניו יורק נגד בחור אפרו-אמריקני שביקש ממנה לקשור את כלבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני הזוג שובין. בקשת גירושים ביום המעצר
מומלצים