שתף קטע נבחר

נחתם הסדר הטיעון: ציפי רפאלי תיכנס לכלא ל-16 חודשים

בר רפאלי ואמה, שהואשמו בהעלמת מס על הכנסות של 34 מיליון שקל, חתמו על הסדר טיעון שעל סיכומו פורסם לראשונה ב-ynet ו"ידיעות אחרונות". בר רפאלי תרצה תשעה חודשי עבודות שירות. במסגרת העסקה ישלמו גם קנס של חמישה מיליון שקל נוסף לשמונה מיליון שומת מס

ציפי רפאלי ובתה הדוגמנית והמגישה בר רפאלי , שהואשמו בהעלמת מס על הכנסות של 34 מיליון שקל, חתמו על הסדר טיעון שעל סיכומו פורסם לראשונה ב-ynet ו"ידיעות אחרונות". במסגרת ההסדר, שנחתם עם פרקליטות מיסוי וכלכלה, תיכנס ציפי לשנה וארבעה חודשי מאסר, ויוטל עליה אף מאסר על תנאי. בר רפאלי תרצה תשעה חודשי עבודות שירות, וגם עליה יוטל מאסר על תנאי.

 

העסקה מסיימת את ההליכים הפליליים נגדן בפרשת העלמת המסים ובמסגרתה ישלמו גם קנס של 2.5 מיליון שקלים כל אחת נוסף לשמונה מיליון שקל שומת מס.

 

כתב האישום המלא נגד ציפי ובר רפאלי

 

הסדר הטיעון שנחתם

 

האם תשב בכלא עבור הבת. ציפי ובר רפאלי (צילום: אמיר מאירי) (צילום: אמיר מאירי)
האם תשב בכלא עבור הבת. ציפי ובר רפאלי(צילום: אמיר מאירי)

עשרות עבירות מס הכנסה

המשא ומתן שהיה מוקפא לאורך כל תקופת משבר הקורונה התחדש לאחרונה. עיקר הוויכוח נגע לגובה הסכום שעל רפאלי לשלם כמס וכקנס ולא לתקופת המאסר. הפרקליטות דרשה קנס של לפחות חמישה מיליון שקלים בנוסף לשומה אזרחית שנקבע לרפאלי במסגרת פסק דין של בית המשפט המחוזי בלוד בגובה שמונה מיליון שקלים, והבקשה נענתה.

 

במסגרת ההסדר ימשכו השתיים את הערעור שהגישו על פסק הדין לבית המשפט העליון. כתב האישום הוגש לבית משפט השלום בתל אביב יחד עם ההסדר. 

 

על פי כתב האישום שבהסדר, ציפי רפאלי מואשמת בשורת עבירות בניגוד לסעיף 220 לפקודת מס הכנסה: השבת תשובה כוזבת על שאלה שנשאלה על פי הפקודה (3 עבירות), שימוש במרמה, ערמה ותחבולה (10 עבירות), השמטת הכנסה מדו"ח (6 עבירות), כל זאת במזיד ובכוונה להתחמק ממס (על הכנסותיה מעמלת סוכנות אם) או לעזור לאחר להתחמק ממס.

 

כן מואשמת ציפי בעבירות בניגוד לסעיף 217 לפקודת מס הכנסה: עריכת דוח לא נכון ומסירת ידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר (9 עבירות).

 

בר רפאלי מואשמת בעבירות לפי סעיף 217 לפקודת מס הכנסה: מסירת ידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר (12 עבירות).

  

לפני ארבעה חודשים דווח על התקדמות במו"מ להסדר שיכלול את סיום ההליכים הפליליים והאזרחיים שנפתחו נגדן ברשות המסים. בית המשפט קבע בשעתו כי מרכז חייה של רפאלי הבת בשנים 2010-2009 היה בישראל, כך שהיא תחויב במס על הכנסות בהיקף של 16 מיליון שקל שצברה מעבודתה בחו"ל באותן שנים. ביולי האחרון הגישה רפאלי ערעור לבית המשפט העליון על ההחלטה, שבמסגרתה נדרשה לשלם 8 מיליון שקלים מס. סכום זה ישולם למדינה.

 

התיק הפלילי נגד רפאלי ואמה הוא אחד מתיקי החקירה הגדולים של מס הכנסה בשנים האחרונות. הוא הבשיל לפני כשנה לטיוטת כתב אישום נגד רפאלי על התחמקות במזיד ובמרמה, בסיוע אמה ציפי ואביה רפי, מתשלום מס על הכנסות בהיקף של לפחות 32 מיליון שקל בשנים 2014-2007.

 

Ципи и Бар Рафаэли. Фото: Амир Меири ()
"אחד מתיקי החקירה הגדולים של מס הכנסה בשנים האחרונות

 

הדירות והדיווחים הכוזבים לרשויות המס

על פי האישום הראשון בכתב האישום, בשנים 2009-2012 חילקה בר רפאלי את חייה בין ישראל לארה"ב והפיקה הכנסות משמעותיות מעבודותיה בחו"ל בסך 24,964,862 שקל. לבר רפאלי הייתה טענה מול רשויות המס בישראל כי היא תושבת חוץ שמתגוררת בארה"ב, שאינה חייבת בדיווח ובתשלום מס בישראל.

 

לפי כתב האישום, ציפי רפאלי, אשר ניהלה במועדים הרלוונטים את עסקיה של בתה בר רפאלי, חששה כי זיקות שונות של בתה לישראל יהוו זיקות בהן יתחשב פקיד השומה בשוקלו אם מרכז חייה של בר רפאלי הוא בישראל לצורך חיוב במס בישראל.

 

לפיכך, ובמטרה להתחמק מתשלום מס בישראל, ציפי רפאלי פעלה כדי להסתיר את זיקותיה של בתה לישראל בדרכים שונות: ציפי רפאלי הביאה לכך שבחוזה השכירות של דירה במגדלי YOO שנשכרה על מנת שתשמש את בר רפאלי למגוריה בישראל בשנת 2009 צוין כי שוכר הדירה הוא דור רפאלי, אחיה של בר רפאלי, ולא צוין שמה של בר רפאלי.

 

בנוסף, ציפי רפאלי הביאה לכך שבחוזה השכירות של דירה במגדלי W שנשכרה על מנת שתשמש את בר רפאלי למגוריה בעת שהותה בישראל בשנת 2010 צוין כי שוכרת הדירה היא ציפי רפאלי, ולא צוין שמה של בר רפאלי. כמו כן, בשנת 2011 ציפי רפאלי חתמה על חוזים לרכישת זכויות במקרקעין בפרויקט "בלו", אשר נועדו למגוריה של בר רפאלי בישראל בעתיד.

 

דיקפריו ובר רפאלי. "לא היה תא משפחתי" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דיקפריו ובר רפאלי. "לא היה תא משפחתי"(צילום: רויטרס)

לפי האישום הראשון, במסגרת דיוני השומה לשנות המס 2009-2012 בר רפאלי מסרה לפקיד השומה ידיעות לא נכונות שיכולות להיות רלוונטיות לקביעת תושבותה, וזאת בנוגע לדירות במגדלי YOO ובמגדלי W, ולזכויות לדירה בפרויקט בלו. בר רפאלי עשתה כן ללא הצדק סביר. 

 

על פי האישום השני בו מואשמת ציפי רפאלי, בשנים 2007-2014 קיבלה ציפי רפאלי עמלות בסך 2,509,169 שקל בגין פעילותה בחו"ל כסוכנת של בר רפאלי, ישירות מהחברות שהעסיקו את בר רפאלי. זאת, בנוסף להכנסות של בר רפאלי בגין פעילותה בחו"ל. לבקשת ציפי רפאלי, במהלך השנים 2007-2012 ו-2014, ועל מנת להתחמק ממס בגין עמלות אלו, הסוכנויות העבירו את העמלות לחשבונות בנק בחו"ל על שמה של בר רפאלי או חשבונות של חברות בשליטתה, או לחשבונות זרים אחרים.

 

ציפי רפאלי לא דיווחה בדוחות השנתיים שהגישה למס הכנסה על הכנסות אלו מעמלות סוכנות אם בחו"ל בכוונה להתחמק ממס, והציגה אותם בדיוני השומה כהכנסותיה של בר רפאלי, שלגביהן נטען כי אינן חייבות במס בישראל.

 

על פי האישום השלישי, ציפי ובר רפאלי לא דיווחו לפקיד השומה על הכנסות בחו"ל בסך 4,488,028 שקל שהופקו בשנת 2007 והוחזקו בחברת Sweet Life בסינגפור בבעלותה של בר רפאלי. השתיים, לא ציינו בפני פקיד השומה את קיומה של חברת Sweet Life וההכנסות שהופקדו בה ולא דיווחו לפקיד השומה על הכנסות חברת Sweet Life, וזאת ללא הצדק סביר.

 

על פי האישום הרביעי, בשנות המס 2009-2015 הפיקה בר רפאלי הכנסות בישראל בסך 2,439,636 שקל שהתקבלו תמורת הסכמת בר וציפי רפאלי, לאפשר לחברות וגורמים שונים להשתמש בשמה של בר רפאלי לקידום מכירות ויחסי הציבור שלהם. כך קיבלה בר רפאלי הנחה בדמי שכירות בדירה במגדלי YOO, תשלום דמי שכירות בדירה במגדלי W, הנחה במחיר הקרקע לקניית דירה בפרויקט "בלו", שימוש ברכבים ללא תשלום, קבלת מניות מחברת קוויק צ'ק והנחה בשירותי עיצוב פנים.

 

בנוסף, בשנים 2014-2015 הפיקה בר רפאלי הכנסות ממכירת בגדי מעצבים באמצעות בוטיק בגדים בסך 189,600 שקל. בר וציפי רפאלי לא כללו את ההכנסות האמורות בסך 2,629,236 שקל בדוחות השנתיים שהוגשו לפקיד השומה עד למועד החקירה הגלויה או בספרי הנהלת חשבונות כלשהם.

 

מערכת היחסים עם דיקפריו לא היוותה "תא משפחתי"

בחודש אפריל שעבר דחה בית המשפט המחוזי מרכז את ערעורה של רפאלי נגד מס הכנסה וקבע כי הייתה תושבת ישראל ולכן עליה לשלם מס בגין הכנסותיה (לעיון בפסק הדין המלא - לחצו כאן). בית המשפט קבע כי מערכת היחסים של רפאלי עם השחקן לאונרדו דיקפריו בשנים הרלוונטיות לסכסוך המס 2010-2009 לא מהווה תא משפחתי שבמסגרתו רפאלי יכולה הייתה לטעון כי ניתקה את תושבותה הישראלית וכי תושבותה היא תושבותו של בן זוגה, לאונרדו דיקפריו.

  

עוד נקבע בפסק הדין כי רפאלי שהתה בישראל 185 ימים בשנת המס 2009 ו-131 ימים בשנת המס 2010. על כן התקיימה "חזקת הימים" בשנת המס 2009 המהווה חזקה כי היא תושבת ישראל. כן, נקבע כי בשנים 2012-2006 (לגבי יתר השנים אין מחלוקת כי היא תושבת ישראל) שהתה פרק זמן ממוצע נכבד של 146 ימים בישראל בכל שנה. 

 

בית המשפט קבע כי "כי בראשית התקופה שימש בית הוריה בהוד השרון כבית קבע ולאחר מכן הדירה השכורה במגדלי yoo. בחודשים האחרונים לתקופה השומה עברה לדירה שכורה אחרת במגדל W אשר אף היא שימשה רק אותה". בנוסף קבע כי לרפאלי "הייתה שליטה על הנעשה בבתים אלה ושימושה בהם נשא אופי 'ביתי' תוך ניהול שגרת חיים. בתים אלו שימשו עוגן לנסיעותיה לחו"ל". בית המשפט דחה את הטענה כי ביתו של ליאונרדו דיקפריו בארה"ב שימש בית קבע לרפאלי.

 

בערעור שהגישה רפאלי שלושה חודשים אחר כך לבית המשפט העליון על ידי עוה"ד פנחס רובין ושגית אוחנה לבנה ממשרד גורניצקי, טענו באי כוחה בעניין יחסיה עם דיקפריו כי "לא ניתן להשוות ולכפות את עולמנו ואת אורחות חיינו - עולם ואורחות חיים של אנשים מן השורה - על עולמה ולאורחות חייה של המערערת ובן זוגה. גישתו של בית המשפט קמא מעידה על 'שמרנות יתר' שפחות רלוונטית ואקטואלית לימינו, שבהם הגדרת 'תא משפחתי' היא הגדרה גמישה המאפשרת מגוון רחב של מערכות יחסים".

 

עורכי דינה של בר רפאלי מסרו הבוקר בתגובה: "הסדר הטיעון מבהיר אחת ולתמיד שבר רפאלי לא פעלה מתוך כוונה להתחמק ממס. אין חולק כי במועדים הרלבנטיים בר הייתה בתחילת שנות העשרים לחייה עבדה כדוגמנית בין לאומית ולא עסקה בנושאים כספיים. בר לוקחת היום אחריות על טעויות שנעשו ותישא במחיר הכרוך בכך.

 

"צר לה על כך שמשפחתה האהובה נאלצה לחוות תקופה כה קשה ובאופן מיוחד היא כואבת את המחיר שאמה תשלם. בר מתנחמת בכך שמשפחתה אוהבת ומלוכדת ושיחד יעברו גם את הימים הקשים האלה. בחלוף למעלה מעשר שנים ממועד הארועים בר מעוניינת לסיים את הפרשה ולהתמקד במשפחתה וילדיה".

 

סנגוריה של של ציפי רפאלי, מסרו "לאחר שנים קשות, הגיע הפרק הזה לסיומו כשציפי רפאלי לוקחת אחריות ומשלמת מחיר כבד. בעת הזו, ציפי מוצאת עצמה מחוזקת כשהיא עטופה בתמיכת משפחתה ובחבריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענת מוסברג
ציפי ובר רפאלי
צילום: ענת מוסברג
מומלצים