שתף קטע נבחר

בלארוס: בית הכנסת העתיק מוצע למכירה פומבית - "שריד לקהילה שנכחדה"

אחד מבתי הכנסת העתיקים והמרשימים ביותר באירופה, שנבנה במאה ה-17, מוצע למכירה פומבית על ידי עיריית סלונים. המבנה המרשים כולל גילופים, ציורי קיר ועבודות אמנות - ובעל ערך היסטורי עבור הקהילה היהודית, שרובה נמחתה בשואה

50 אלף אירו – והוא שלכם: בית הכנסת העתיק של העיר סלונים, מרכז יהודי מפואר והיסטורי, הנחשב לאחד העתיקים והמרשימים באירופה – מוצע בימים אלה במכירה פומבית. בית הכנסת נשאר הזכר היחיד לקהילה המפוארת שכמעט ונכחדה כולה בשואה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

בית הכנסת שמוצע למכירה ()
עומד מהמאה ה-17

 

בית הכנסת הגדול בסלונים - העתיק ביותר בבלארוס - נבנה בשנת 1642 על ידי הקהילה היהודית, ומתהדר במבנה בארוקי מלכותי המשקיף על כיכר השוק המרכזית של העיר. הגג כולל גם גילופים מרשימים, וציורי קיר המתארים כלי נגינה וסצנות תנ"כיות.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 • החייל הבודד נאבק: תנו לאבי ולאחיי לעלות

   

  בית הכנסת מוצע במכירה פומבית במחיר התחלתי של 50 אלף אירו על ידי עיריית סלונים שבמחוז גרודנו (הורדנה). במשך שנים שימש המקום כמחסן רהיטים, ומזה כ-20 שנה שהוא נטוש, מוזנח ומופקר. בעבר נעשו מאמצים לשמר את הבניין, אבל היום מצבו הולך ומתדרדר, וחלקים מהמבנה נמצאים בסכנת התמוטטות. בשנים האחרונות עבר המבנה גם ונדליזם.

   

  כאן היה ארון הקודש
  כאן היה ארון הקודש

   

  מצבה לעולם שהיה ואיננו

  סלונים הייתה מרכז יהודי במשך מאות בשנים, וממנה יצאו מלומדים רבים ומנהיגים קהילתיים ורבנים. בשנת 1939 חיו בה כ-25 אלף איש - מתוכם 17 אלף יהודים. רק 200 יהודים ניצלו ממכונת ההשמדה הנאצית, והקהילה היהודית המשגשגת כמעט ונכחדה. בית הכנסת מהמאה ה-17 נותר כמצבה דוממת לעולם שהיה ואיננו.

   

   ()
  הקהילה היהודית בעיר נכחדה. בית הכנסת כפי שתועד לפני השואה

   

  קהילת יוצאי סלונים בישראל פועלת בשנים האחרונות לשמר את האתר המפואר ולהחזיר אותו לימי תפארתו. ראש התאחדות יוצאי סלונים בישראל, צבי שפט, אמר בעבר כי יהודי סלונים מוכנים לגייס כסף בישראל ובחו"ל לטובת שיקום המבנה, אך הם צריכים גם עזרה מהרשויות בעיר.

   

  תוכנית לשיקום בית הכנסת הוכנה על ידי קהילת יוצאי סלונים, בשיתוף הקרן למורשת יהודית, שאף יצרה קשר עם העירייה וקידמה את התוכנית. במסגרת שיקום בית הכנסת, הוא אמור היה להפוך למוזיאון ומרכז מבקרים להנצחת יהודי העיר.

   

   

  בית הכנסת שמוצע למכירה בסלונים ()
  בית הכנסת שמוצע למכירה בסלונים

   

  בחודש נובמבר האחרון נפגשו נציגי הקרן עם ראש העיר של סלונים, ודנו איתו בקידום התוכנית. ראש העיר תמך - ואף ביקר בישראל בהזמנת קהילת יוצאי סלונים. ואולם בינתיים התחלף ראש העיר, והוא מגלה, לטענת הקהילה, חוסר סבלנות לפרויקט. כך, החליט שלא להמתין לתוכניות ולהוציא את בית הכנסת למכירה פומבית מיידית.

   

  בין היתר, שימוש למטרות בידוריות ותרבותיות

  המכירה תתקיים ב-15 ביוני, היום (ד') חל היום האחרון למתן הצעות. בתנאי המכרז דורשת העירייה שהרוכש ישקם בתוך חמש שנים את הבניין, ויעשה בו שימוש למטרות דתיות, בידוריות, תרבותיות או חינוכיות.

   

   ()
  פנים בית הכנסת

   

  המכרז מציע חכירה ל-50 שנה, והרוכש צריך להתחייב לכבד את האלמנטים ההיסטוריים במבנה. לא ברור כעת מה יעלה בגורל בית הכנסת, ובקהילה בארץ ובחו"ל חוששים שהוא יימכר, בסופו של דבר, לאוליגרך שלא יבין את חשיבותו ההיסטורית והתרבותית. הקרן ממשיכה לעקוב אחרי הליכי המכרז, ובוחנת אם היא יכולה לרכוש אותו בעצמה.

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים