שתף קטע נבחר
צילום: AP

בעלות הברית נחתו בחופי צרפת הכבושה

רבבות לוחמי בעלות הברית חצו את התעלה ונחתו בחופי נורמנדי. משעות הבוקר המוקדמות הופגזו יעדים על החוף, ובמהלך הלילה צנחו לוחמים ופגעו ביכולות האספקה הגרמניות. קרבות קשים ניטשו בחוף אומהה. צ'רצ'יל: "המבצע המסובך והקשה ביותר שהתנהל אי פעם". עדכונים שוטפים

 

 

זמן קצר לאחר עלות השמש הבוקר (ג') החל צי הספינות של בעלות הברית בהפגזה נרחבת על חופי צרפת. ב-07:30 (שעון ארץ ישראל) פלשו הכוחות הראשונים לחופי נורמנדי שבצפון צרפת, הפלישה הימית לאירופה הכבושה החלה. כבר בשעות הלילה הפציצו כוחות הברית ופגעו בנתיבי האספקה של הנאצים. קרבות קשים ניטשים בחלק ממוקדי הפלישה. עדכונים שוטפים.

 

הפלישה לחופי צרפת - הכותרות האחרונות:

ההודעה למדינות הכבושות: "שעת שחרורכם מתקרבת"

 

כל העדכונים על הפלישה במקום אחד - לחצו כאן


חיילים אמריקנים מגיעים לחוף במסגרת הפלישה לנורמנדי (צילום: AP)
חיילים אמריקנים צועדים לחופי צרפת(צילום: AP)

צי בעלות הברית מתקדם מבריטניה לעבר חופי צרפת (צילום: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
צי בעלות הברית מתקדם לעבר החופים(צילום: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
כבר זמן מה שצבאות בעלות הברית מתכוננות לקראת הפלישה לחופי צרפת הכבושה. במהלך הלילה הפילו מטוסי חיל התעופה המלכותי הבריטי בובות דמויות צנחנים באזורים שונים בצרפת, כדי לתעתע בצבא הגרמני. מאוחר יותר, הופצצו גשרים וכבישים באזור נורמנדי, במטרה למנוע תגבור כוחות של הצבא הנאצי. כוחות מוטסים צנחו בשטח אירופה הכבושה ניתקו את קווי התקשורת של הנאצים והחלו בקרב על מוצבים וגשרים שקרובים לאזורי הפלישה.

 

בסביבות השעה 03:20 ניתנו ההנחיות הראשוניות לקראת הפלישה לחילות הים, והם החלו בהורדת הכלים הכבדים אל המים. ב-05:30 ניתנה הפקודה וכוחות התקיפה שמשתתפים בפלישה עלו על הספינות והמשחתות.

 

בפקודת היום אל צבאותיו אמר המפקד העליון של כוחות בעלות הברית, גנרל דווייט דייוויד אייזנהאואר: "התחלנו במסע הצלב הגדול, שהוכן מזה חודשים רבים. כעת תלויות בכם עיניהם ותקוותיהם של כל שוחרי החירות, ותפילות העולם החופשי מלוות אתכם. יחד עם כל אוהדי החירות בעולם, אתם הולכים למגר סוף סוף את מנגנון המלחמה הנאצי ולשחרר עמי אירופה המשועבדים. קשה יהיה תפקידכם – אבל אנו מצוידים כהלכה. הגלגל נהפך ובני החורין צועדים יחדיו אל הניצחון".

חיילים בריטים מחכים לפקודה בחופי צרפת (צילום: AP)
חיילים בריטים מחכים לפקודה בחופי צרפת(צילום: AP)

כוחות הברית נוחתים בחופי צרפת ומתחילים להיכנס למדינה (צילום: AP)
כוחות הברית נוחתים בחופי צרפת ומתחילים להיכנס למדינה(צילום: AP)

בסביבות השעה 08:00 שודרה ברדיו BBC אזהרה לתושבי צרפת שגרים באזור החוף. ממפקדת צבאות בעלות הברית נמסר כי "על כל תושבי ארצות הכיבוש לפנות עוד היום את אזורי החופים עד 35 קילומטרים מהים, משום שהתחיל שלב חדש בפעולות מפקדת הברית, שפתחה בהפצצה אדירה ביותר".

 

לפי האזהרה, התושבים צריכים לעזוב מיד את ביתם ברגל ובקבוצות קטנות, דרך השדה, ולא בדרכים הראשיות. עליהם להתרחק מכבישים וגשרים ולקחת איתם רק את החפצים שהם עצמם יכולים לשאת.

ספינה של בעלות הברית מפציצה יעדים בחופי צרפת (צילום: AP)
ספינה של בעלות הברית מפציצה יעדים בחופי צרפת(צילום: AP)

ככל שמתקרבת שעת ה-ש', כלי השיט מתקרבים אל החופים, ואילו המפצצים של בנות הברית ממשיכים במלוא הכוח. "כשהגענו לחוף אומהה כל 40 המטוסים הטילו את הפצצות שלהם, יותר ממאה טונות של פצצות התפוצצו בתוך כמה שניות. זו המשימה היחידה באירופה שממש הרגשתי את ההדף של הפצצות שלנו", סיפר אחד הטייסים.

 

ב-09:30 הגיעו הכוחות הראשונים לחוף אומהה בנורמנדי. כלי השיט הורידו את הלוחמים במרחק של כמה מיילים מהחוף. הבעיות בחוף ניכרות מיד עם הפלישה. נחתות רבות פספסו את יעדיהן, עשר מהן הוצפו במי ים, 27 טנקים כבדים שקעו, וההתנגדות הגרמנים חזקה מהצפוי. הדיווחים הראשוניים מחוף יוטה מוסרים על מצב טוב יותר.

  ()

לוחמים בריטים בפלישה לחופי צרפת (צילום: AP)
לוחמים בריטים נוחתים בחופי צרפת(צילום: AP)

שעה מאוחר יותר נחתו דיוויזיות בריטיות בחופי סורד וגולד. בתוך 45 דקות הכניעו הבריטים את ההתנגדות בחוף סורד והחלו להיכנס אל פנים היבשה. נחיתת הכוחות הקנדיים נדחתה בכ-10 דקות בשל מזג האוויר הסוער, שהפריע לספינות להתקרב לחוף ג'ונו.

 

צ'רצ'יל: "פחות אבדות משציפינו"

ראש ממשלת בריטניה, ווינסטון צ'רצ'יל, עדכן בצהרי היום את חברי בית הנבחרים בהתקדמות הכוחות בפלישה לחופי צרפת הכבושה. "צי מלחמה אדיר של יותר מ-4,000 אוניות, עם כמה אלפי כלי שיט קטנים יותר, חצו את התעלה. נחיתות מוטסות בוצעו בהצלחה מעבר לקווי האויב, והנחיתות בחופים מתמקדות בנקודות שונות".

 

"האש מסוללות החוף שככה ברובה והמכשולים שנבנו בים לא היו קשים כפי שחשבנו. הדיווחים מגיעים בקצב מהיר", הוסיף. "עד כה המפקדים מדווחים כי הכל מתנהל לפי התוכנית. ועוד איזו תוכנית! המבצע העצום הזה הוא ללא ספק המסובך והקשה ביותר שהתנהל אי פעם".

צ'רצ'יל סוקר לוחמים אמריקנים לפני הפלישה לנורמנדי (צילום: AP)
צ'רצ'יל עם לוחמים לפני הפלישה. "המבצע המסובך והקשה ביותר שהתנהל אי פעם"(צילום: AP)

בנוגע לאבדות סיפר צ'רצ'יל: "הכוחות המוטסים מבוססים היטב, והנחיתות והפעולות העוקבות מתקדמות עם פחות נזק ממה שציפינו. תפסנו גשרים שונים בעלי חשיבות, שלא פוצצו, ובעיירה קאין שבפנים הארץ מתנהלת לחימה יבשתית".

 

שעות ללא תגבורת גרמנית

כבר במהלך הלילה התקבלו הידיעות אצל הגרמנים על הפצצה מסיבית באזור נורמנדי. פידלמרשל פון רודנשטט קיבל את הדיווחים כבר באזור השעה 04:40, אך הוא האמין שהפלישה מכוונת לאזור פס דה-קלה. באותו הזמן ניתן היה להעביר אוגדת טנקים לטובת הכוחות בנורמנדי, אך היטלר ישן ולא רצו להעיר אותו.

 

ההיתקלות הראשונה בין בעלות הברית לצבא הגרמני הייתה עוד לפני הגעת הכוחות לחופים. בסביבות השעה 07:30 נתקל משט של סירות דואר גרמניות בצי הפלישה ויורה טורפדו, הוא פוגע במשחתת נורבגית.

שבויים גרמנים שנלכדו בידי כוחות בעלות הברית (צילום: AP)
שבויים גרמנים שנלכדו על ידי כוחות הברית בחופי צרפת(צילום: AP)

לוחמים קנדים לצד שבויים גרמנים במהלך הפלישה לנורמנדי (צילום: AP)
(צילום: AP)

עוד קודם לכן מחליט פון רדונשטט להעביר יחידות טנקים גרמניות לעבר קלבדוס, בעקבות הדיווחים על לחימה מול הכוחות המוצנחים. אבל קצין בכיר ממנו מבטל את הפקודה בטענה שצריך לחכות שהיטלר יתעורר ויחליט.

 

בסביבות השעה 09:05 התעורר היטלר משנתו, אך הוא בטוח שהפלישה בנורמנדי היא תרגיל הסחה לקראת פלישה עתידית בפס דה-קלה. בינתיים, הידיעות על לחימה בנורמנדי מגיעות גם אל רומל, שנמצא באותו הזמן בגרמניה. הוא חזר לביתו לכבוד חגיגות יום ההולדת ה-50 של רעייתו לוסי, מהר מאוד הוא מבין שזו הייתה טעות והוא מתחיל בנסיעה מהירה לכיוון מפקדתו בלה-רוש שבצרפת.

רומל לומד את ההגנות הגרמניות באזור צפון צרפת (צילום: Keystone/Getty Images)
רומל, ארכיון. היה ביום הולדת של אשתו ואיחר לפלישה(צילום: Keystone/Getty Images)

רק ב-17:40 מודיע ראש המטה במפקדתו של פון רדונשטט לאחד הקצינים במפקדתו של רומל כי היטלר הסכים סוף סוף להעביר את דיוויזיית הפאנצר ה-12 לנקודה דרומית לרואן.

 

הקרב הקשה באומהה

הכוחות האמריקנים שנחתו בחוף אומהה שבנורמנדי נתקלו בהתנגדות גרמנית קשה, יחד עם הקשיים שנגרמו בשל מזג האוויר, ספגו הלוחמים אבדות רבות. מסילות חצייה, ג'יפים ומשאיות נתקעו במים העמוקים בחוף, לוחמים פצועים שנשכבו על החולות טבעו עם תחילת הגאות.

 

"הייתי הראשון שהיה בחוף, האיש השביעי אחריי היה הבא שצלח את הנחיתה ללא פגע. כל אלה שהיו בינינו נפגעו – שניים נהרגו ושלושה נפצעו. צריך להיות לך מזל כדי לשרוד שם", סיפר אחד הלוחמים. קולונל ג'ורג' טיילור, ממפקדי הכוחות בשטח, צעק ללוחמיו: "שני סוגים של אנשים הולכים להישאר בחוף הזה, אלה שמתו ואלה שהולכים למות, אז בואו נצא מפה לעזאזל!".

סירת משמר החופים האמריקני מורידה לוחמים בחוף אומהה בנורמנדי (צילום: EPA)
הלוחמים יורדים מהסירות לחוף אומהה(צילום: EPA)

לוחמים אמריקנים פולשים לחוף אומהה בצרפת (צילום: Keystone/Getty Images)
(צילום: Keystone/Getty Images)

לוחם אמריקני במהלך הפלישה לחוף אומהה בנורמנדי (צילום: gettyimages)
לוחם אמריקני בחוף אומהה(צילום: gettyimages)

הדיווחים שמגיעים מהחוף מתארים מאות גופות שמוטלות על החול או צפות על פני המים. מכונות הירי של הגרמנים פוגעות בקלות יחסית בחיילים האמריקנים, שמתרוצצים על החול ומנסים לתפוס מחסה מאחורי שובר הגלים.

 

משחתות וכלי שיט קטנים מנסים להתקרב אל החוף כדי לסייע ללוחמים בחוף אומהה. בסביבות השעה 13:22 נספרים כאלפיים לוחמים אמריקנים הרוגים בקרבות בחוף, אך כוחות הריינג'ר הצליחו להשתלט על החופים. גנרל ברדלי מציין בדיווחו למפקדה כי "הדברים נראים טובים יותר".

 

לקראת השעה 15:18 מתקבל עדכון מהחוף שלפיו נתפסו עמדות גרמניות, כולל ביצור אסטרטגי, וכי הדבר אמור לפתוח את הדרך אל הכפרים הקרובים. ההתקדמות בחוף היא לא מעט בזכות רוח הלחימה של הדיוויזיה הרגלית ה-29, בהובלתו של מייג'ור-גנרל נורמן קוטה, "ההולנדי".

 

לוחמים אמריקנים שנפצעו בפלישה לחוף אומהה (צילום: AP)
לוחמים שנפצעו בפלישה לחוף אומהה(צילום: AP)
 

איש רפואה אמריקני מדבר עם המפקדה ומבקש אספקה, בחופי נורמנדי (צילום: AP)
איש רפואה אמריקני מבקש אספקה מהמפקדה(צילום: AP)

כמה חיילים אמריקנים שהצליחו לעבור את ההתנגדות הגרמנית בחוף אומהה מחזיקים בקולביל סור-מר, הגדוד הגרמני שהוצב שם נכנע בקלות.

 

ב-15:30 היינריך סוורלו, המגן הגרמני האחרון בחוף, נטש את עמדתו. לדבריו, הוא ירה יותר מ-12 אלף כדורים עם המקלע, ו-400 נוספים עם הרובה האישי. כך הסתיים הקרב על חוף אומהה.

 

ההתקדמות בשאר נקודות הנחיתה

בחוף סורד הכניעו הכוחות הבריטים את ההתנגדות הגרמנית בתוך 45 דקות בלבד, והם השתלטו על כמה משלטים ויעדים באזור החוף, ונכנסו אל תוך המדינה, למרות היעדר תמיכת שריון. למרות ההתקדמות המהירה, ככל שהשעות עוברות מתברר כי התוכנית שלפיה הכוחות הבריטים יכבשו את העיר קאין לא תתממש.

 

המשימה של הדיוויזה הבריטית שנחתה בחוף גולד היא להציב דריסת רגל לשם הקמת נמל ימי, ולאחר מכן לפנות את הדרך לכיבוש העיר קאין. לאחר התנגדות ראשונית הכוחות מתקדמים הלאה. סמל סטני הולס, השתלט על שתי עמדות פילבוקס גרמניות, ולאחר מכן טיהר את התעלה הסמוכה. בהמשך הוביל התקפה על עמדת אויב ולאחר שהכוחות של בעלות הברית נסוגו, הוא שב לאחור כדי להביא שני לוחמים שנותרו מאחור. הוא היחיד שקיבל את עיטור "צלב ויקטוריה" על מעשיו ביום הפלישה.

 

קרבות ניטשים סמוך ללה-האמל, וחלק מהכוחות פונים לכיוון חוף אומהה כדי לסייע לאמריקנים בקרבות שם.

לוחמים אמריקנים מסייעים לחבריהם החלשים בחוף יוטה (צילום: AP)
לוחמים אמריקנים מסייעים לחבריהם החלשים בחוף יוטה(צילום: AP)

לוחמים אמריקנים נלחמים אחרי הפלישה לחוף יוטה בנורמנדי (צילום: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
לוחמים אמריקנים נלחמים אחרי הפלישה לחוף יוטה בנורמנדי(צילום: Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

הכוחות האמריקנים שנחתו בחוף יוטה במצב טוב יותר מחבריהם בחוף אומהה, אך גם שם ניטשים קרבות קשים. בסביבות 11:15 שוקל גנרל עומר ברדלי, שמפקד על הכוחות האמריקנים בפלישה, להסיג את הכוחות מהחוף בשל המצב המסוכן. עם זאת, ב-15:10 מתקבל דיווח שלפיו ההתקדמות מהירה יותר מכיוון שהחוף היה עם הגנות ספורות. הגרמנים סברו שהאזורים המוצפים והבוציים מאחורי החוף מספקים הגנה טבעית, אך הלוחמים מתקדמים היטב בשטח הביצות וחוברים לכוחות המוטסים שנחתו קודם לכן.

 

גל התקיפה הקנדי הראשון, שמגיע לחוף ג'ונו בסביבות 9:55 מגלה מוקשים ימיים שהמהנדסים לא הצליחו לנטרל. כמעט שליש מהכלים נהרסו או נפגעו. ב-12:33 הודיע מייגו'ר-גנרל קלר, שהוביל את הכוחות הקנדיים, על הצבת דריסת רגל בחוף וכי הכוחות ממשיכים לעבר היעדים שהוצבו להם. הכוחות נכנסו למרחק של כקילומטר אחד לפנים היבשה ונתקלו מדי פעם בכיסי התנגדות גרמניים. בסביבות 20:00 החטיבה הקנדית התשיעית מגיעה לעיירה בניאה.

חיילים קנדים יורדים עם אופניים מהספינות בחוף ג'ונו (צילום: G. Milne/Hulton Archive/Getty Images)
הלוחמים הקנדים יורדים מהספינות בחוף ג'ונו, עם אופניים(צילום: G. Milne/Hulton Archive/Getty Images)

 

אלפי אזרחים נפגעים בקאין

לפי התוכנית המקורית, הכוחות שנחתו בחופי צרפת אמורים היו לכבוש את העיר קאין במהלך היום הראשון של הפלישה. עם זאת, במהלך הלחימה התברר שהדבר לא יתאפשר וחטיבה 185 עצרה במרחק של קילומטר אחד מהעיר.

 

מהשעה 15:30 הופצצה קאין בשלושה גלים על ידי מפציצי בעלות הברית. עשרות מפציצים הפילו כ-160 טונות של פצצות מעל העיר. למרות האזהרות החוזרות והנשנות של בעלות הברית, נפגעו מאות אזרחים צרפתים.

ההפצצות מעל קאין (צילום: AP)
קאין מופצצת מהאוויר(צילום: AP)

בגל השני של ההפצצות, שנערך בסביבות 18:30, ניסו בעלות הברית להשמיד את קווי התקשורת של הגרמנים, והפציצו גשרים על נהר אורן. במשך כרבע שעה הופלו הפצצות, והשכונה הצמודה הושמדה. גל ההפצצות האחרון ליום זה היה בסביבות חצות הלילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הלוחמים נוחתים בחופי צרפת
צילום: AP
מומלצים