שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

על רקע מגמה מדאיגה: דיונים מכריעים על הרכבת ועל ההקלות הנוספות

הזינוק בנתוני הקורונה עלול לבלום את חידוש תנועת הרכבות שתוכנן למחר. הקלה משמעותית נוספת שעשויה להידחות היא פתיחת אולמות האירועים שמתוכננת לעוד שבוע. משרד החינוך הגביל מסיבות סיום, אך אומר כי שיעור מוסדות החינוך הסגורים עומד על 0.42% בלבד

השבוע הקרוב יעמוד בסימן ביטולן האפשרי של הקלות בצל העלייה שנרשמה במספר חולי הקורונה בישראל. ההחלטה המכרעת אם לחדש את תנועת הרכבת מחר תתקבל היום, וגם במשרד התחבורה מודים שהזמנה מראש של כרטיסים באפליקציה תחייב דחייה של יומיים לכל הפחות. גם פתיחת אולמות האירועים שמתוכננת ליום ראשון הבא עלולה להיפגע.

 

 

לקראת הדיון בשאלת חידוש תנועת הרכבות הציע משרד התחבורה לאפשר הזמנת כרטיסים מראש באמצעות אפליקציה וכך לפקח על מספר הנוסעים. יישום פתרון זה עשוי לדחות את פתיחת הרכבת ליום רביעי לכל המוקדם. המל"ל עדיין לא אישר את הפעלת הרכבת המתוכננת למחר וגם משרד התחבורה לא פרסם לציבור את מודל ההפעלה. השרה רגב הנחתה את רכבת ישראל לאתר פתרונות, שיאפשרו פיקוח על כמות הנוסעים שיגיעו לרכבת. הפתרון המסתמן הוא כאמור הזמנת כרטיסים מראש לכל נוסע באמצעות אפליקציה.

 

על פי מתווה הפתיחה של אולמות האירועים, יימדד חום לכל הבאים והמוזמנים, האורחים יעטו מסכות למעט בזמן השתייה והאכילה ויוקם אזור נפרד לאורחים בסיכון. ואולם, עלייה משמעותית בממדי התחלואה השבוע עלולה להביא להקפאה של המהלך. במשרד צפויים להתקיים מספר דיונים השבוע בנושא כשאחת האופציות היא הקפאת ההקלה, שהיא למעשה האחרונה בסדרת ההקלות המשמעותיות למעט פתיחת נתב"ג.

תחנת רכבת נתב
עוד דחייה בחזרת הרכבת?(צילום: רויטרס)
 

 

 

ממוצאי השבת שעברה אובחנו בישראל 740 חולי קורונה חדשים, 11 מתו ו-239 החלימו. בירושלים אובחנו בשבוע האחרון 185 חולים חדשים ובתל אביב 84. מאז יום חמישי בערב אובחנו בתל אביב 39 חולים חדשים, בירושלים 42 ובבני ברק 12. במספר המונשמים שפורסם אמש נרשם שפל חדש - 21 בני אדם - המספר הנמוך ביותר מאז חודש מרץ.

 

מספר החולים המאושפזים בבתי החולים עומד על 103, מהם 29 במצב קשה ועוד 39 במצב בינוני. מנגד, מספר המחלימים מהנגיף עומד על 15,050. משרד הבריאות עדכן כי 58 חולי קורונה חדשים אובחנו בשבת. שלושה חולים נוספים נפטרו מקורונה. בסך הכול עומד מספר חולי הקורונה הפעילים בישראל על 2,407.  

 

בשבוע הראשון של חודש אפריל הגיע מספר החולים המאובחנים החדשים לשיא - עם אבחון של מאות חולים חדשים בכל יום. מאז, על רקע ההגבלות שהוטלו, ירד מספר המאובחנים בהדרגה.

 

במהלך שבועיים באמצע חודש מאי אובחנו 304 חולים חדשים, מספר נמוך ממספר המאובחנים ביום אחד בתחילת אפריל. ואולם, בשבוע שבין 24 ל-30 במאי התהפכה המגמה, שמעלה סימני דאגה - ומספר החולים החדשים התחיל לעלות. על-פי נתוני השבוע האחרון, המספרים משתווים לשבוע האחרון של חודש אפריל.

 

56% מהנדבקים במוסדות החינוך השבוע - מירושלים

משרד החינוך עדכן כי עוד 26 תלמידים ומורים חולי קורונה אובחנו מאז יום חמישי. עוד 21 מוסדות חינוך נסגרו. מנתוני משרד החינוך עולה כי 330 תלמידים ומורים חולים אובחנו עד כה לעומת 304 ביום חמישי. מניתוח הנתונים שמסכם את השבוע עולה כי רוב החולים כ-56% הם מירושלים (184 מתוך 329). מתוכם, כ-80% הם מהגימנסיה העברית (148 מתוך 184).

 

 
חיטוי בית ספר
חיטוי בגימנסיה. רוב החולים - מירושלים(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

16,327 תלמידים ומורים בבידוד לעומת 13,696 ביום חמישי. 111 בתי ספר סגורים לעומת 92 ביום חמישי. במשרד החינוך מדגישים כי רובם המכריע של מוסדות החינוך פועלים כסדרם וכי רק 0.42% ממוסדות החינוך נסגרו. "משרד החינוך ממשיך לקיים הערכות מצב שוטפות ולנטר את התחלואה במערכת החינוך באופן שיטתי וסדור. לצד זה הוא ממשיך להוביל מדיניות טיפול ברורה כדי להמשיך את שגרת הלימודים, ובתוך כך לאפשר את פעולתו התקינה של המשק הכלכלי בישראל", מסרו.

 

הלילה עדכנה המועצה האזורית שדות נגב כי בבתי הספר שבמועצה לא יתקיימו היום לימודים לאחר שתלמידה בחטיבת הביניים נדבקה בקורונה. התלמידה נסעה בהסעות של המועצה ולכן הוחלט לסגור את חמשת בתי הספר שבשטח המועצה עד לקבלת הנחיות נוספות.

 

לנוכח העלייה במספר התלמידים החולים, הפיץ משרד החינוך הנחיות שבהן אסר לקיים נשפי סיום שכבתיים בבתי הספר. לפי הנחיות משרד החינוך יתקיימו מסיבות כיתתיות ומסיבות בגני הילדים ללא הורים. ניתן לשתף את ההורים באופן מקוון בלבד. מספר התלמידים במסיבה יהיה בהתאם לכיתה ולגן האורגני.

ההנחיה: אסור לקיים נשפי סיום שכבתיים (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
ההנחיה: אסור לקיים נשפי סיום שכבתיים(צילום: ליאור פז)

המתווה קובע, כי מורה או גננת המדברים באירוע הסיום יוכלו לעמוד ולדבר ללא מסכה תוך הקפדה על מרחק של שני מטרים מהתלמידים הקדמיים. אם יש הכרח לסייע ולעבור בין התלמידים, המורה והגננת יעטו מסכה. באירוע שיתקיים בשטח פתוח מותר לנהל פעילות המוגבלת ל-50 איש לכל היותר.

 

אחרי שח"כ סאמי אבו שחאדה אובחן כחולה בנגיף הקורונה, הושלמה החקירה האפידמיולוגית שנערכה לו - וממנה עלה כי ארבעה חברי כנסת מהרשימה המשותפת נדרשים להיכנס לבידוד, בהם יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה. מלבד עודה ייכנסו לבידוד גם ח"כ היבא יזבק, ח"כ עאידה תומא-סולימאן וח"כ מטאנס שחאדה.

 

בכנסת פרסמו נהלים להפעלת המשכן, ולפיהם מליאת הכנסת תפעל במתכונת מצומצמת – וסדר היום יכלול נושאים היקף מוגבל. הוועדות יתכנסו באישור יו"ר הכנסת בלבד ולא תתאפשר כניסת מוזמנים לישיבות, אלא באישור מנכ"ל הכנסת. מסתמן שההצבעה במליאה על החוק הנורבגי תידחה לאור הנהלים החדשים. במקביל, תותר כניסת עד שני יועצים פרלמנטריים של שרים וחברי כנסת. בכנסת קראו לחברי הכנסת שלא נדרשים להגיע למשכן, להימנע מלעשות זאת.

בית אבות אחוזת אייל (צילום: נדב אבס )
בית אבות אחוזת אייל. תשעה נדבקו(צילום: נדב אבס )

אתמול בצהריים מסר משרד הבריאות כי שישה דיירים ושלושה אנשי צוות אובחנו כחולי קורונה בבית האבות "אחוזת אייל" הסמוך לאור יהודה. הם אובחנו לאחר בדיקה שנייה שנערכה להם, ימים ספורים אחרי שבדיקה אחרת הראתה כי הם לא נדבקו בנגיף. אחד הדיירים במחלקה אושפז בבית החולים שיבא בתל השומר והיתר הועברו לבידוד במוסדות גריאטריים ייעודיים. מלבד החולים, הוכנסו לבידוד 29 דיירים נוספים. נוסף להם הוכנסו לבידוד חמישה עובדים.

 

123 קשישים נפטרו בישראל מקורונה בבתי אבות ודיור מוגן, והם מהווים כ-42% מסך הנפטרים מהנגיף בישראל. המוסדות שבהם מספר הנפטרים הוא הגדול ביותר הם יוקרה ביבנאל (22 נפטרים), משען בבאר שבע (14 נפטרים), מעון הורים בירושלים (11 נפטרים), שלמה המלך בבני ברק (10 נפטרים), מגדל נופים בירושלים (6 נפטרים), בית האבות הבולגרי בראשון לציון (6 נפטרים), ויז'ניץ בבני ברק (5 נפטרים), עמל בשרון ברעננה (5 נפטרים) ועטרת אבות בבני ברק (5 נפטרים).


פורסם לראשונה 06/06/2020 23:50

 

לפנייה לכתב/ת
צילום: רכבת ישראל
חיטוי ברכבת
צילום: רכבת ישראל
מומלצים