שתף קטע נבחר

"רק כי היה לה האומץ לנהוג אחרת": מאסר עולם לרוצח בת דודתו

שלושה מבני משפחתה של חנאן אלבחירי, תושבת לקיה שהייתה בת 19 בעת שנחטפה ונרצחה לפני שלוש שנים, הורשעו במסגרת הסדר טיעון. השופט: "צעירה איבדה את חייה על מזבח מסורת עתיקה ולא אנושית, רק משום שהיה לה האומץ לא לנהוג לפי מה שמכתיבים לה בני המשפחה הגברים"

"איבדה את חייה על מזבח מסורת עתיקה ולא אנושית". הנרצחת, חנאן אלבחירי (באדיבות המשטרה) (באדיבות המשטרה)
"איבדה את חייה על מזבח מסורת עתיקה ולא אנושית". הנרצחת, חנאן אלבחירי(באדיבות המשטרה)

שלוש שנים לאחר רצח חנאן אלבחירי, שהייתה בת 19 בעת שנחטפה בדרכה לביתה בלקיה שבנגב מכיוון שאורח החיים שניהלה לא תאם את השקפתם של חלק מבני משפחתה - הרשיע הבוקר (חמישי) בית המשפט המחוזי בבאר שבע שלושה מהם במסגרת הסדר טיעון. על בן דודה מוחמד אלבחירי, שהורשע ברצח, נגזר מאסר עולם.

 

שני דודיה של הנרצחת - יונס וסאגר אלבחירי - הורשעו במסגרת הסדר הטיעון בסיוע לרצח, אך גזר דינם, עשר שנות מאסר, טרם אושר. בני המשפחה הגיעו עם הפרקליטות להסדר הטיעון בתום הליך גישור ארוך, לנוכח קשיים ראייתיים שהתעוררו במהלך המשפט.

"איבדו צלם אנוש". שניים מבני המשפחה לאחר מעצרם (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
"איבדו צלם אנוש". שניים מבני המשפחה לאחר מעצרם(צילום: ישראל יוסף)

 

 

אב בית הדין, השופט נתן זלוצ'ובר, התייחס לטענה שהנרצחת "פגעה בכבוד המשפחה" - ואמר כי "לא כבוד זה, אלא בושה שכך נוהגים בני אנוש במאה ה-21. הנוהגים כך מכריזים על עצמם שאיבדו צלם אנוש".

 

לדבריו, "בחורה צעירה איבדה את חייה על מזבח מסורת עתיקה ולא אנושית, רק משום שהיה לה האומץ לנהוג אחרת ממה שמכתיב המשטר הפטריאכלי, דהיינו מה שמכתיבים לה בני המשפחה הגברים. אין להשלים עם תופעה זו ויש להילחם בה בכל האמצעים העומדים ברשות מערכת החוק. מדובר במלחמה עיקשת וקשה, אבל אי אפשר להרים ידיים ולוותר".

 

הוא הוסיף: "ברור שאנחנו חייבים להירתם בכל הגורמים ולא רק במערכת אכיפת החוק ומערכת החינוך צריכה לעמוד בראש המאבק. מדובר בצורך חיוני לגרום להפנים נורמות מוסריות שיוקיעו את הנורמה החברתית הפסולה שמובילה לאותו רצח המכונה על רקע כבוד המשפחה".

 

 

יונס אלבחירי, דודה של הנרצחת שהוקלט מאיים עליה, הואשם תחילה ברצח עצמו - אך בנו מוחמד שנשבר בחקירה סירב להעיד נגדו במשפט. במסגרת ההסדר נקבע גם כי יונס וסאגר אלבחירי ישלמו לאמה של הנרצחת פיצוי בסך 300 אלף שקלים.

 

הרצח האכזרי אירע ב-3 במאי 2017, לאחר שחנאן התקשרה לאמה בסביבות השעה 21:00 ואמרה לה שהיא בדרכה הביתה. רגעים ספורים לאחר מכן היא נחטפה והובלה למותה - רק בשל אורח החיים שניהלה, שלא תאם את השקפתם של חלק מבני משפחתה.

 

לפי המשטרה, המעורבים ברצח - בני משפחתה - תכננו את החטיפה במשך כשבוע. חנאן נחטפה למתחם המשפחה שבגבעות גורל, שם המעורבים "חקרו" אותה, ביצעו חיפוש בציוד האישי שלה ותשאלו אותה לגבי האנשים שאיתם נפגשה.

 

בתום ה"חקירה", שברו המעורבים ברצח את המפרקת של חנאן, שרפו את גופתה במשך כשעתיים ולאחר מכן נשאו אותה בתוך שק לשטח. חנאן נקברה בעומק של כ-4-3 מטרים, וגופתה אותרה רק לאחר שמוחמד נשבר בחקירה, הודה במיוחס לו והוביל את השוטרים למקום.

 

עם זאת, מוחמד לא הביע צער על המעשה. כתב האישום נגד שלושת בני המשפחה הוגש כבר ביוני 2017.

עו
עורכי הדין יוסי לין ורמי שלבי(צילום: באדיבות יוסי לין)

על פי כתב האישום המתוקן, נוכחותם של יונס וסאגר נועדה לתת למוחמד את הביטחון הדרוש לביצוע המעשים, ולמנוע מאחרים שאולי יכולים היו להיות נוכחים במקום להפריע לו בביצוע תוכניתו. בנוסף, הם סייעו לו להיפטר מהגופה - מתוך כוונה שלא ייתפס.

 

עו"ד רפי ליטני, שמייצג את הדוד סאגר אלבחירי, אמר הבוקר לאחר אישור הסדר הטיעון כי "זה הסדר הגיוני שמקפל בתוכו את כל הנסיבות המאוד קשות של המקרה. יש בו בהחלט מרכיבים שהם מרכיבים לא פשוטים, גם של פיצוי וגם של עונשי מאסר שהם לא עונשי מאסר קצרים. בסופו של עניין, אחרי שבחנו את כל הראיות שמצויות בתוך התיק הזה, הגענו יחד עם הפרקליטות להסדר שמשקף נכונה את המצב המשפטי וגם העובדתי - שהיה בהם כדי להוביל למסקנה אחת, שאחד הנאשמים יידון למאסר עולם, והשניים האחרים יידונו לעונשי מאסר של 10 שנים כל אחד".

 

עורכי הדין יוסי לין ורמי שלבי, המייצגים את הדוד השני, יונס אלבחירי, מסרו: "הסדר הטיעון שהוצג היום מהווה מהפך של ממש. בכתב האישום המקורי נטען כי מרשנו היה זה שביצע את הרצח. לאחר ניהול התיק ושמיעת כל ראיות התביעה, הצלחנו להוכיח כי מרשנו הוא לא זה שביצע את הרצח, אלא רק נכח במקום. החקירה בתיק זוהמה בצורה חמורה לאורך כל הדרך. בסופו של יום, לא נותרה ברירה לפרקליטות, אלא לחזור בה מכתב האישום המקורי, ואין לנו אלא לברך על כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המשטרה
חנאן אלבחירי
באדיבות המשטרה
מומלצים