שתף קטע נבחר

"המטומטמות האלו מניחות תפילין": עתירה לבג"ץ להעמיד את הרב יוסף לדין משמעתי

את נשות הכותל כינה "אפיקורסיות"; על הרפורמים אמר שהם "הרשע של ההגדה" - ושוב ושוב עודד להצביע למפלגת ש"ס אותה ייסד אביו, זאת למרות היותו עובד ציבור: בעתירה שהגישו התנועה הרפורמית ונשות הכותל לבג"ץ, הם דורשים להעמיד את הרב דוד יוסף לדין משמעתי

"המטומטמות האלו מניחות תפילין", "הרשע של ההגדה זה הרפורמי": אלו הן חלק מהתבטאויותיו של הרב דוד יוסף - בנו של הרב עובדיה יוסף ואחיו של הרב הראשי, יצחק יוסף – המכהן כרבה של שכונת הר נוף בירושלים. היום (ד') עתרו התנועה הרפורמית ונשות הכותל לבג"ץ בדרישה כי יורה למדינה להעמידו לדין משמעתי בעקבות אמירותיו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

לטענת העותרות, בעודו בתפקידו הציבורי הממומן מכספי הציבור - מתבטא הרב דוד יוסף מזה שנים באופן מסית ומבזה נגד התנועה הרפורמית בישראל – קהילותיה וחבריה, נגד נשות הכותל ונגד בית המשפט העליון. הן אף צירפו אמירות של הרב שהביע תמיכה פומבית וקריאה להצביע למפלגת ש"ס.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 

לטענתן, בהתבטאויות אלו הפר הרב יוסף את הדין המשמעתי החל עליו – הן משום שמדובר בהתנהגות באופן שאינו הולם את תפקידו, וכן בהתנהגות בלתי הוגנת הפוגעת בתדמיתו ובשמו הטוב של שירות המדינה, כקבוע בחוק שירות המדינה (משמעת), והן משום שמדובר על התבטאויות מפלגתיות אסורות, בניגוד לקבוע בחוק שירות המדינה (סיוג פעילות מפלגתית ומגבית כספים).

 

"המטומטמות האלו מניחות תפילין"

בעקבות פניית העותרות על התבטאויות דומות בעבר, הייתה המלצה בשנת 2017 לנקוט בהליך משמעתי "רך", פנים-משרדי נגד הרב יוסף - שינוהל על ידי המועצה הדתית בירושלים. היועץ המשפטי לממשלה פנה בינואר 2018 לנציב שירות המדינה, וכתב כי התבטאויות מסיתות ומפלות מהוות התנהגות שאינה הולמת הפוגעת בתדמיתו של השירות הציבורי, וכי יש לנקוט בהליכים משמעתיים נגד מי שמשמיע התבטאויות אלו.

 

הרב דוד יוסף בכנס הבחירות של ש
הרב דוד יוסף בכנס הבחירות של ש"ס(צילום: עמית שאבי)

 

לאחר שפניות בנושא לא נענו, הוגשה לבג"ץ עתירה ובה שורה של התבטאויות משנת 2016 ואילך, בדרישה להעמיד את הרב יוסף לדין משמעתי. בין היתר, צוטט הרב דוד יוסף בעתירה: "אבי מורי ייסד את התנועה הזו, וזה היה בנפשו הדבר, שצריכים להצביע ש"ס, ולכן אני אומר גם פה... כל הספרדים, אם ראשי הישיבות שלהם אומרים להם להצביע ג', שלא יישמעו להם".

 

בין הציטוטים המופיעים – השתלחויות רבות בתנועות הליברליות. על הרפורמים אמר: "הרשע של ההגדה זה הרפורמי", "צריך לעמוד בכל מקום ולספר את השקר של הרפורמים... התנועה שלהם, כל המהות שלה הייתה להידמות לגויים. הם בנו את הטמפל שלהם כמו כנסייה של נוצרים..." על נשות הכותל אמר: "המטומטמות האלו מניחות תפילין... הן בועטות ברגל גסה בדברי חז"ל, כן? אז הן אפיקורסיות ממש... נשות הכותל זה פריצות".

 

"למילים יש משמעות ויש מחיר"

עם הגשת העתירה מסרו עורכות הדין מיטל ארבל ואורלי ארז-לחובסקי כי "הרב דוד יוסף עושה שימוש במשרתו הציבורית מזה מספר שנים על מנת לבזות ולהסית נגד התנועה הרפורמית ונגד נשות הכותל, וכן קורא ללא כחל וסרק לתמיכה במפלגת ש"ס". בדוגמה נוספת שהביאו לדבריו, אמר: "שכל אחד ילך וימלא את חובתו הקדושה להצביע ש"ס. רק ש"ס! ש"ס הייתה התנועה של אבא. יהודי ספרדי שלא מצביע ש"ס. למעשה חלילה-חלילה הוא פוגע בכבודו של אבא".

 

עוד אמרו עורכות הדין מגישות העתירה, כי "למרות ההפרה הברורה והמתמשכת של הדין המשמעתי החל עליו, לא ננקטו נגדו הליכים משמעתיים. אוזלת היד של נציבות שירות המדינה והגורמים הנוספים האמונים על הדין המשמעתי של רבני שכונה, היא חמורה ומחייבת את התערבות בית המשפט. על השירות הציבורי לשקף נורמות של סובלנות וכבוד לציבורים השונים בחברה הישראלית, ולהתנער מהתבטאויות מסיתות ומבזות".

 

יוכי רפפורט, מנכ"לית "נשות הכותל", הוסיפה כי "הרב דוד יוסף צריך להבין כי למילים יש משמעות ויש מחיר. לא נאפשר לאף אחד, ובפרט לאדם הנושא במשרה ציבורית, לנקוט כלפינו בשפה מסיתה, ובמילותיו לעודד עוד אלימות מילולית ואולי גם פיזית כלפינו. נמשיך להיאבק למען זכותנו להתפלל בכבוד, כדרכנו, בכותל המערבי ובכל מקום".

 

העתירה הוגשה נגד הגורמים המוסמכים לנקוט הליך משמעתי נגד הרב יוסף - נציב שירות המדינה, היועמ"ש, מנכ"ל המשרד לשירותי דת ויו"ר המועצה הדתית ירושלים – בדרישה להורות להעמידו לדין משמעתי, כיוון שלדברי העותרים, בהיעדר אכיפה משמעתית, הרב יוסף ימשיך "להשמיע התבטאויות מבזות ולרמוס את החוק ברגל גסה".

 

בארגון להב"ה מיהרו לתקוף את מגישי העתירה, הכוללת לדבריהם, תמיכה שהביע הרב יוסף ביו"ר הארגון, בנצי גופשטיין: "אמש הגישו עתירה להעמיד לדין את מיכאל בן ארי, היום הם מנסים להלך אימים על רבנים, לסתום פיות ולהרוס כל חלקה טובה. לא ייתכן כי במדינת ישראל רבנים לא יוכלו להגיד את דעתם באופן חופשי. הגיע הזמן שחברי הכנסת יתעשתו, ויפעלו כדי להוציא מחוץ לחוק את התנועה של מחריבי היהדות האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הרב דוד יוסף בכנס בחירות של ש"ס
צילום: עמית שאבי
מומלצים