שתף קטע נבחר

איראנים בכביש 6, מדינה אחת או נפילת ירדן? עימות באולפן ynet על ההשלכות של הסיפוח

אלוף (מיל') גרשון הכהן מתנועת "הביטחוניסטים" סבור שרק סיפוח בקעת הירדן יממש את החיץ הדרוש לישראל מול האיום ממזרח. מנגד מתעקש אלוף (מיל) גדי שמני שהחלת ריבונות חד-צדדית תוביל לקריסת הממלכה ההאשמית ולסכנת התפרסות של מיליציות איראניות על 480 ק"מ בגבול

 

 

השיח סביב החלה חד-צדדית של הריבונות על היישובים היהודיים ביהודה ושומרון נסוב בשבועות האחרונים בעיקר על ההשלכות המדיניות והבינלאומיות שעימן תיאלץ ישראל להתמודד במידה שהמהלך אכן ייצא לפועל. אלא שלתוכנית עשויה להיות משמעות ביטחונית ואסטרטגית רחבה הרבה יותר מהאפשרות של התקוממות פלסטינית מקומית: ערעור יציבותה של ממלכת ירדן, המהווה חיץ בין ישראל לבין האיום ממזרח – איראן ועיראק המהווה דה-פקטו בת חסות של משטר האייתוללות.

 

באולפן ynet התעמתו הבוקר (יום ה') האלוף (מיל') גדי שמני מארגון מפקדים למען ביטחון ישראל, הסבור שסיפוח חד-צדדי עלול ליצור תגובת שרשרת שתסתיים במיליציות איראניות על גבולה המזרחי של ישראל; ומולו אלוף (מיל') גרשון הכהן, חבר בתנועת "הביטחוניסטים", שסבור מנגד שדווקא ביסוס השליטה בבקעת הירדן – ומהר ככל האפשר – הוא שימנע איום ממזרח במקרה של קריסת הממלכה ההאשמית שעלולה להתרחש ללא קשר למהלכים שתבצע ישראל.

 

סערת הסיפוח - כתבות נוספות:

 

שמני: "המהלך יגרום הרבה מאוד בעיות. למרות שכולנו מבינים שסיפוח יצטרך להיות חלק מכל הסכם עתידי, אני חושב שהצורה שבה זה עומד להיעשות תביא עלינו שלוש סכנות מרכזיות. הראשונה היא איראן. 480 הקילומטרים של הגבול עם ירדן הם החיץ האמיתי בינינו לבין איראן, מכיוון שעיראק כיום היא כבר איראנית. אם אנחנו הולכים על סיפוח, זה רק עניין של זמן עד שערעור היציבות בממלכת ירדן יכול להביא גם להתמוטטות שלה. לדעתי לא יהיה מנוס מהעניין הזה. יש לנו כבר את איראן בלבנון, יש לנו את איראן על הגבול ברמת הגולן, ועכשיו יהיו לנו עוד 480 קילומטר של גבול עם איראן בבקעת הירדן.

 

"הסיכון השני הוא למדינה יהודית ודמוקרטית כי תהיה גלישה לתרחיש של מדינה אחת. זה אומר אובדן הצביון היהודי והדמוקרטי, או מדינת אפרטהייד.

 

"הסיכון השלישי הוא המחיר הכלכלי המאוד כבד. רק ההוצאה הראשונית של הסיפוח תהיה עשרות מיליארדי דולרים, וכדי לתחזק אותו אנחנו נידרש לתשומות כלכליות עצומות שאני לא יודע אם מדינת ישראל תוכל לעמוד בהן. זה אומר ירידה ברמת החיים של תושבי ישראל ב-30-20 אחוז".

גרשון הכהן וגדי שמני (צילום: אלי סגל)
גרשון הכהן וגדי שמני(צילום: אלי סגל)

בנימין נתניהו בטקס נטיעת עץ לרגל חג ט
בנימין נתניהו בבקעת הירדן(צילום: AP)

בתגובה אמר הכהן כי הסיפוח מחויב המציאות מבחינה ביטחונית. לדבריו, דווקא אם לא ימומש סיפוח בקעת הירדן, גדל הסיכון מכיוון איראן: "מיליציות שיעיות איראניות יהיו על כביש 6 בקלקיליה אם לא נחזיק את בקעת הירדן. אין למדינת ישראל יכולת להגן על עצמה מכביש 6. רצועת החוף צרה, והיא צריכה את בקעת הירדן בפירושה הרחב. ירדן, גם אם נתמוך בה וגם אם לא נחיל ריבונות, היא יישות שאף אחד לא יכול להבטיח את קיומה בעתיד".

 

שמני: "בקעת הירדן צריכה להיות בשליטה ביטחונית ישראלית תמיד. אף אחד לא אומר לעזוב את בקעת הירדן. אנחנו מדברים על הצעדים החד-צדדיים שיביאו בסופו של דבר להתמוטטות הממלכה ההאשמית ולהפיכת ירדן למדינה פלסטינית. הרבה מאוד אנשים בימין חושבים שטוב שזה יקרה, הם רק לא מבינים שזה מה שיביא את איראן גם לגבול ירדן-ישראל".

 

- יש שליטה ישראלית בשטח שבו מתכוונים להחיל ריבונות, יש מתיישבים ישראלים, יש גם קונצנזוס שמהשטחים האלה לא נצא. מה זה משנה אם יכריזו היום מחר או עוד שנתיים?

"אני חוזר: אנחנו מאמינים שסיפוח הוא חלק מכל הסדר עתידי. אנחנו לא נפנה את השכונות סביב ירושלים ולא נפנה את היישובים הגדולים סמוכי הגדר ואת גושי ההתיישבות. אבל צריך לעשות את זה בהסדרה ובהסכמה. אני חושב שהיום הפלסטינים לא בשלים לדבר הזה. יש שם מנהיגות שהרפרנס שלה הוא 48'. הם לא מסוגלים לעשות את זה. בדור הצעיר הפלסטיני נמצא אנשים שאפשר לדבר איתם על העניין הזה, עם תמיכה אמריקנית, עם תמיכה אירופאית, עם תמיכה ערבית.

 

"אבל לטרוף את כל הקלפים, ללכת לסיפוח חד-צדדי, לסכן את ממלכת ירדן, לסכן אותנו בצורך להשתלט על כל השטח, לחזור לממשל צבאי, לחזור לטפל בביוב, בבריאות? אני חושב שמה שאמר גרשון זו אחיזת עיניים. מהלכים חד-צדדיים ידרדרו אותנו לתרחיש של מדינה אחת".

 

הכהן: "אני מוכן לערבב קלפים מחדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
גרשון הכהן וגדי שמני
צילום: אלי סגל
מומלצים