שתף קטע נבחר
צילום: AP

אייזנהאואר למדינות הכבושות: "שעת שחרורכם מתקרבת"

מפקד צבאות בעלות הברית קרא לתושבי המדינות הכבושות להתכונן לשחרור. ראשי ממשלות הולנד ובלגיה פנו לאזרחיהם: "מי שאינו מאורגן שיזדיין בסבלנות". שארל דה-גול: "הקרב החל וצרפת תילחם בו בזעם"

לאחר שהחלה פלישת בעלות הברית לחופי צרפת הכבושה, פנה היום (ג') המפקד העליון של הכוחות לתושבי מדינות אירופה הכבושות, וקרא להם להתכונן לקראת השחרור מציפורני הנאצים. "למרות שייתכן שהתקיפה הראשונית לא הייתה בשטחכם, שעת השחרור שלכם מתקרבת".

 

הפלישה לחופי צרפת - כל העדכונים:

בעלות הברית נחתו בחופי צרפת

 

לעמוד המיוחד עם כל העדכונים - לחצו כאן

 

אייזנהאור וצ'רצ'יל (צילום: AP)
אייזנהאואר עם צ'רצ'יל. "שעת השחרור שלכם מתקרבת"(צילום: AP)

"אזרחי מערב אירופה, חילות בעלות בריתנו נחתו הבוקר בחופי צרפת. פלישה זו היא חלק מתוכנית בעלות הברית לשחרור אירופה, שנעשתה בשיתוף עם בעלת בריתנו הרוסית הגדולה", עדכן אייזנהאואר את התושבים.

 

"לכל הפטריוטים, גברים ונשים, צעירים וזקנים, יש חלק ונחלה בהשגת הניצחון הסופי. לחברי תנועות ההתנגדות אני אומר – 'עקבו אחר ההוראות שקיבלתם'".

 

אייזנהאואר הזהיר את התושבים מפעולות התנגדות לא מתאומות: "לפטריוטים שאינם חברים בקבוצות התנגדות מאורגנות אני אומר – 'המשיכו בהתנגדות הפסיבית שלכם'. אל תסכנו את חייכם ללא צורך, עד שאתן את האות לקום ולפגוע באויב. יבוא היום שבו אצטרך את כוחכם המאוחד. עד אותו היום, אני קורא לכם למשימה הקשה של משמעת ואיפוק".

שארל דה גול (צילום: AP)
דה גול, ארכיון. "הקרב החל וצרפת תילחם בו בזעם"(צילום: AP)

לאחר דבריו של אייזנהאואר, שהושמעו ברדיו של ה-BBC, עלו לשידור ראשי הממשלות של הולנד ובלגיה, שגולים כעת מחוץ לארצם. "שעת השחרור הגיעה", אמרו לאזרחיהם. "נכונים לכם סבלות קשים, אבל הם לא יארכו. כוחות המחתרת המאורגנים נקראים להתגייס ולבצע את הפקודות שהוכנו מכבר. מי שאינו מאורגן – אל יעשה מעשים ויזדיין בסבלנות".

 

מאוחר יותר היום נשא מנהיג צרפת החופשית, שארל דה-גול, נאום מיוחד: "הקרב החל וצרפת תילחם בו בזעם. עבור בני צרפת, יהיו אשר יהיו, החובה הקדושה והפשוטה להילחם באויב בכל אמצעי שביכולתם". הוא גם הודה לבריטים על מאמצם בשחרור צרפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כוחות הברית נכנסים לכפרים בצרפת
צילום: AP
מומלצים