שתף קטע נבחר

בר סימן טוב קורא לגרוטו להתפטר: "אם אלו הדברים, להסיק מסקנות"

הפטור שהוענק לאיש העסקים מחובת הבידוד מסעיר את צמרת משרד הבריאות. המנכ"ל פנה במכתב חריף שהגיע לידי ynet לפרופ' גרוטו בדרישה להבהיר את הדברים ושאל: "היו מקרים דומים בעבר?". הוא הוסיף כי מדובר בפגיעה קשה באמון הציבור. אדלשטיין: "לא ייתכן שיסכנו את בריאות הציבור"

איתמר גרוטו משה בר סימן טוב (צילום: עוז מועלם, אוראל כהן)
מכתב חריף למשנה למנכ"ל. גרוטו ובר סימן טוב(צילום: עוז מועלם, אוראל כהן)

פרסום ראשון: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב פנה למשנה שלו, פרופ' איתמר גרוטו, בעקבות סערת הכנסתו של המיליארדר טדי שגיא לארץ ללא חובת בידוד - ודורש ממנו הבהרות.

 

במכתב חריף ששיגר אליו כתב בר סימן טוב כי "הפטור מבידוד, שלא על פי הנהלים, מהווה פגיעה קשה באמון הציבור בנו, גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובממשלה, אשר אמורים להתוות את הדרך ללא משוא פנים ולהוות דוגמא". המנכ"ל וגרוטו צפויים להיפגש בקרוב בהנחיית שר הבריאות.

 

לקריאת המכתב - לחצו כאן

 

בר סימן טוב הוסיף כי "לאור הפרסום החמור, אבקש לקבל ממך הבהרות לדברים. האם אכן ניתן הפטור האמור ומדוע ניתן? וכן האם היו מקרים דומים בעבר שבהם ניתן על ידך פטור לאנשים השבים מחו"ל מחובת בידוד, או מחובות אחרות אותן הטלנו על הציבור. אני תקווה כי יש הסבר מקצועי ומשביע רצון לנושא, וכי הפרסום יתברר כעורבא פרח. לעניות דעתי, אם אכן יש בדברים ממש, הרי שנדרשת הסקת מסקנות באופן מיידי".

 

 

 

חגיגת הזיקוקים במגדל עם עומר אדם

 

בפתח המכתב ציין בר סימן טוב "משרד הבריאות עמל מזה חודשים רבים על שותפות הציבור בהקפדה על הכללים אותם הגדרנו במשותף במטרה לשמור על בריאות הציבור, לצמצם את פוטנציאל ההתפשטות ולמגר את נגיף הקורונה. אחד הגורמים המרכזיים להתמודדות המוצלחת עם הנגיף בישראל היה האמון הרב שהציבור בארץ רחש לנו"


טדי שגיא (צילום: אוראל כהן)
טדי שגיא(צילום: אוראל כהן)

בר סימן טוב כתב בהמשך כי "שר הבריאות אמר כי הוא רואה בצעד זה לכאורה פגיעה קשה באמון הציבור בממשלה, והנחה אותי למצות את בירור העניין עימך. בהתאם לכך, אבקש לקבל את ההתייחסות לדברים בכתב כבר מחר".

 

גורמים במשרד הבריאות אמרו כי "מתן האישור היה משגה, ומדובר בטעות בשיקול הדעת. ייערך בירור בעניין", ואמרו כי מצופה מגרוטו להתפטר באופן מיידי.

 

יולי אדלשטיין (צילום: יואב דודקביץ)
הנחה את בר סימן טוב. השר יולי אדלשטיין(צילום: יואב דודקביץ)

איש העסקים פנה תחילה למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וביקש ממנו פטור מחובת הבידוד עם הגעתו לארץ לחגיגות בר המצווה של משפחת טלודנו במגדל W שבמתחם צמרת בתל אביב. בר סימן טוב סירב לבקשה, אך לבסוף קיבל איש העסקים את האישור מהמשנה למנכ"ל, פרופסור איתמר גרוטו. שגיא עצמו מכחיש את הפנייה לבר סימן טוב.

 

המיליארדר בילה במסיבה ההמונית, שמשתתפיה - בהם חבר הכנסת ניר ברקת, הזמר עומר אדם, שלישיית "מה קשור", עדן בן זקן וליאור נרקיס - הפרו גם הם את הנחיות משרד הבריאות, וחזר מיד לקפריסין.

 

מטעמו של שגיא נמסר בתגובה כי "טדי שגיא הגיע לישראל כחוק ופעל לפי ההנחיות המתאימות שקיבל", אולם שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי הוא לא מתכוון לנהוג בסלחנות בנושא. השר דרש מהמנכ"ל היוצא לערוך בירור עם המשנה, והבהיר כי הוא מצפה לתשובות כבר מחר. "בשעה שיש מאמץ רב להסביר לציבור את חשיבות העמידה בהנחיות, וכאשר אנחנו קוראים להגברת האכיפה, לא ייתכן שיהיו פטורים מבידוד שיסכנו את בריאות הציבור", אמר השר.

 

בתנועה לאיכות השלטון אמרו כי "מעבר לכך שמדובר בכשל ערכי חמור, מדובר כאן בסיכון בריאות הציבור על-ידי הממונה הישיר על הנושא. על פרופ' גרוטו להניח את המפתחות עוד הלילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם, אוראל כהן
בר סימן טוב ופרופ' גרוטו
צילום: עוז מועלם, אוראל כהן
מומלצים