שתף קטע נבחר

"אם לא נגן על קברי מיעוטים - בעולם יחללו קברי יהודים": רבנים מתגייסים להגנת בית העלמין ביפו

פעילים חרדים ודתיים מתגייסים למאבקם של תושבי יפו נגד הבנייה בשטח בית עלמין מוסלמי עתיק. הרב אליהו קאומפן המתארח באולפן ynet טוען כי, "זה אפילו לא עניין של ימין ושמאל. יהודים וערבים חיו פה 1,500 שנה. אף אחד לא יוכל למחוק את ההיסטוריה שלנו ולהגיד שאנחנו לא עם"

 

 

נלחמים ביחד: אל ההפגנות הסוערות שהחלו בשבוע שעבר נגד הבנייה בשטח בית עלמין מוסלמי  עתיק ביפו, מצטרפים כעת גם רבנים וחרדים התומכים במחאה, ביניהם ארגון "אתרא קדישא" החרדי שמתמחה בהצלת קברי יהודים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

הרב אליהו קאופמן, פעיל להגנת קברים וממשתתפי המחאה אומר בריאיון באולפן ynet כי, "אתרא-קדישא שמארגנת את כל המלחמה ברחוב היהודי עומדת גם מאחורי הדבר הזה". הוא טוען כי שיתוף הפעולה שמתקיים כעת בין המוסלמים לחרדים, "לא חדש, אנחנו עובדים כבר 20 שנה בשיתוף פעולה מלא עם גורמים ערבים ומוסלמים, אם זה ברחוב היהודי שלנו ואם זה ברחוב הערבי".

 

 

הרב אליהו קאופמן ()
הרב אליהו קאופמן

 

 

בתום סאגה משפטית, שנפתחה בשנת 2018, עם חשיפת שרידי בית העלמין המוסלמי מהמאה ה-18, החלה עיריית תל אביב לבנות מחדש מעון עבור דרי הרחוב ביפו, מה שהוביל להתנגדות חריפה של תושבי העיר ופעילים מוסלמים אחרים – זאת למרות ההיתר שנתנו אישים בכירים באסלאם, שנתיים שלפני כן.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות:

 

"קודם כל, תמיד כשמגלים קברים יהודיים מתחילים לצעוק 'זה כנעני, זה ערבי, מוסלמי, זה נוצרי'. בצד הזה אני אומר שלמת יש זכות להגנה כמו שיש לחי. אין פסק הלכה (שמאשר לבנות על הקברים), לא יצאה הכרזה כזו שאת המקום הזה אפשר לפנות ולבנות עליו. מבחינתנו לחמנו על קברים שחשבנו שהם יהודים, אבל לקחנו בחשבון שנילחם גם על קבר של לא יהודי. ומעבר לכך - אנחנו מחויבים להגן על המיעוטים. אם לא נעמוד לצד המיעוטים פה, יתעללו מחר בקברים שם ולצערי הרב יש גם גורמים רבניים ואחרים שעושים את זה בשביל כסף".

 

"חולדאי היה יכול למצוא מקום יותר טוב להוסטל שלו"

הרב קאופמן אינו חושש לתקוף את החלטתו של ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לבנות בשטח המיועד, "יש לי הרגשה שרוצים למחוק את ההיסטוריה של הרחוב המוסלמי. ראיתי שזה קרה גם בירושלים, בחללי אל אקצא. זה היה אמור לקרות בנשר ושם, באמת הלכנו ביחד עם מפלגת חד"ש אז והצלחנו להציל את זה. וזה קורה אצלנו בסקטור היהודי".

 

רון חולדאי רוצה למחוק את ההיסטוריה?

"גם במחיקת היסטוריה אני לא עושה הבדל בין הימין לבין השמאל, במהויות הציוניות או בהתייחסויות לערבים. זה לא שייך לימין או לשמאל, אני אתן לך דוגמה, ש"ס ואגודת ישראל גם הביעו תמיכה במחאה. את שמעת שמר"צ והשמאל תומכים במחאה? זו סוגייה דתית. אני בקשר עם הגורמים האלה הרבה זמן, שלחתי 100 ומשהו הודעות לחברינו מזכויות השלום והאזרח ולראשי מר"צ, אתמול לא היה אף אחד בהפגנה הזאת. אנחנו לוחמים איתם וזה לא צריך להפתיע.

 

"יש המון דיסאינפורמציה. יהודים וערבים חיו פה 1,500 שנה. ההיסטוריון שלמה זנד לא יוכל למחוק את ההיסטוריה שלנו ולהגיד שאנחנו לא עם וגם הימין וד"ר קידר לא יוכלו לספר שהעם המוסלמי הומצא רק ב-100 שנים האחרונות. אנחנו הולכים על דבר פשוט של לתמוך בהם".

 

"מובארק בנה גשר מעל לבית קברות יהודי - למה חולדאי לא עושה?"

הרב קאומפן טוען כי לסוגיה יש פתרונות מגוונים, "יש שיטות הלכתיות והרבה פעמים לא רוצים לקבל אותן. במקרה אני אצטט מי שהיה חבר כנסת, שייח' אברהים צרצור ואחרים שאמרו לי שעכשיו רצו להגיע להסכם שתהיה בנייה מעל לקברים - בלי לחפור מתחת. אבל לצערי הרב מזלזלים בעניין הזה. בארצות ערב בזמנו, מובארק רצה לבנות כביש על בית עלמין יהודי, הרב דוביץ' מ'אתרא קדישא' והרב חיזקי קלמנוביץ' יצאו לשם - אפילו שהרב מרדכי אליהו כבר אישר את זה - והצליחו לשכנע את מובארק לבנות את הגשר. אז אם מובארק יכול לעשות את זה, למה אדון רון חולדאי שהוא לא איש ימין קיצוני לא עושה?".

 

מה החשיבות של קבר? מה עושים עם השטחים העצומים שיושבים קברים שכבר לא מגיעים אליהם?

"יש טענה אחת שקדושת המקום עדיין מצויה בקברים האלו ביפו. שניים, בבוקרשט איפה שאני עובד, היה בית עלמין יהודי ראשון של ספרדים יהודים, כי הספרדים היו היהודים הראשונים ברומניה. נפגשתי עם ראש העיר שהיה בזמנו והגענו להסכם פשוט במסגרתו, לא יהיו יותר חפירות במקום הזה שכבר עומדים עליו בניינים, ויוצב שלט שיסביר שהיה פה בית קברות.

 

"אני הייתי מציע את הרעיון הזה לכל עיר בארץ. זה אתר תיירות, למה להעלים שהיו פה מוסלמים ויהודים? זה דבר יפה מאוד. בואו לא נפגע בקברים, אנחנו במדינה של פסיפס, אנחנו צריכים את הלגו הזה. זו הנקודה, לעמוד לזכות מיעוט כמו שהוא שיתף איתנו פעולה בעבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים