שתף קטע נבחר

פסק הלכה: אסור לעבור בשבת מדידת חום אוטומטית

רבנים בולטים בציבור החרדי קבעו כי יש להימנע מהגעה לבתי חולים ולמקומות ציבוריים אחרים בהם מתבצעת בדיקה לנכנסים - אף אם הדבר נעשה על ידי מצלמה טרמית ממוחשבת וללא התערבות יד אדם: "הדרך הנכונה היא להעמיד נכרי שיבצע זאת". עם זאת הבהירו כי כאשר יש חשש לפיקוח נפש - הדבר מותר

רבנים ופוסקי הלכה בכירים בציבור החרדי קובעים כי אין להיכנס למקומות ציבוריים בהם מתבצעת מדידת חום דיגיטלית, ידנית או אוטומטית, בשבת - מחשש לחילולה. לשיטתם, יש להימנע בשל כך אף מהגעה למרכזים רפואיים בסוף השבוע, אלא אם כן במקרה של "פיקוח נפש", וכן לא להתארח בבתי מלון. כפיתרון הלכתי הם מציעים כי בכל המקומות הללו יוצבו עובדים לא יהודים שיהיו אחראיים על הבדיקות.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

במכתב שפרסמו חמישה רבנים ופוסקים בולטים מירושלים ומבני ברק, בהם הרב שריאל רוזנברג, הרב שבח צבי רוזנבלט  והרב יצחק מרדכי הכהן רובין, נכתב: "בדבר מדידת חום הנעשית לנכנסים בשערי בתי חולים ובמקומות ציבוריים (כגון בתי הארחה וכו'), יש בזה חששות איסור מלאכה בשבת - הן בפעולות האלקטרוניות הנעשות לצורך מדידת הום והן בכתב שנוצר על גבי הצג".

 

 

  ()
"חשש מאיסור מלאכה בשבת"

 

כאמור, הרבנים הדגישו כי, "יש בדבר איסור הן כאשר מדידת החום נעשית באפו ידני על ידי השומר העומד בפתח המקום, וכן במקום שישנה מערכת של 'מצלמה טרמית' המזהה את כל הנכנסים, ודמותם ומידת החום שלהם מוצגת על גבי מסך".

 

מכון "צומת" התיר

בהמשך המכתב סיכמו הרבנים כי,  "אין היתר להיכנס למקומות אלו בשבת, אלא אך ורק במקרים של חשש סכנה, שבהם מותר על פי גדרי ההלכה לחלל עליהם את השבת (ולא לצורך ביקור חולים גרידא וכדומה)", והוסיפו: "הדרך הנכונה בבתי חולים היא להעמיד נכרי לבצע את הבדיקות ובאופן זה אפשר להיכנס אף לצורך חולה שאין בו סכנה".

 

  ()
אין חילול שבת בפעולת המדחום האוטומטי

 

מנגד, במכון "צומת", העוסק בפתרון הלכתיים-טכנולוגיים, טוענים כי פעילות חשמלית המתבצעת באופן אוטומטי ושהתועלת ממנה למשתמש איננה מובהקת דווקא מותרת בשבת. בנוסף הסבירו במכון כי "כתיבת" הספרות על פני צג LCD מבוצעת באמצעות שינוי תנוחה של מולקולות בלבד, ועל כן אין לראות בה כתיבה האסורה בשבת, כשמקורה פעילות אוטומטית. על סמך היתרים אלה פיתח צומת לאחרונה מדחום המאושר לשימוש בשבת.

 

הרב אברהם רזניקוב, רב בית החולים "איכילוב", שבו מותקנים מדי חום הגוף המדוברים, התייחס אף הוא לסוגיה, ואמר: "מבחינה הלכתית אין הבדל בין ההיתר לשימוש במצלמות הבטיחות ברובע היהודי בירושלים לבין המצלמות התרמיות המתריעות על טמפרטורה החורגת מן הנורמה". לדבריו, ההיתר למדידת החום אף ניתן בקלות רבה יותר, משום שבה - בניגוד למצלמות האבטחה - אין שיקול של שמירת הנתונים הנקלטים במצלמה.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים