שתף קטע נבחר

רוסיה: 16 שנות מאסר ל"מרגל" אמריקני

פול ווילן נעצר ב-2018 בטענה שהשיג סודות מדינה, אך לדבריו בסך הכול לקח USB עם תמונות מחופשה. היום בית משפט הרשיע אותו בעבירות ריגול, ושלח אותו למושבת עונשין. ארה"ב גינתה: "שערורייה", ברוסיה לא מכחישים אפשרות לעסקת חילופי אסירים: "הצענו כבר בעבר"

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
16 שנות מאסר. פול ווילן מאחורי סורג ובריח(צילום: רויטרס)

בית משפט ברוסיה הרשיע היום (ב') את פול ווילן, אמריקני בן 50 ואיש מארינס לשעבר, בעבירות ריגול. הוא גזר על ווילן, שנעצר במהלך חופשה במוסקבה לפני כשנתיים, 16 שנות מאסר. לפי הדיווחים ברוסיה, בית המשפט קבע שהוא ירצה את העונש במושבת עונשין מרוחקת עם אבטחה מקסימלית. בית המשפט קיבל למעשה את דרישתה של התביעה במדינה, שדרשה עונש מעט חמור יותר של 18 שנות מאסר בכלא עם אבטחה מקסימלית.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ 

 

ווילן נעצר בדצמבר 2018 בחשד שהשיג סודות מדינה. לטענת מוסקבה נמצא ברשותו כונן USB עם מידע מסווג. ווילן מתעקש שהפלילו אותו, וכי כשהגיע לאסוף ממכר שלו את כונן ה-USB חשב שיש בו תמונות מהחופשה שלו.  

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
(צילום: רויטרס)

גזר הדין היום צפוי להגביר את המתיחות בין מוסקבה לוושינגטון, שמחתה על קיום המשפט שנוהל בדלתיים סגורות בתקופת הקורונה, בלי עיתונאים בקהל. האמריקנים ועורך דינו של ווילן טוענים שהמשפט נוהל באופן לא ראוי וכי לא הוצגה בו אף ראיה כלשהי נגד ווילן. שגריר ארה"ב במוסקבה, ג'ון סאליבן, מיהר היום למסור שגזר הדין יפגע ביחסי המדינות. מזכיר המדינה מייק פומפאו מסר בהמשך כי גזר הדין הוא "שערורייתי" וקרא לשחרורו המיידי של ווילן.  

 

סביב משפטו של ווילן נפוצו ספקולציות על עסקת חילופי אסירים בין ארה"ב לרוסיה. במשרד החוץ הרוסי נשאלו על אפשרות זאת לאחר פרסום גזר הדין, ואמרו כי הציעו לארה"ב כמה פעמים בעבר עסקאות חילופי אסירים. אם אכן תתגבש עסקה היא עשויה לכלול את קונסטנטין ירושנקו, טייס רוסי שנעצר בארה"ב באשמת הברחת סמים. בשנה שעברה היו שקיוו שווילן ישוחרר בעסקה שכוללת את מריה בוטינה – רוסייה שנעצרה באשמת ריגול בארה"ב ב-2018, אך באוקטובר אשתקד חזרה בוטינה למוסקבה.

 

עורך דינו של פול ווילן טען לאחר מתן גזר הדין היום שלמרשו נאמר כבר עם מעצרו ב-2018 שהוא ישוחרר בתמורה לשחרור אסיר רוסי כלשהו בארה"ב. עורך הדין, ולדימיר ז'רבנקוב, ציין כי בכוונתו לערער על הפסיקה בתוך עשרה ימים.

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
(צילום: AFP)

בדיון הקודם בסוף החודש שעבר, שבו השמיעה התביעה את בקשתה ל-18 שנות מאסר, טען עורך הדין ז'רבנקוב כי המשפט התנהל באופן לא הוגן. "אם המצב לא היה פוליטי והעונש היה נקבע בדרך אובייקטיבית והוגנת, היה מקום לזיכוי כפי שמבקש הנאשם".

 

המשפט, שהחל בחודש מרץ, נערך כאמור בדלתיים סגורות למרות מגפת הקורונה ומחאות של דיפלומטים. ווילן, שבעבר עמד בראש מערך האבטחה הבינלאומי של חברה אמריקנית לחלקי חילוף, הוזמן לחתונה ברוסיה והגיע למדינה ב-22 בדצמבר 2018. הוא טען שבית המשפט התעלם מהראיות שהציג ושהוא מוטה לטובת התביעה ושירותי הביטחון.

 

 

בדיונים הקודמים ביקש ווילן עזרה מהעיתונאים ומנשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הוא מחה על היחס שקיבל וציין שהמסמכים שקיבל לא תורגמו במלואם ושהגישה שלו לעורך דינו מוגבלת מאוד. לאמריקני בן ה-50 יש גם אזרחות אירית, קנדית ובריטית.

 

הרשויות ברוסיה מנעו מעיתונאים ומעובדי השגרירות להגיע לדיונים האחרונים בבית המשפט, בגלל מגפת הקורונה. ז'רבנקוב אמר ששלושה עדים מטעם ההגנה לא התייצבו בבית המשפט בגלל שחששו מהקורונה. הם אמרו שהם לא רוצים לשחק "רולטה רוסית" ולסכן את חייהם בזמן המגפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים