שתף קטע נבחר

עריקאת לנתניהו: "אימפריות פעלו כמוך - וקרסו"

לאחר שראש הממשלה הפלסטיני הזהיר כי יפעל להכרזה על מדינה פלסטינית בגבולות 1967 אם יהיה סיפוח, בכיר הרשות סאיב עריקאת אמר לאולפן ynet: "נתניהו ישמיד את הרשות. אידיאולוגיה ועיוורון פוליטי השתלטו עליכם, שלום לא יכול להתקיים לצד התנחלויות, אפרטהייד וכיבוש"

 

 

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת אמר היום (ד') בריאיון לאולפן ynet כי הוא "מקווה שישראל תעצור את הסיפוח, כי אם לא - זה הסוף לכל אפשרות של מו"מ עם הפלסטינים".

 

דבריו מגיעים יום לאחר שראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה אמר בשיחה עם עיתונאים ברמאללה כי אם ישראל תספח שטחים ביהודה ושומרון ב-1 ביולי, "הרשות הפלסטינית תנקוט צעדים להכרזה על מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה ירושלים המזרחית". היום, בביקור בישראל, אמר שר החוץ הגרמני הייקו מאס כי גרמניה "מודאגת מהסיפוח שאינו תואם את החוק הבינלאומי", ושר החוץ גבי אשכנזי ביקש ממנו "לא לנקוט צעדים לפני החלטה ישראלית".

"נתניהו שם אותנו בקונפליקט". סאיב עריקאת (צילום: AP) (צילום: AP)
"נתניהו שם אותנו בקונפליקט". סאיב עריקאת(צילום: AP)

עריקאת על הסיפוח: "זה סוף הניסיון להגיע לשלום"

הפלסטינים: "במקרה של סיפוח, נפעל להכרזת מדינה בגבולות 1967"

בג"ץ הורה על ביטול "חוק ההסדרה" משום שאינו חוקתי

השרה ציפי חוטובלי באולפן ynet: בג"ץ מנהל טרור משפטי

 

- אם נראה סיפוח, נראה גם הכרזה על מדינה פלסטינית בגבולות 1967?

"אנחנו כבר מדינה פלסטינית עם גבולות 1967", השיב עריקאת. "הסטטוס החוקי שלנו קיים מ-2012, אז הכריזו עלינו כמדינה. יש לנו את הזהות הזאת, אנחנו לא צריכים להכריז על זה. אם הסיפוח יקרה, אני מאמין שהרשות פלסטינית לא תשרוד. אני חושב שנתניהו ישמיד את הרשות הפלסטינית".

 

- מה המשמעות של ההכרזה הזאת?

"אנחנו לא צריכים שום הכרזה. ההחלטה מ-2012 מציינת שהשטח הגיאוגרפי של פלסטין הוא עזה, מזרח ירושלים והגדה. מי שאומר שצריך להכריז על מדינה לא יודע על מה הוא מדבר. מה שאנחנו צריכים זה שחרור של המדינה".

 

- שרת ההתיישבות חוטובלי טענה שהמקסימום שהפלסטינים יקבלו זה "אוטונומיה פלוס".

"אני מכיר אותה, אני לא חושב שהיא רואה את העתיד. היא מתאימה את עצמה ורואה את האידיאולוגיה של מה שהיא רוצה. לצערי, אידיאולוגיה ועיוורון פוליטי השתלטו על החיים הפוליטיים שלכם".

Palestinian Authority Prime Minister Mohammad Shtayyeh  ()
ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה

- הרבה אומרים שחלק מהפלסטינים לא רוצים מדינה פלסטינית, אלא לחיות תחת שלטון ישראלי.

"נו באמת, מי רוצה לחיות תחת כיבוש? זה מטופש, זה לא יכול להיות. מה שאנחנו רוצים זה לראות שיש לנו שתי מדינות. אני מאמין בפתרון שתי המדינות, אני מאמין שזו האפשרות היחידה - מדינות פלסטין וישראל צד לצד. בסופו של יום, מה שהפלסטינים והישראלים צריכים זה שלכל אחד תהיה מדינה משלהם. כל חלום של כל פלסטיני הוא לראות את עצמו חי בגבולות של מדינה עצמאית".

 

- יש לך מסר לנתניהו או לגנץ?

"המסר שלי אליהם הוא שיש להם שתי אפשרויות: אחת היא שיש לכם נשק גרעיני ואתם חושבים שאתם יכולים להשיג עוד דברים אם תהיו קשים. מה שנתניהו עושה עם הסיפוח זה להרוס את הדרך לפתרון שתי מדינות, הוא שם פלסטינים וישראלים בקונפליקט. הוא מאמין שישראל חזקה צריכה להיות בקונפליקט".

ציפי חוטובלי (צילום: עידן ארבל )
"לא רואה את העתיד". עריקאת על השרה חוטובלי(צילום: עידן ארבל )
 

עריקאת פנה לראש הממשלה: "נתניהו, אתה טועה. לכל אורך ההיסטוריה אימפריות ומדינות קרסו היות שהם חשבו כמוך, שאם יש לך כוח אז תהיה לך גם הצלחה. מה שכולנו צריכים זה שלום, ושלום לא יכול להתקיים עם התנחלויות, אפרטהייד וכיבוש. ולאלה שהצטרפו לממשלה -  מה אתם עושים? אתם חושבים שסיפוח יפתור את הבעיה? הדרך היחידה היא לעשות איתנו הסכם, וזו האפשרות השנייה".

 

בכיר הרשות הפלסטינית טען כי נתניהו "סירב למשא ומתן", והכחיש את הטענות כי הפלסטינים סירבו למשא ומתן עם הישראלים בבית הלבן. "היו לנו 37 פגישות עם הנשיא טראמפ והצוות שלו ב-2017, ארבע פגישות איתו ועוד 33 עם ג'ארד קושנר", הוא אמר.

 

- אתם דורשים גבולות של 1967, זה לא משא ומתן.

"אי אפשר להגיע להסכמות בלי חתימות, אבל בכל פגישה ביקשתי מהאמריקנים להפגיש אותי עם הישראלים. לשבת איתם, להקשיב, להציג את כל העמדות, והם סירבו. לישראל אין כיום שום אדם לניהול המשא ומתן. היחידים הם דיוויד פרידמן, אבי ברקוביץ' וג'ארד קושנר. זאת האמת. הם סירבו, ואני מזכיר שב-2014 היה זה נתניהו שהפסיק את המשא ומתן איתנו, הוא לא רוצה לנהל אותו. הוא מאמין שטראמפ נתן לו הזדמנות, והוא שם אותנו בדרך לאסון".

 

אתמול, כאמור, ראש הממשלה הפלסטיני הבהיר כי הרשות "תחל בקמפיין לקבלת תמיכה בינלאומית והכרה מהקהילה הבינלאומית במהלך". לדבריו, סיפוח ישראלי בגדה המערבית הוא איום קיומי על הפלסטינים. "הרשות הפלסטינית היא לא מתנה מאף אחד", הוא אמר, "היא הוקמה הודות להקרבה של הפלסטינים. אם ישראל מעוניינת להרוס את הרשות - אנחנו יכולים להתנגד לכך. הסטטוס-קוו לא יכול להישאר כך. אנחנו נלחמים כדי להפסיק את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית ומשגשגת. המציאות בשטח לא אפשרית, לא לפלסטינים ולא לישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים