שתף קטע נבחר

"מאשר, איתמר". המייל שסיבך את בכיר משרד הבריאות

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, שהעניק פטור מבידוד למיליארדר טדי שגיא, אישר לו להגיע למסיבה בתל אביב במייל קצר המתפרסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות". שגיא טען שהחלים מקורונה והציג בדיקות מתאימות, אך עקף את הסמכות למתן פטורים. הערכה: שגיא לא היחיד שקיבל אישור כזה

 

 

"מאשר, איתמר". כך, בשתי מילים, חתם פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, על מייל שמעניק את "הנחת הסלב" למיליארדר טדי שגיא שהגיע ארצה במטוסו הפרטי. במקום להישאר בבידוד, כפי שמחייבת הנחיית משרד הבריאות כל אדם שהגיע ארצה מחו"ל, הוא הגיע לחגוג במסיבת בר המצווה ההמונית שבה הופרו הנחיות משרד הבריאות. המייל מפרופ' גרוטו פורסם הבוקר (יום ה') ב"ידיעות אחרונות".

משרד הבריאות קורונה איתמר גרוטו טדי שגיא מייל ()
המייל הקצר שנשלח מפרופ' איתמר גרוטו שבו אישר את כניסת המיליארדר טדי שגיא ללא בידוד

ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" נודע כי שגיא הציג כמה נימוקים לבקשה: הוא מגיע ארצה מקפריסין שנחשבת למדינה ירוקה, הוא נדבק לפני חודשיים בקורונה בלונדון והחלים. המיליארדר שלח בדיקות דם שאישרו את החלמתו ושאיננו מדבק, ועבר בדיקת קורונה נוספת לפני הטיסה. עדיין לא ברור מדוע פנה שגיא לגרוטו ולא לד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, שמוסמך להעניק אישורים חריגים של הקלות בבידוד.

 

גרוטו, כאמור, במקום להפנות את המיליארדר לכתובת הנכונה, אישר את הבקשה. בכיר במשרד הבריאות אמר כי "גרוטו אישר את הבקשה של טדי שגיא מאחורי הגב של שלמון. זה מאוד מאכזב שכך הוא פעל".

משרד הבריאות קורונה איתמר גרוטו טדי שגיא מייל ()

במערכת הבריאות מעריכים כי שגיא אינו היחידי שזכה להטבה מהסוג הזה, וכי פרופ' גרוטו אישר לאנשים נוספים להיכנס לארץ ללא חובת בידוד. גורמים במשרד הבריאות סיפרו כי פניות של אנשי עסקים וידוענים בבקשה להקל ואף לבטל עבורם את חובת הבידוד הן עניין שבשגרה. "מדובר על התמודדות יומיומית", אמר בכיר במשרד. "אנחנו מקבלים כל הזמן פניות בנושאים האלה. מדובר על מקרה מאוד חמור".

 

כפי שפורסם ב-ynet לראשונה, אמש פנה מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לגרוטו, ודרש ממנו הבהרות בעקבות סערת הכנסתו של שגיא לארץ ללא חובת בידוד.

 

במכתב חריף ששיגר אליו כתב בר סימן טוב כי "הפטור מבידוד, שלא על פי הנהלים, מהווה פגיעה קשה באמון הציבור בנו, גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובממשלה, אשר אמורים להתוות את הדרך ללא משוא פנים ולהוות דוגמא". המנכ"ל וגרוטו צפויים להיפגש בקרוב בהנחיית שר הבריאות.

 

יולי אדלשטיין משה בר סימן טוב (צילום: אוראל כהן)
בר סימן טוב יערוך בירור לבקשת אדלשטיין(צילום: אוראל כהן)

בר סימן טוב הוסיף כי "לאור הפרסום החמור, אבקש לקבל ממך הבהרות לדברים. האם אכן ניתן הפטור האמור ומדוע ניתן? וכן האם היו מקרים דומים בעבר שבהם ניתן על ידך פטור לאנשים השבים מחו"ל מחובת בידוד, או מחובות אחרות אותן הטלנו על הציבור. אני תקווה כי יש הסבר מקצועי ומשביע רצון לנושא, וכי הפרסום יתברר כעורבא פרח. לעניות דעתי, אם אכן יש בדברים ממש, הרי שנדרשת הסקת מסקנות באופן מיידי".

 

בר סימן טוב כתב בהמשך כי "שר הבריאות אמר כי הוא רואה בצעד זה לכאורה פגיעה קשה באמון הציבור בממשלה, והנחה אותי למצות את בירור העניין עימך. בהתאם לכך, אבקש לקבל את ההתייחסות לדברים בכתב כבר מחר".

 

גורמים במשרד הבריאות אמרו כי "מתן האישור היה משגה, ומדובר בטעות בשיקול הדעת. ייערך בירור בעניין", ואמרו כי מצופה מגרוטו להתפטר באופן מיידי.

Так выглядел фейерверк во время вечеринки ()
הזיקוקים במסיבה

Фейерверк над Тель-Авивом, 2 июня ()

איש העסקים פנה תחילה למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וביקש ממנו פטור מחובת הבידוד עם הגעתו לארץ לחגיגות בר המצווה של משפחת טולדנו במגדל W שבמתחם צמרת בתל אביב. בר סימן טוב סירב לבקשה, אך לבסוף קיבל איש העסקים את האישור מהמשנה למנכ"ל, פרופסור איתמר גרוטו. שגיא עצמו מכחיש את הפנייה לבר סימן טוב.

 

המיליארדר בילה במסיבה ההמונית, שמשתתפיה - בהם חבר הכנסת ניר ברקת, הזמר עומר אדם, שלישיית "מה קשור", עדן בן זקן וליאור נרקיס - הפרו גם הם את הנחיות משרד הבריאות, וחזר מיד לקפריסין.

 

מטעמו של שגיא נמסר בתגובה כי "טדי שגיא הגיע לישראל כחוק ופעל לפי ההנחיות המתאימות שקיבל", אולם שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי הוא לא מתכוון לנהוג בסלחנות בנושא. השר דרש מהמנכ"ל היוצא לערוך בירור עם המשנה, והבהיר כי הוא מצפה לתשובות כבר מחר. "בשעה שיש מאמץ רב להסביר לציבור את חשיבות העמידה בהנחיות, וכאשר אנחנו קוראים להגברת האכיפה, לא ייתכן שיהיו פטורים מבידוד שיסכנו את בריאות הציבור", אמר השר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים