שתף קטע נבחר

מדיניות הבדיקות שוב משתנה, השרים נקראו להיבדק

לאחר שח"כ אבו שחאדה אובחן עם קורונה, המליץ מזכיר הממשלה לשרים: "לכו להיבדק ביום ראשון". בעקבות העומס במעבדות והלחץ שהפעילו קופות החולים, המדיניות שהציג אדלשטיין משתנה: בוטלה במקרים מסוימים חובת הבדיקה השנייה לתלמידים. בכל מקרה, הם צריכים להישאר 14 יום בבידוד

 

 

 

חמישה ימים בלבד אחרי ששר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע על שינוי מדיניות בדיקות הקורונה , המדיניות משתנה שוב: במסגרת הנוהל שהציג אדלשטיין מי שהופנה לבידוד יעבור שתי בדיקות, אך כעת - ובעקבות לחץ קופות החולים והעומס על המעבדות - הוחלט לבטל במקרים מסוימים את חובת הבדיקה השנייה לתלמידים. בתוך כך, ולאחר שח"כ סאמי אבו שחאדה מהרשימה המשותפת נדבק בנגיף הקורונה, הציע מזכיר הממשלה לשרים כי כולם יעברו בדיקות קורונה ביום ראשון.

 

"ביום ראשון הקרוב, בסיום ישיבת הממשלה, ניתן יהיה לעשות בדיקת קורונה", אמר מזכיר הממשלה צחי ברוורמן בהודעה שהעביר לחברי הממשלה. "אנו מארגנים בשיתוף אגף הביטחון במשרד ראש הממשלה בדיקות לחברי הממשלה שירצו בכך, בחדר סמוך לאולם ישיבת הממשלה". ח"כ אבו שחאדה, שנדבק בנגיף, ישב מאחורי שולחן הממשלה וכבר אתמול המליצו לשרי הליכוד ללכת להיבדק.

חיטוי בית ספר
חיטוי בגימנסיה העברית. בדיקה שנייה? לא לכולם(צילום: אלכס קולומויסקי)

בדיקות קורונה בבית ספר בפתח תקווה (צילום: דוברות קופת החולים לאומית)
עמדת בדיקות בבית ספר בפ"ת(צילום: דוברות קופת החולים לאומית)

השבעת הממשלה בשבוע שעבר  (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
השרים נקראו להיבדק(צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

אתמול נרשם שיא של יותר מחודש במספר בדיקות הקורונה, על רקע העלייה בתחלואה ושינוי המדיניות מתחילת השבוע - סגירת בתי ספר שבהם התגלה תלמיד או מורה שנדבק, וביצוע שתי בדיקות קורונה לכל התלמידים ואנשי צוות ההוראה שנשלחו לבידוד, גם אם אין להם תסמינים.

 

אבל על פי מדיניות חדשה, שאותה העביר אתמול משרד הבריאות לקופות החולים, מעתה תתבצע בדיקה אחת לכל התלמידים והמורים שבבידוד, והבדיקה השנייה תיערך רק אם מתגלים תסמינים או אם הבדיקה הראשונה בוצעה פחות מארבעה ימים לפני מועד החשיפה לחולה מאומת.

סמי אבו שחאדה חולה קורונה הקורונה ללא מסכה ()
אבו שחאדה בלי המסכה. השרים נקראים להיבדק

פרופ׳ סיגל סדצקי (צילום: יואב דודקביץ)
פרופ׳ סדצקי. "הופעל עליה לחץ, והיא נכנעה"(צילום: יואב דודקביץ)

כלומר, תלמידים ומורים שנבדקו יותר מארבעה ימים לאחר מועד החשיפה ולא גילו תסמינים - לא יחויבו בבדיקה נוספת. משרד הבריאות מבקש מקופות החולים לרווח את הבדיקות בגלל העומס, ולכן חלק מהתלמידים יעבור את הבדיקה הראשונה באיחור - וכך יימנע הצורך בבדיקה שנייה.

 

תלמידים בירושלים כבר קיבלו הודעה ברוח זו, לפיה לא יעברו בדיקה שנייה אלא רק אם יפתחו תסמינים. מנהלת אחד מבתי הספר בירושלים כתבה כך לתלמידיה: "מבקשת לעדכן הוראה של משרד הבריאות חם מהתנור - מי שעשה בדיקת קורונה לאחר 4 ימים ממועד החשיפה איננו מחויב בבדיקה שנייה. כדי להסיר ספק מי שעשה בדיקה בסמוך למועד החשיפה לחולה, כלומר עברו פחות מארבעה ימים, מחוייב בבדיקה שנייה. הנימוק - רק לאחר ארבעה ימים ומעלה, אם אכן האדם נדבק, יגלו בבדיקה".

 

בכיר באחת מקופות החולים אמר כי "פרופ' סיגל סדצקי נכנעה. הפעלנו עליה לחץ כדי שתשנה את החובה לבדיקה חוזרת". בכיר אחר באחת מקופות החולים הוסיף: "זה יצר עומס מיותר על המעבדות. רצו בדיקה שנייה אחרי חמישה ימים למי שיצא שלילי. לך תסביר לנבדק שאחרי שהוא שלילי פעמיים הוא עדיין צריך לשבת בבידוד עד להשלמת 14 יום".

 

 

בכל מקרה, מדגישים במשרד הבריאות כי כל התלמידים שבבידוד - ולמעשה כל מי שנחשף לחולה מאומת - צריך להישאר בבידוד עד שיחלפו 14 יום מהמגע האחרון עם החולה. זאת, גם אם הוא קיבל תשובה שלילית בבדיקת הקורונה - וגם אם קיבל שתי תשובות שליליות.

 

כאמור, מדיניות זו פורסמה ימים ספורים לאחר מסיבת העיתונאים של השר אדלשטיין, שבה הודיע כי "אחד החידושים המשמעותיים ביותר הוא שבני בית של חולה מאומת, גם אם אין להם תסמינים, ייבדקו ביום אימות בן הבית ובדיקה נוספת לאחר 5 ימים. אני מבקש להתעכב על החידוש הזה. עד עכשיו ביצענו בדיקות כאלו באופן נקודתי בירושלים סביב בתי הספר. מעכשיו נרחיב את הבדיקות גם ללא תסמינים לכל הארץ ולא רק לבתי ספר. זוהי בשורה חשובה". כעת, כאמור, יש שינוי מסוים בנוהל.

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים