שתף קטע נבחר

רוטשטיין: במשרד הבריאות מלבים היסטריה. מי שלא מבצע בדיקות - פושע

מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה טען כי "אנו זקוקים למבוגר חכם שיסביר, כדי שלא נחזור לסגר". בריאיון לאולפן ynet טען כי "הבדיקות מדויקות ונותנות תשובה ברורה". לדבריו, "הדרך היחידה להתמודד היא "בדיקה, זיהוי, בידוד". הוא תקף את משרד הבריאות: "ההוראות לא ניתנות בצורה מאורגנת"

 

 

 

 

על רקע העלייה בתחלואה בקורונה, כאשר לפי הנתונים המעודכנים נדבקו אתמול בנגיף 118 איש, תקף היום (רביעי) פרופסור זאב רוטשטיין, מנכ"ל המרכז הרפואי הדסה, את משרד הבריאות על כך שהם "מלבים היסטריה".

 

רוטשטיין קרא לבצע יותר בדיקות וטען כי זו הדרך היחידה להתמודד עם התפשטות המגפה. "מי שמעז להגיד שהבדיקות לא מדויקות ובגלל זה הוא לא עושה בדיקות, בעיניי הוא פושע. הבדיקות מספיק מדויקות", אמר. יש לציין כי מספר הבדיקות גדל ועמד אתמול על 10,574, הכי הרבה בתקופה האחרונה.

זאב רוטשטיין משה בר סימן טוב (צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)
"זקוקים למבוגר אחראי". זאב רוטשטיין ומשה בר סימן טוב(צילום: אוהד צויגנברג, אוראל כהן)

 

 

רוטשטיין טען כי "אנחנו בהיסטריה די גדולה וזקוקים למישהו מהמבוגרים החכמים שיידעו לדבר ולהסביר, כדי שלא נחזור לתקופת ימי הסגר". מנכ"ל הדסה הסביר כי אחד הגורמים שמלבים את ההיסטריה זה חוסר החופשיות בביצוע הבדיקות. "כולם היו נרגעים אם כל אחד היה יכול לגשת, לבצע בדיקה, ולראות אם הוא מדבק או לא. כך נוכל להירגע, להמשיך להפעיל את המשק, להקטין את כמות המובטלים, ללמד וללמוד וגם לעבוד ולפתח את המדינה, תוך כדי שנזהרים מפני הקורונה".

 

-כשאתה שומע את מנכ"ל משרד הבריאות קורא לסגור את כל בתי הספר, זה לא מלבה היסטריה?

"זה מאוד מלבה היסטריה. גם באמצע החג כשקמה צמרת משרד הבריאות ובאה עם הודעות כאלה ואחרות זה יצר הרבה היסטריה, ואנחנו צריכים לשמור על קור רוח ולקדם את פתיחת המשק. לקדם חיים רגילים ולהיזהר - זה הדבר היחידי. זה לא כל כך מסובך, אנחנו צריכים לנטר את המחלה על ידי בדיקות חוזרות ונשנות".

 

בית ספר מקיף ג' בבאר שבע (צילום: בראל אפרים)
בית ספר מקיף ג' בבאר שבע, שנסגר בגלל הקורונה (צילום: בראל אפרים)

 

 

 

מנכ"ל הדסה טען, עם זאת, כי יש שיפור בכמות הבדיקות מאז נכנס שר הבריאות החדש יולי אדלשטיין לתפקיד. "מספר הבדיקות קפץ פי שניים ממה שהיו קודם. יש ללא ספק את התחושה והביטחון שכל מי שרוצה לעשות בדיקה אכן מבצע אותה, וזה ללא ספק גם מרגיע וגם נותן תמונה על איפה המחלה נמצאת".

 

 

 

- הקונספציה שייצגו אותה גם סיגל סדצקי ומשה בר סימן טוב, לפיה הבדיקות לא קריטיות ולא מדויקות, קרסה לגמרי?

"מי שמעז להגיד שהבדיקות לא מדויקות ובגלל זה הוא לא עושה אותן, בעיניי הוא פושע. הבדיקות נעשות בכל העולם. בדיקת ה-PCR היא בדיקה ידועה. שמעתי כבר כתבים מצטטים את אנשי משרד הבריאות על 30% טעות בבדיקה, זה לא נכון. הבדיקות מספיק מדויקות. אנחנו מדברים על כך שבמעבדות שקיבלו הסמכה אחוז הטעות הוא פחות מרבע אחוז. אלו בדיקות מאוד מדויקות, מאוד טובות ונותנות תשובה ברורה, ואם אנחנו מוסיפים לזה גם את הבדיקות הסרולוגיות המעבדתיות המדויקות - התמונה בעינינו היא מאוד ברורה ונכונה, וקל על פי המידע הזה לשפוט ולהתקדם קדימה.

 

 

 

"קודם, כשעמדנו עם עיניים קשורות ולא ראינו קדימה ולא ידענו איפה האזורים הירוקים, איפה יש הדבקות, פעלנו בחשיכה והדרך היחידה שהייתה לפנינו הייתה סגר כללי שפגע מאוד בכלכלה. היום אנחנו יכולים ליהנות מהלוקסוס של לבדוק ולהתקדם קדימה בצורה נבונה ונכונה, ולכן תחושתי היום טובה יותר מזו שהייתה בגל הראשון".

 

 

מנכ"ל הדסה הדגיש כי הדרך היחידה בה ניתן לעצור את התפשטות הקורונה באוכלוסייה היא "בדיקה, זיהוי, בידוד. לבודד בלי לבדוק - זה אסון. להוציא מתוך התיכון את אלו שמראים סימנים ויש להם קורונה ולא לסגור את כלל בתי הספר בצורה עיוורת".

 

-דיברת מקודם על המבוגר האחראי, ויש הרגשה שבמשרד הבריאות קצת נעלמו ושאין מבוגר אחראי

"אני מרגיש שההוראות, חוץ מההוראות האישיות, אינן ניתנות בצורה מסודרת ומאורגנת ולא פלא ששר הבריאות החדש החליט כרגע שאף אחד במשרד הבריאות לא יתראיין. אנחנו מרגישים את זה, ואנחנו כן צריכים שאנשים יתראיינו אבל בשכל, בהיגיון, בצורה שמעוררת אמינות. אחד הדברים החשובים זה ליצור אמון בציבור. אם הציבור יאמין במנהיגים הרפואיים אנחנו נצא מהסאגה ונחזור לחיים נורמליים. שימרו על הכללים, היזהרו, לא להתפרע".

 

בשיחות עם גורמים במשרד הבריאות הם טענו כי לא נקבע "קו אדום" מבחינת מספר בתי הספר עם מקרי תחלואה, שאחריו תהיה סגירה כללית של מערכת החינוך. בנוסף, החלטת השר להמליץ על סגירת מערכת החינוך בירושלים בלבד התקבלה בניגוד לעמדת הדרג המקצועי ובהם המנכ"ל משה בר סימן טוב ופרופ' סיכל סדצקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מנכ"ל הדסה פרופ' רוטשטיין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים