שתף קטע נבחר
צילום: AP

היטלר: "אהדוף את כוחות הברית בעצמי"

מנהיג גרמניה הנאצית נטל על הפיקוד על הכוחות שנלחמים בפלישת בעלות הברית. לפי דיווחי המחתרת, הוא העביר את מפקדתו לצפון צרפת. פרשנים בברלין מעריכים: "זו לא פלישה, אלא תמרון להסטת כוחות צבא גרמניה"

 

היטלר משוחח עם חיילים בגרמניה (צילום: AP)
היטלר משוחח עם חיילים בגרמניה(צילום: AP)

מנהיג גרמניה הנאצית אדולף היטלר נטל לידיו את הפיקוד על הכוחות הגרמניים שנלחמים בפלישת בעלות הברית לצרפת הבוקר (ג'). כך נודע לבריטניה ממקורות המחתרת. בברלין עולות השערות שאין מדובר בפלישה, אלא בתמרון צבאי בלבד.

 

לפי הדיווח מהמחתרת, היטלר מוקף מטה גדול של מצביאים מעולים וקצינים חשובים, והוא העביר את מפקדתו לצפון צרפת כדי להיות קרוב לזירה המרכזית.

 

הפלישה לחופי צרפת - הידיעות האחרונות:

בעלות הברית נחתו בחופי צרפת

ההודעה למדינות הכבושות: "שעת שחרורכם מתקרבת"  

 

כל העדכונים על הפלישה במקום אחד - לחצו כאן

 

בתוך כך, על פי דיווחים באירופה, שונה יעדם של אלפי חיילים גרמנים שהיו אמורים להישלח לחזית המזרחית. גורמים נייטרליים טענו כי הידיעות על הפלישה התקבלו בעצבנות בברלין, ובמחנות רבים של הצבא הגרמני החיילים התבקשו להיות מוכנים לתזוזה ובתוך כמה שעות נשלחו לעבר החזית בצרפת.

 

עוד דווח כי רכבות, שנשאו חיילים ותחמושת לעבר החזית הרוסית, נעצרו במינכן, וינה ודרזדן - והפכו את כיוון נסיעתן, דרומה לצרפת.

 

גרמניה: "ייתכן שזה ניסיון לבלבל את הצבא"

בברלין הועלו השערות שכוחות הברית ביצעו תמרון צבאי כדי לבלבל את הצבא הגרמני. "עם עליית האויב לחוף בצפון צרפת נפתחה חזית שנייה, בעצם שלישית. אבל ייתכן שאין זה אלא תמרון מצד האויב כדי לגרום למפקדה הגרמנית להעביר את הכוחות ממקום למקום", אמר הפרשן הצבאי של סוכנות הידיעות הגרמנית "טרנס-אושן".

 

הוא הוסיף: "ייתכן שתיפתח גם חזית רביעית או חמישית באמצעים דומים על חופיה הארוכים של אירופה והמערכה העצומה העיקרית של הקיץ תיפתח ממקום אחר לגמרי – על החוף האטלנטי, משם יוכלו צבאות בעלות הברית להתחבר עם המחנות שבאיטליה".

 

"בריטניה היא ראש אחד של גשר לאירופה וייתכן כי פעולות בעלות הברית נועדו לכונן את ראש הגשר השני", אמר הפרשן. "אבל המפקדה הגרמנית הכינה את הכול ולפולשים צפויה תופת שהתופת של דנטה תהיה כאין וכאפס לעומתה".

 

הפרשן הצבאי של סוכנות הידיעות הגרמנית "סארטוריוס" כתב: "מערכת ההכרעה הגדולה בין הרייך לבין האנגלים והאמריקנים החלה ובשעה זו יש להטעים את אחדותם של כל חיילי גרמניה במערכה זו".

 

הוא הוסיף: "החיילים הגרמנים התכוננו זה מכבר לפלישה כדי שיוכלו להוכיח את עליונות אומץ רוחם בקרב, בשעה שאינם נופלים מבחינת הציוד, כמו שקרה בצפון אפריקה ובאיטליה. כל תקוותינו וציפיותינו מתבטאים במילים 'הם באים', וטוב הדבר שיבואו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים